Sosyalist Forum - Sosyalizm Okulu  

Ana Sayfa Bugünki Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et
Go Back   Sosyalist Forum - Sosyalizm Okulu > FELSEFE > Felsefi Akımlar

Felsefi Akımlar Felsefi akımların yer aldığı bölümümüz

Konu Bilgileri
Kısayollar
Konu Basligi Materyalizm Üzerine Söyleşiler ve Notlar
Cevaplar
21
Sonraki Konu
sonraki Konu
Görüntüleyenler

Görüntüleme
1661
Önceki Konu
önceki Konu

Seçenekler Stil
Alt 10.Şubat.2019, 23:02   #1

"ictenlik" - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
"ictenlik"
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 55352
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 24
71 Mesajına 88 Teşekkür Aldı
Standart Materyalizm Üzerine Söyleşiler ve Notlar

~Yılkınsal Metodolojik Çözümler ve Ekleri~

~~~~

Karadenizin hırçın dalgasından selam olsun !!!

GİRİŞ

Bir gün bir arkadaşım dedi ki. Sen bir İdealistsin.
İdealizm ne bilmiyordum...

MATERYALİZMİN DİYALEKTİK ELEŞTİRİSİ

BAŞLANGIÇ

Başka bir forumda süren, Materyalizm ve Hayatın Anlamı ve Teoloji Tartışmaları üzerine söyleşisel notlardır..

Alıntı:
Rasyonel bir temel bulma çabası ontolojik bir arayıştır ve insanın fıtratında vardır.Zırva da sizin boğulduğunuz ve kendiniz kurtaramadığınız materyalist bataklıktır.

aklını düzgün kullanabilen bir insan için materyalizm kadar saçma ve temelsiz bir felsefi görüş yoktur.Tamam madde var,inkar edilemez bir gerçek ama ezelî ve mutlak değil.Anlayın bunu.
Yorumuna karşı üretilmiş yanıtlardır.

Cevaplar Senfonisi

Diyelim ki Felsefe yapmaya ve bilgi üretmeye kalkıştık ve başlayacağız...

Nerden nasıl başlıyoruz ve sen -nasıl- başlardın?/yapardın?
Diyelim ki, dışarıda insan acıları ve sorunları var ve bir bilgi örgütlemek istiyorsun. İnsanları birleştirmek ya da yola ve işe koşmak, yardımcı olmak istiyorsun. Hem bilgiyi, doğruyu, iyiyi araştırmak/soruşturmak keşfetmek istiyorsun.

Ben varım bir gösterge
Ben benim bir gösterge
Diğerleri ve herşey var. Şekilsel/Maddi gözlemsel bütünlük yani bizi içine alan Alem ya da Evren var bir gösterge
Olgular var, Tarih var, Acılar var, Sorumluluklar var, Tarihsel sorumluluk var. Bir başka göstergeler bütünü
Materyalizm bu son cümle de uğraş veriyor.

Tanrı var ise bir olasılık ve araştırma konusu diyelim
Tanrı ney? nasıl?
Tanrı elimde mi? Gözlem alanımda mı? Deney alanımda mı?
Onu nasıl deneylerim ve gözlemlerim
Araştırılabilir ama elimdeki Tanrı mı?
Elimdeki ilk olarak; ben, biz, tarih, toplum (acılar sorumluluklar) gibi kavramlardır genelde.
Felsefe buradan başlar ya da Materyalizm Felsefesi ve onun tabanı (özelcilik değil de) buraya el atar, vicdanını koyar. Yani bu taşın altına kendini sokar...
İdealist uğraşlar özelci, öznelci ve özlemci, hayalci, geçici, bireysel düş ya da kendi çıkarına (birey çıkarına ve özelci) bulunur geçiştirilir..
Materyalizm denilen biraz bireysel çıkarcılığın/kârcılığın (yani özneci'liğin de, bireyselliğinde) tersidir bu anlamda. Ortak çıkarlar arar ve ortak hedefler örgütlemeye girişir. Toplumsalcı ve Toplumsallıkçıdır.

Yani Materyalizm tüm herkesin çıkarına ve ortak çıkarlara uygun ve yönelik felsefe örgütlenmesi girişimdir.

Tanrıyı ortaya koyan ney?
Vicdan ya da insan ve onun duyguları hisleri diyeceksiniz .
Ya da hissel vicdanla ve duyumsallaştırılmış içerikle yazılmış kitaplar ve kimi insan düşünceleri (sezgi ya da kavrayışları) onu bize dayatıyor diyeceksiniz.
Spinoza da bunu araştırdı
