Sosyalist Forum - Sosyalizm Okulu  

Ana Sayfa Bugünki Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et
Go Back   Sosyalist Forum - Sosyalizm Okulu > SOSYALİZM OKULU > Sosyalizm Nedir > Devrimci Kişilik ve Devrimci Eğitim

Konu Bilgileri
Kısayollar
Konu Basligi
Bu Devrim Olacak!
Cevaplar
12
Sonraki Konu
sonraki Konu
Görüntüleyenler

Görüntüleme
789
Önceki Konu
önceki Konu

Seçenekler Stil
Alt 06.Temmuz.2017, 09:45   #1

Hasan Karataş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Hasan Karataş
Komün
Kullanıcı Profili
Üye No: 26927
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 2,584
845 Mesajına 1,585 Teşekkür Aldı
Standart Bu Devrim Olacak!

Türkiye devleti önemli ölçüde kurumsal olmaktan çıkmış kişisel olmuştur. Bu zamanlar için tam karşılığı yok ama eskinin monarşi devletlerine benzetebiliriz. Ekonomideki küresel parçalanma Türkiye devletine daha uzun vadeli yaşama şansı vermiştir. Ancak bir şartla, sermaye üretecek ve üretimin bir kısmını da haraç olarak verecek.

Türkiye devleti, pratikten aldığı dersle ampirik bilinçle ve de istihbarat faaliyetleri ile bu şansı değerlendirecek kapasitedir. Ki değerlendirmediğini var sayalım. Yarın tepedeki emperyalist devletler haraç istediğinde onlara ne verecek? Türkiye devleti ekonomik kazanç elde etmek zorundadır. Bunu nasıl yapacak? Petrol ve doğal gaz kaynakları yok. Türkiye üretim temelli ekonomiye geçecek. Yani bir anlamda ekonomik seferberliğe geçecek. Bunun da tek koşulu, sevimli, laf dinleyen, güler yüzlü ve ahmak bireyler ülkesi olunmasıdır. Bu da monarşi tarzı yönetimle olmaz. Bireyler gönüllü olarak ekonomik devrelerde yer alacaklar. Bunun adı çakma da olsa uydurukta olsa demokrasidir. Daha önceki yazılarımın içeriğinde şöyle sorular vardı. Bu demokrasi bıyıklı mı olacak? Erdoğanlı mı olacak vb…

Görünen o ki bu demokrasi ABD ve AB ile istişare içinde olacak. Onlar da Erdoğan’ı istemiyor. Zira önemli orandı sermaye Erdoğan’ın kontrolündedir. Erdoğan başta kaldığı sürece bu sermaye ye el konulması ya da ekonomiye katılması mümkün değildir. Erdoğan’lı demokrasi olabilir mi diye fikir yürütmeye çalışıyorum. Mümkün göremiyorum. Zira o sermayenin topluma yayılması gerekir. Bu da mümkün değildir. Zira anında küresel şirketler tarafından absorbe olur. Türkiye siyaseti bunu istemez.

Türkiye devleti gerçekten büyük bir açmazın içindedir. 15 yıldır tiyatrolarla yürütülen siyaset bundan böyle tiyatro ile yürütülemez. Yürütülmeye çalışılsa bile çok fazlasıyla trajikomik olur ve ayrıca geçmişte küresel siyaset, tiyatro tarzı siyaseti tolere ediyordu. Bugün emperyalist siyaset, tiyatroyu yemez. Emperyalistler, Türkiye de demokrasi istiyor. Bu işin kıvırma payı yok.

Türkiye emperyalistleri oyalayabilir mi? Şayet Kılıçdaroğlu tiyatro oynuyorsa bu kez ekonomik ve askeri dayatmalar devreye girecektir. Bunu tiyatro olarak düşünmüyorum. Zira ciddi biçimde bölünme var ve Türkiye'de bu hareket hayır cephesi olarak örgütlenmektedir. Yani en kötü olasılık, devrimin zamanı ötelenir ve en sıkışık anda patlar. Bugün Türkiye’de de durum bunu gösteriyor. Bir anlamda zamana oynanıyor. Aksi durumda adama sorarlar, sen iktidarı devirmeyeceksen bir aydır neden yürüyorsun ve ayrıca milyonları sokağa çağırıyorsun.

