Sosyalist Forum - Sosyalizm Okulu  

Ana Sayfa Bugünki Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et
Go Back   Sosyalist Forum - Sosyalizm Okulu > SF-Kütüphane > Sosyalizm Süreli Yayınlar > Kaldıraç

Konu Bilgileri
Kısayollar
Konu Basligi
4+4+4 karşı 15 Eylül'de Sokağa
Cevaplar
0
Sonraki Konu
sonraki Konu
Görüntüleyenler

Görüntüleme
1146
Önceki Konu
önceki Konu

Seçenekler Stil
Alt 13.Eylül.2012, 12:44   #1

kucukasya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
kucukasya
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 29562
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 63
15 Mesajına 65 Teşekkür Aldı
Standart 4+4+4 karşı 15 Eylül'de Sokağa

…
ellerinizden geçinen
ve ellerinizden başka her şey
herkes yalan söylüyorsa,
elleriniz balçık gibi itaatli,
elleriniz karanlık gibi kör,
elleriniz çoban köpekleri gibi aptal olsun,

elleriniz isyan etmesin diyedir.
Ve zaten bu kadar az misafir kaldığımız
bu ölümlü, bu yaşanası dünyada
bu bezirgan saltanatı, bu zulüm bitmesin diyedir.

Nazım Hikmet

Her zaman böyledir. İşçi-emekçilerin alınterinin sömürüsü üzerine kurulu burjuva egemenlik, sömürü düzeninin devamı için eğitimi planlamıştır.

Onlar için önemli olan düzene uygun kafalar yetiştirmektir. 4+4+4 eğitim sistemi ile yapılmak istenen de, emekçi çocuklarının sermaye sınıfının yeni yönelimlerine uygun olarak yetiştirilmesidir.

4+4+4 öncesi de böyleydi, şimdiki de böyledir.

Eğitim sistemi hep ırkçılığı körüklemiş; dini bir araç olarak kullanmış; çocukları en başından kendinden başka kimseyi düşünmeyen, bencil, rekabetçi ve düzene boyun eğecek şekilde yetiştirmek istemiştir.

Hiç değişmez; egemenler kendi çocuklarını her zaman halka reva gördükleri eğitimin dışında, özel okullarda, özel eğitimlerle yetiştirmişlerdir.

Hiçbir seçme şansı olmayan emekçi halkın çocukları, ucuz işgücü, çocuk işçi olarak yönlendirilirken, kendi çocukları geleceğin egemenleri olarak eğitilmektedir.

Biz diyoruz ki; madem bu sistem bu kadar iyidir, o zaman önce kendi çocuklarını, torunlarını bu okullara kaydettirsinler!

4+4+4 Eğitim sistemi ile;

Halkın çocukları en başından ucuz işgücü olarak yetiştirilecek; ilk dört yıllık eğitimden sonra fabrikalarda stajyer öğrenci olarak sömürülecektir.

Kız çocukları, çocuk yaşlarından itibaren evlere kapatılacak; kadının toplumsal yaşamdaki yeri daha da geriletilecektir.

Hep yaptıkları gibi, bencil, çıkarcı, ırkçı ve elbette “dini bütün” itaatkâr kuşaklar yetiştirmeye devam edeceklerdir.

İnsanca, onurumuzla ve kardeşçe yaşacağımız bir ülke, bir dünya istiyorsak; “düzene uygun kafalar” yetiştirilmesine karşı isek; özgür ve bilimsel bir eğitim için alanlara çıkalım.

Fabrikalarda çocuk işçiler;

Evlerde çocuk gelinler;

Bencil, çıkarcı, ırkçı, “dini bütün” itaatkar kullar olmaya karşı

15 Eylül’de Ankara’da olalım!

Düzene Uygun Kafalar Olmayacağız!

Yaşasın Özgür Bilimsel Eğitim!

4+4+4 karşı 15 Eylül'de Sokağa
kucukasya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Stil

Çark Dönecek Çekiç Vuracak Sosyalist İktidar Kurulacak!
Saat...