Marks 'ın babası bir din adamıydı ve bu kişi de senin benim gibi insandı ve vicdanı vardı unutma...
Marks iyi bir adamdı. Bizler için uğraştı yani...

Yani Tanrı, bu geniş bir araştırma keşif konusu şimdilik ama elimizde ne var tutulur?
Elle tutulur gözle görülür neyimiz var? Üzerine bilgi yapılayacak neyimiz var
Bilgi tabanımız ney?
Ben ve onlar -herşey, tarihsel acılar ve sorumluluklar
Diğerleri, diğer herşey, tüm olanlar
gibi
İşte tarihsel tabanım ve metam, zorlu görevim ve metam bu idi.
metametam
Marks adına söylüyorum bunu sana

Evimi maddeden yapıyorum imini düşün.
Evimi Tanrının hammaddesini kulanarak mı yaptım
Anlattığım bu

Tanrının olup olmaması , nasıl olduğu ya da araştırılıp keşfedileceği burada bir mesele değil, öncelikli meselem değil.

Materyalizm adını üstelenen ya da sırtlayan kişi toplumun sorunlarını gidermeye adanmış ve bunun üzerine çalışan biri idi.
İnsanlar arasındaki ayrımı gidermeye çalıştı. Toplumsal çatışmayı durdurmaya çalıştı. Bu.
Ne yaptığıyla niye yaptığıyla bir ilgilenelim önce istersen.

Elle tutabildiğim ne?
Gözle görebildiğim ne?

Evim gökte değil. Tanrı katında değil şimdilik
Şu an Tanrıyı boşverelim ve bir biçimde kütlesel/küresel Spinozist bir Tanrı da var ya da olasılık dahilinde deyilim ve geçelim
Kişisel/Bireysel, Bireyci ve Birey Tanrıyı ise bu işi hiç bulaştırmyalım.

Var kavramı yoka göre anti

Felsefe; Var, Varlık, Varolmak kavramlarını kullanır ve Ontoloji buna temellenir değil mi?
Varlık-Varolan kavramına tabanlanır.

İşte burda Marks kendi soyutlamasını, yapılandırmasını ve kavramsal tabanını (ya da biçimini ve yolunu) örgütledi.
Varlıkı, varolanı madde kavramına çekti getirdi

Örgütlenmesini/örgütlenmesini Madde ya da Materyalize Madde/Maddecilik kavramları üzerinden yürüttü..
Bunun size sunulan dayatılan ve anlatılan Materyalizm kavramıyla hiç bir bağı, bağımı yok. Bu kavram yeniden araştırılmalı.

Marks'ın ne dediği ya da bizi nereye götüreceği önemli. Kavramlar değil.
Marks bizi insanca birlikte yaşamaya çağırıyor. Ortak bölüşmeye ve ortaklaşalığa ve beraberliğe..

İşte burada Marks kendi kavramlarını ya da kavramsal yolunu Diyalektik Maddeci Materyalizm çatısı (ve şemsiyesi) altında örgütlüyor, topluyor.

Bu kitabına, kavramına ve kuramına isimş geçiş yol aramak gibi de aynı zamanda
belki bilmiyoruz

Yani üst başlığı bu. Bunu neden yapıyor dersin.
Bilmiyorum ve emin değilim ancak bugün tarihte özgürlük uğruna, diğerleri adına ve uğruna bir savaş veren, çarpışan ve yol tutan özgürlükçü kim varsa o şemsiye de ve onun tarafında
ya da bir gün onu görüyor bir selamlamak durumunda bırakılıyor

Marks'a selam olsun!

Marks bulunca peygamber bulmuş gibi seviniyorlar.
İncilden sonra en çok satılan ve tarihler boyu en çok okunmak için en çok satılan, hiç zorlanmadan satılan kitapta odur, onun kitabıdır
20 kadar yılda indirildi

"Varolan herşeyi bir elinle ve aklınla tut, düşün, tutmaya/kavramaya çalış ve buna bir isim ver"
Buna soyutlama da, yeniden boyutlama da, düşünsel örgütleme/örgütlenme de (birliktelik) diyebiriliriz

bunu anlamalısın

Bir felsefe doktrini kurmayı dene. Görüşelim...
Burdan daha fazlası bu yani...

"Varolan herşeyi tutmaya tutuştuğunda
Varolan herşeyi çembersel bir hafızada birleştirmeye çalıştığında
olanı biteni kavramaya çalıştığında/başladığında görüşelim

~~~~
__
Bilgi güçtür... - Kasyopya Deneyi
---
Teolojik taban/referans bırakılıp doğa taban kullanımalı gözlem için...
Kağıtlarda yazılanları bırakın, doğaya bakın. Bilgi doğa da...