Neyse anlaşılan Maltepe’de dev bir miting olacak. Ardından AKP mitingleri başlayacak. Bu mitingler gövde gösterisi biçiminde mi olacak ya da karşılıklı dokunmalar başlayacak mı? Gizli odalarda hazırlanan planları bilmiyoruz. Dünyada çok fazla “devrim” çeşidi var. Örneğin Hümeyni Paris’ten gelmeden önce Şah Rıza Mısır’a gitti. Kan dökülmedi. Olası gelişmelerin biçimini bilmiyoruz ve/veya bilemeyiz. Bildiğimiz bir tek şey var. Bu devrim olacak!
Alt 06.Temmuz.2017, 13:49   #2

Apé Che - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Apé Che
İŞÇİ...
Kullanıcı Profili
Üye No: 4
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 6,444
2,079 Mesajına 5,906 Teşekkür Aldı

"Bildiğimiz bir tek şey var. Bu devrim olacak!"

Devrim'in ayak seslerini duyduğuna sevindim Hasan Yoldaş. Evet Türkiye'de bir Devrim olacak ve bu sefer ki Devrim halkların Devrimi olacak.

Öngördüğün biçimde,kaçarak kurtulamayacaklar bu sefer. Dünya'nın neresine giderlerse gitsinler,çaldıkları geri getirilip leşleri oldukları yerde bırakılır bu alçakların.

TARİHTE ZORUN ROLÜNÜ EN DOĞRU OLARAK KAVRAYARAK DEVRİMCİ ŞİDDETİ PROLETARYANIN HİZMETİNE ÖRGÜTLÜ OLARAK VERENLERİZ.

Bu büyük devrimci komünistin çalışma biçimini zamanımızın sınıflar mücadelesine en uygun ve en doğru cevabı olarak kabul ettiğimiz için BİLİMSEL SOSYALİZMin kurucuları tarafından da tastik edildiği için

Bizler
BLANQUİST Devrimci Komünistleriz !

Apé Che isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 06.Temmuz.2017, 14:45   #3

Hasan Karataş
Komün
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

yoldaş bu devrim bizim devrim değil. bizim devrim icin henüz erken.
Alt 06.Temmuz.2017, 15:40   #4

cometa1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
cometa1
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 55167
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 77
19 Mesajına 25 Teşekkür Aldı

Alıntı:
Hasan Karataş Nickli Üyeden Alıntı
yoldaş bu devrim bizim devrim değil. bizim devrim icin henüz erken.
Anladığım kadarıyla halkların devrimci mücadelesini avrupaya dinamizm geldiginde baslayacağını düsünüyorsunuz.
cometa1 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
cometa1 Kullanicisina Bu Mesaji Için Teşekkür Edenler:
Alt 06.Temmuz.2017, 21:36   #5

Hasan Karataş
Komün
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Alıntı:
cometa1 Nickli Üyeden Alıntı
Anladığım kadarıyla halkların devrimci mücadelesini avrupaya dinamizm geldiginde baslayacağını düsünüyorsunuz.
"Bir tartışma açalım" başlıklı yazımda bu konuyu tartışmak istemiştim. Ancak bu tartışma orada yarıda kesilmişti. Dünya devrimci merkezi neresi olacak diye bir soru sormuştum. O zaman devam edememiştik.

Neyse, sonradan o tartışma biraz erken diye düşünmüştüm. Gericilik döneminden henüz yeni çıkıyoruz. 1990 da başlayan gericilik çağı 2017 de henüz yeni bitmiştir. 30 yıl gibi süren gericilik çağının etkileri bir süre daha devam edecek. Yine de yakın zamanda ara ara devrim tartışmaları gündeme gelecektir.