"İLETİŞİMLER LİNK"

Konu "ictenlik" tarafından (10.Şubat.2019 Saat 23:35 ) değiştirilmiştir..
"ictenlik" isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
"ictenlik" Kullanicisina Bu Mesaji Için Teşekkür Edenler:
Alt 10.Şubat.2019, 23:12   #2

"ictenlik"
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Alıntı:
Rasyonel bir temel bulma çabası ontolojik bir arayıştır ve insanın fıtratında vardır.Zırva da sizin boğulduğunuz ve kendiniz kurtaramadığınız materyalist bataklıktır.

aklını düzgün kullanabilen bir insan için materyalizm kadar saçma ve temelsiz bir felsefi görüş yoktur.Tamam madde var,inkar edilemez bir gerçek ama ezelî ve mutlak değil.Anlayın bunu.
Yorumuna üretilmiş yanıtlardır.

YANIT/CEVABEN

Ben (kendimi Materyalist olarak tanımlamasam da tartışmaya katkı için) kendimce bir üretim yaptım ve çıktı ortaya koydum
Sonuç ortaya koydum. İyi bakılırsa görülecek.
Buranın iyi okunup anlaşılmasını ve gözetilmesini istiyorum.
Duyulduğumdan ya da anlaşıldığımdan emin olmak istiyorum..
Ayrıca bu konuya ve ilişkin bir çok içerik daha üreteceğiz bunun çok net anlaşılmasını istiyorum
Sorular sorun...

ÖZELCİLİK GENELCİLİK KAVRAMLARI ÜZERİNDEN GİDEREK MATERYALİZM YAKINLAŞMASI/YAKINLAŞTIRMASI VE ÇÖZÜMLENMESİ VE DİĞER NOTLAR

TARİHSEL MATERYALİZM KAVRAMINDAKİ
GENELCİLİK/BÜTÜNCÜLÜK/BÜTÜNLÜLÜK

Materyalizm anlamında paketlenen, dünya sevicilik , madde sevicilik, maddi hayata tapınma ve bağlanma anlayışı değildir. İyi bakarsanız felsefi Materyalizm kavramı maddi evrene ve maddesel gerçeğe bağlanma kavramını işaretlemiyor.
Bu kavramlar Felsefi Materyalizmi işaretlemiyor. Bunu anlamanızı istiyorum.
Eğer Marks'ın Materyalizminden sözediyorsak kendi aşkın ve öte/meta gerçeğini Komünizm kavramında arıyor ve işaret ediyor.

Materyalizm tek başına maddeyi ilke ve nesne-neden yapmak değildir.
Kavramsal taban olarak madde ya da özdek adında nesneyi ve tüm içeriği birler ya da oluşu bu adla kapsar ve tümler.

Materyalizm ya da özdekçilik tüm varlığı içeren ve kapsayan/kapayan bir genel ad olarak özdeki kullanır.
Materyalizmin tarihsel maddesi geniş ve herşeye yayılan bir ilkedir.
Materyalizm bir içrek ve iç ilkeden kurtularak tümleme, bütünleme, genelleme anlamı taşır..
Materyalizm içsel ayrık ve yalıt bir töz ikilemini sıyırmadır.
Materyalizm , nesnel objektif bir geçerlilik arama türetmedir
Materyalizm öznecilik ya da öznellik deneni ama aslında subjektiviteyi aşma çabası ve nesnel obejktif genel geçerler ve dayanaklar (nesnellik/objektivite) ve nesnel bilgi arayışını simgeler.
Bu subjektivitenin tersidir ya da tersinin de bir arayışıdır.
Marks'ın anlayışı budur.
Kuvvetli bir felsefi doktrindir.
Buna cılız dersen felsefe tarihi seni savurur
İçine giremezsin.

ya da Materyalizm varlığı tüm varlığa dağılan genel bir ilkeye bağlamak indirgemek ya da çözümlemektir.
Teolojik anlayış ne kadar merkezcilikse ve içrekçilikse bu o kadar tersidir ve bütüncülüktür, toplamcılıktır, tamamıcılıktır...

Materyalizm, Oluşun başlangıcındaki ilk ve ideal özne (asıl özne ve prototip arayışı gibi bir zorunu) ve ideali maddeleştirerek madde formunda ilk ana madde ve neden diye oluşa dayatmaz.
Bu anlamda ideal özneciliğin tam tersi değil…
Özneciliğe göre bu bütüncülüktür, herşeyciliktir.