Önümüzü gördükçe net konuşmalar başlayacaktır. Dünyanın Avrupa halklarının dinamizmini bekleyecek diye bir zorunluluğu yoktur. Ancak yine de dünya devrimci merkezi denilince aklıma PARİS geliyor. Tabi ki tartışılmaya açıktır.
Alt 07.Temmuz.2017, 09:49   #6

İ.Seçil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
İ.Seçil
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 35150
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 260
506 Mesajına 849 Teşekkür Aldı

H.Karataş
Bir tartışma açalım" başlıklı yazımda bu konuyu tartışmak istemiştim. Ancak bu tartışma orada yarıda kesilmişti. Dünya devrimci merkezi neresi olacak diye bir soru sormuştum. O zaman devam edememiştik
------------------------------------
Böyle soru sorulmaz H.Karataş Dünya devrimci merkezi neresi diye sorulur.
Soru olasılıklara cevap aramak için sorulmaz. Soru olmuş olanlara cevaplar bulmak için sorulur.
İşte bulmuşsun dünya devrimci merkezi Paris demişsin. Bunu niçin dedin devrimci merkezin Paris olduğuna dair kanıtlarını da anlatsan iyi edersin. Bence.

Dünyada devrimci merkez tartışmaları henüz yok Ama sen Paris diyorsun bunu anlatman gerekir.

Bu günlerde kapitalizmin krizlerinden hatta kapitalizm, in bütün insanlığı yok edeceğinden söz ediliyor ve kapitalizm 1984 den bu yana ilerici niteliğini kaybedip gericileştiğin den bahsedenler çoğaldı.

Bunun dışında dünyada ilerici hatta devrimci çıkışların yapılabildiğinden bahsedilmiyor ama sen bir tespit yapıp Paris demişsin.

Bunu bize açarsan memnun oluruz Bizde dilimiz döndüğünce bilgimiz yettiğince tartışmaya katılırız

Olmadı sorular sorarız.

Niçin Fransa değil de Paris ?
Niçin Avrupa değil de Paris ?
Gibi sorular.
İ.Seçil isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
İ.Seçil Adli üyeye bu mesaji için Teşekkür Eden 2 Kisi:
Alt 07.Temmuz.2017, 12:07   #7

Hasan Karataş
Komün
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

İ.Seçil arkadaş bu yazdıklarına kısa bir yanıt vereceğim ama konuyla ilgili büyük tartışmayı ilericilik ve gericilik üzerine başlıklı yazımda sürdürmeyi düşünüyorum.

Paris ile ilgili geçen yıl bir yazı yazmıştım. Paris’te ayaklanmalar vardı. Ancak o zaman forumda yazmadığım için foruma asmamıştım. Şimdi foruma asıyorum. Geçen yıl bir ayaklanma olmuştu ve o ayaklanma süreçlerinde ve yakın zamanda Fransa devletinin halkı ardına almak için IŞİD Tarzı bir organizasyona girebileceğini yazmıştım. O ayaklanmadan kısa bir zaman sonra IŞİD yine Fransa da büyük bir cinayet işlemişti. Ardından eylemler sönümlenmişti. Paris’in devrimci geleneği insanın aklına devrimci merkez olasılığını getiriyor. O yazıda konuyla ilgili içerikler bulunmaktadır.
Alt 23.Haziran.2018, 22:17   #8

Hasan Karataş
Komün
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Bir yıl geç oldu ama bu devrim oluyor. Bu devrim olacak demişsek bu devrim olacaktır.

İlk yazının son cümlesi nedir? Bildiğim tek bir şey var, BU DEVRİM OLACAK!

Evet, çok iyi biliyordum.
Alt 23.Haziran.2018, 23:32   #9

Nikolai Kibalchich - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Nikolai Kibalchich
Komün
Kullanıcı Profili
Üye No: 16650
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 505
400 Mesajına 1,053 Teşekkür Aldı

Devrim eskiyi yıkar devirir devrimin semantiği budur.Semiyotiği gösterten+belirleyen kurumsal mekanizmalrın tümüyle devlettir, şehirde üretilmiş sürü üyeside ''birey farkındalığıyla'' yayıncı makinesi haline gelir,bunu devrimciyim söylemini benimseyip yiyende kerizdir.Oluşan sözceler göstermeyen göstergedir, yahut çarpıklaştırılmıştır, yanlış ifade biçimleri emdirilir sahtelik temsiliyeti kelimeler yaratır.İmler basitleşir imgeler çürütülür.