Öznelcilik dersem Nesnelcilik Materyalizm olur (ve Materyalizmi yakın işaretler)
Subjektifçilik dersem Obejktifçilik in arayışı Materyalizme yakınlaşır.

Ben bu konunun uzmanı değilim. Marks'ın kavrayışındaki Materyalizm için sözettim. Türevleri vardır bilemem. Kendi anladığım kadar. Yanlışta olabilir eksikte…
Marks'ı anladığımızı düşünüyorum...

Bunları Materyalist olduğum için Materyalizm savunduğum için yazmıyorum
Felsefe bilgi sevgisi demektir. Bundan yazılıyor.

Materyalizm kavramının karşısında İdealizm görülüyor

Ancak sizin tarafınızdan Materyalizmle Teoloji yani Teizm ve Mono-Teizm yanyana ve karşı karşıya getirildiği için biz bu kavramları karşı referanslar olarak alacağız.

Bunlar üzerine dürüst araştırma soruşturma sürdürürseniz tüm yolları ve tüm açıklıkları siz de görürsünüz.

Bizim sunumumuz şu;

Teoloji/Dinbilim/Teizm/Mono-Teizm
(BaşVarlıkçılık ve İlk-Ön Varlıkçılık, MerkezVarlıkçılık, İçrekVarlıkçılık, İç-Özel Varlıkçılık, İç/İçrek Özel Öznecilk, AyrıTözcülük,ÖteTözcülük ya da Aşkın Tözcülük, vb. adında kapsandı)

Materyalizm, Özdekçilik (Herşeycilik, Tümdencilik, Hepsicilik, Benzercilik, Hercilik-Hepçilik, Genelcilik vb. adında kapsandı)

Yani İdealizm ve Teoloji Özelcilik
Materyalizm ise Genelcilik oldu..

Buradan gidelim şimdi

(Burada kişi kendine direkt Materyalizmi karşıt referans aldığı için Teolojik Ontolojik çıkmazın açışında çıkış yolunun bir tane olmadığı ve Teolojik çıkmazın tek ucunun Materyalizme açılmadığı gösteriliyor.)

Teizm < ---------- > NON -TEISM

Teizm dışı olarak sözedilen
NON -TEISM adındaki pakete bakalım

Agnostisizm, Gnostisizm
Deism
Panteism ve Türevleri
Brahmanizm, Karmacılık, Doğu Öğretileri,Budacılık
Ateism
Materyali?m
.. izmler ve değişik düşücne türevleri

gibi mi?

Bunu anlatmak istiyorum..

Teizmin karşısında, karşı yakasında ve kıyısında tek Materyalizm paketi yok..
Yani sonuç olarak bir Teizm küreceği düşünelim (görselleştirilebilir) ve bundan Non-Teizm adında bir küreciğe bir yol düşünelim. Materyalizm oradaki tek bir kavram.
Ya da Teizm küreceğinden onlarca dış küreye bağlantı düşünün..
Materyalizm bir bağlantı...
Eğer bilgi yolunda arayış yolundaysan da karşına çıkacak, içini debertmen gereken/gerekecek bir bağlantı.
Tarihsel kavram ayıklaması için zaman var
Kavram sayıklamanın zamanı değil
Bunlar bilgi engelleri
Yıkın onları

Sözediyoruz.

...
"SONUÇ

Sonuç olarak sonuç şu
Teoloji ne kadar bencilik, ben benimcilik, ben merkezcilik, benözelcilik ve benözelimcilikse Marksizm O kadar tersidir. Bizcliktir, Herşeyciliktir. Varlıkal geniş bir ilgi alanı kurmaktır.
Ben odak yerine olguodak olmak düşünmek denilebilir.
Ben kavramını ve ben sorununu/buhranını aşıp genişletip olgusal yükler ve geniş metalar ve çözümlemler yüklenmek gibi.
Bu kadar açıktır.
Kişi ben kavramına takılı kalmışsa tersi. Ben kavramıyla ilgilenmenin tersidir.
Düşüncenin odağı neredeyse ben/benmerkez değil olgu/durum haline gelmiştir.
Örneğin bir iş uğraş ve olgu peşinde olmak
Ya da düşüncenin öznesinin neredeyse artık o sorun ve hedefin kendi haline dönüşmesi

Özel kavramını genelden ele alır ve bölmez.
Ben genelim/geneldenim. Biz geneliz. Herşeye dairiz gibi kavramlar Marksist Materyalist gövde bulur.

Ne kendini özeller ne de içteki bir özneyi özeller. Özellemez geneller. Bitti.

Özeller genele dair ve içkin..