Bu devrim değil devir teslimdir.Senin devrimden yaptığın çıkarım reformdur reformculuk devrimcilik değildir uzlaşıdır teslimiyettir.
Alt 23.Haziran.2018, 23:36   #10

v-for-Raperîn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
v-for-Raperîn
Komün
Kullanıcı Profili
Üye No: 49566
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 274
527 Mesajına 979 Teşekkür Aldı

Alıntı:
Gudrun Nickli Üyeden Alıntı
Devrim eskiyi yıkar devirir devrimin semantiği budur.Semiyotiği gösterten+belirleyen kurumsal mekanizmalrın tümüyle devlettir, şehirde üretilmiş sürü üyeside ''birey farkındalığıyla'' yayıncı makinesi haline gelir,bunu devrimciyim söylemini benimseyip yiyende kerizdir.Oluşan sözceler göstermeyen göstergedir, yahut çarpıklaştırılmıştır, yanlış ifade biçimleri emdirilir sahtelik temsiliyeti kelimeler yaratır.İmler basitleşir imgeler çürütülür.

Bu devrim değil devir teslimdir.Senin devrimden yaptığın çıkarım reformdur reformculuk devrimcilik değildir uzlaşıdır teslimiyettir.
teslimiyetciliktir derken?

mevcuda desteğe devammı?
diyeceksinki ne alaka.

diyeceğim ki başkaca bir şey yapamıyorsun yapılabilen ede teslimiyetçilik diyorsun.

açıkjla o halde.i

ha bu arada hasan karataş ın devlet içinden gelen devrim ön görüsünü kabul etmiyorum.

bana göre bu devletin öyle bir kabiliyeti yok.
v-for-Raperîn isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 23.Haziran.2018, 23:36   #11

Mazino - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Mazino
Üyeliği durduruldu
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 55378
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 214
209 Mesajına 348 Teşekkür Aldı

Bu seçim süresince İBO'CU ile ayrı düştüğüm ve katıldığım fikirleri vardı. İBO'CU'nun dediği gibi RTE sandık ile gitmeyeceğe benziyor ama sandık tetikleyici olacaktır. AKP+MHP çalmadan net %40 oy alma potansiyeli barındırıyor. %11 oyu çalarak açığını kapatmaya çalışacaktır. Peki İnce ne yapacak? RTE referendumda Kılıçdaroğluna, "Atımı alıp Üsküdarı geçiyorum. Var mı bir diyeceğin" sorusuna yürüyorum dedi. Yürüyerek devrim mi olur Hasan abi?

İnce Kılıçdaroğlu gibi değil kaos çıkartacağa benziyor. İnce'nin ateşi cürmü kadar mı yer yakar yoksa tüm ülkeye mi yayılacak? Yarın akşam göreceğiz?
Mazino isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 23.Haziran.2018, 23:49   #12

v-for-Raperîn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
v-for-Raperîn
Komün
Kullanıcı Profili
Üye No: 49566
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 274
527 Mesajına 979 Teşekkür Aldı

Alıntı:
Mazino Nickli Üyeden Alıntı
Bu seçim süresince İBO'CU ile ayrı düştüğüm ve katıldığım fikirleri vardı. İBO'CU'nun dediği gibi RTE sandık ile gitmeyeceğe benziyor ama sandık tetikleyici olacaktır. AKP+MHP çalmadan net %40 oy alma potansiyeli barındırıyor. %11 oyu çalarak açığını kapatmaya çalışacaktır. Peki İnce ne yapacak? RTE referendumda Kılıçdaroğluna, "Atımı alıp Üsküdarı geçiyorum. Var mı bir diyeceğin" sorusuna yürüyorum dedi. Yürüyerek devrim mi olur Hasan abi?

İnce Kılıçdaroğlu gibi değil kaos çıkartacağa benziyor. İnce'nin ateşi cürmü kadar mı yer yakar yoksa tüm ülkeye mi yayılacak? Yarın akşam göreceğiz?
RTE sandık ile gitmeyeceğe benziyor da tıpış tıpış gidecek. anlaştılar. recep oyulmayacak. ve gidecek.ama göndereni devlet değil. devrim de değil velevki devrim var saydık, yapanı bu devlet de değil.

ya sabrın patlaması.

gidecek gidecek. hasan karataş , şayet buna devrim diyor ise o zaman hak veririm. ama bu yinede devletin içinden gelen bir devrim değil.

sırrı seçimin günü tarihini 6 ay önceden söylemiş
idiiaya da girmiş
hatta kazanmış da
ama sonucu söylememiş.

ben söyliyeyim
rte defolup gidecek

ince tombaladan çıktı.

sonrasında ince ile kavga edeceğiz

ama rte ile kavgadan daha iyidr.

karşımdaki düşman .

biraz kaliteli olmalı.
pespaye düşmanla savaşmak bile zuldur.
v-for-Raperîn isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 24.Haziran.2018, 00:34   #13

Hasan Karataş
Komün
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Anlaşıp anlaşmadıkları konusunda emşn değiliz. Ki ayrıca anlaşmış olsalar dahi bu anlaşma bir dayatmadır. Yani halkın gücü karşısında egemen siyaset geri adım atmak zorunda kalmıştır.

Devrim işaretlerini dünya boyut değişim üzerine gördüm. Bu değişim ABD’nin strateji değiştirmesiyle ilgilidir.

ABD’nin yeni stratejisiyle Türkiye’nin dışarıdan beslenmesi imkânsızlaşmıştır. O nedenle yeni bir yol izlemesi zorunlu hale gelmiştir.

Türkiye uzunca bir zamandır karşı devrimci dönüşümlerle ilerleyerek siyaset yapmaktaydı. Ancak dış beslengisi kesildiğinde bir yandan karşı devrimci dönüşümler, diğer yandan içeride sermaye birikimi, birlikte olamazdı.

Türkiye egemen siyasetinde kafa yok. Türkiye öyle bir şey kaçırdı ki farkında değil. Bir yıl önce bu değişime gitmiş olsaydı. Trump’ın haraç siyaseti ve ticaret savaşları görülmeden Türkiye kendisini AB’ye atacaktı ve geleceğini nispeten kurtaracaktı. Şimdi artık bu çok zor. Geçenlerde Kılıçdaroğlu mealen şunu diyordu: “AB ye baş vuracağız ve bütün şartlarınızı kabul edeceğiz”

Geçmiş olsun. Şu an AB tedirgin, bir de üstüne üstlük Türkiye’yi üzerine yük olarak alır mı?

Neyse bunları boş verelim. Devletin içinden gelen devrim tezi çok önemli bir tezdir. Bunu Türkiye sol siyasetinde gören olmadı. Hele o türedi tkp çok yanlışlar yapıyor. Yanlışların karşılığını alacaktır.

Henüz erken yarın neler olacağı belli değil ama bu aşamadan sonra geri adım düşünülemez. Zaman içinde devletin kendi devriminin seyri üzerine de konuşacaklarımız olacaktır.

Devrim midir değimlidir, tartışması üzerine de bir iki laf edeyim. Devlet karşı devrimci dönüşümler üzerine kurgulanmış bir yol izlemekteydi. Şöyle düşünelim, devletin metabolizması karşı devrimci dönüşümler üretmek durumundaydı.

Devlet yapısal bir dönüşüm geçiriyor. Bu yapısal dönüşüm yeniden karşı devrimci dönüşümlere kapalı bir biçim alıyor. Bundan sonra nereye gider nasıl bir yol alır hep birlikte tartışacağız ama bu dönüşüm devletin kendi içinde bir devrimdir.

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Stil

Çark Dönecek Çekiç Vuracak Sosyalist İktidar Kurulacak!
Saat...