Gerçek ya da benim anladığım ve anlattığım
Marksist Materyalizm budur. Anlamı arayışı ve sonucu nesnesi budur. Diğerlerine beni karıştırmayın

Burdan Materyalizm çıkıyor.
Bunu nerden buluyorum, çok kolay. Neredeyse tüm bir yaşam boyu fedakarlıkla ve bireysel isteklerin peşine koşulmak yerine yüzyıllar öteye uzanan kurumsal bir felsefe doktrini yapılandırarak bireysel hayat ve çıkarları feda etmek ve askıya almak. gözükmüyor mu kendi?
Yani Marks yiyip içip yatabilirdi. Hiç bir şey yapmayabilirdi...

Batıyorsak beraber batıyoruz. Biz seni batırmayız. Biz kimseyi de batırmayız..

Sen bizi kurtarmaya mı geldin? Bundan kurtarmaya?

Peki beni kurtar bakalım
Seni dinliyorum ve dinleyeceğim

--
Yani materyalizm bunlardır, bunlarcılıktır ve bunların yoludur..
Bence bana göre

GENELCİLİK/BÜTÜNCÜLÜK/BÜTÜNLÜLÜK/BİZBİZECİLİK VB. LERİ BİZCİLİK

Bizcilik kavramı arar. Herşeycilik kavramı içerir.
Ayırmaz bölmez, tözlemez ve özlemez, içellemez birleştirir ve geneller
Varlığı ve varlığın yükünü bir özelin sırtına atmaz. Tüm bunlar Tanrının sorunu demez. Gelip Tanrı bunları düzeltsin demez. İşe koşar. Tarihsel sorumluluk alır. Eylemde ve işte bulunur... Sorumlulukta bulunur..
Ayrıştırmaz ve özellemez
Tersi.
Kişileri bölmez, geneller ve bütüne dair özeller
Genellerde geneller Herşeyi geneller.. Tamlar tümler bütünler birleştirir, koparmaz.
Ve (özeli ve içreği) genele/bütüne dair eder ve katar. Toplam bulur. Toplam varlık bulur. Özel varlıklar değil. Tümü aynı varlıklar sentezi. Aynı vardan varlarız (içsel çeşitleriz ama bütüna dair olguya dair içleriz) sentezi...
Olgu bütünlüğün bütünlük olması

Herşeyi bütüne dair eder, (teizme göre) özel özellemez

(Teizme göre bunda)
Özel özelcilik, seçkin seçkincilik yoktur. Özel olan yoktur. Seçkin olan yoktur. Üst özne yoktur.
Hiç bir var/varlık diğerinden özel ve değişik ve başka tözden/özden değildir bu kadar... Bu anlam...

Materyalizm de Özel özcülük, Tözel tözcülük yoktur..
Tözdışı olan birşeyin varlıkta yansıması yoktur. Tüm tözse tözdür ,herşey tözdür töz olmayan bir şey de yoktur. Madde adında kapsandı demek yeter. Ne adı aldığı önemli değil.

Materyalizm Tekçilik, Özelcilik (değil) barındırmaz bunun zıttı olarak var
Birleşimciliktir, birleştirimciliktir...
Tekçilik ve Özelcilik , Özel ve Ayrı Güç ve İlke ya da neden ve Töz.... bu Monoteist yanılsamadır/ayrımsamadır.

Monoteist kendi varlığını Tanrıya bağlı ayırır. Kendini özel seçkin ve gözde diğerlerinden başka addeder ve kılar.
Ya da Tanrıyla çekilmiş setle birlikte kötüler, ayrılar, gayrılar gibi ikilekler türetir.

Materyalizm Ben Özelim kavramının tam zıttıdır zıttındadır

Kavramı kendi tersinden karşıtında ya da zıttından açıkladık ya da yakalamaya giriştik..

Özne özeldir, özdür, içrektir, içtedir, içrek bir tanrı öznesi ve ayrı tözü vardır, tersi
ve özneye dair monoteist bir ayrılık ikilemi, gücü elinse tutuan ayrı güç öznesi olan tanrı vardır tersi.
Bu iki cümlenin tam tersinde.. onun birleşiminde...

Bu ikisini birleşiminin tam tersi diyalektik olarak Materyalizmi verir.
Tam bunların tersinden ve sentezinden kavram ediniliyor ve ortaya çıkıyor -konuluyor. Kavrama buradan erişiliyor ve ele alınıyor.

Materyalizm kavramını ortaya koyan üreten çatışkı bu zaten
Bakın.

Kavramı üreten ya da senteze götüren çatışkılar

Öznenin özel oluşu, özel bir kendi oluşu, Öznenin tek kendine dair oluşu ve Öznenin kendini tüm diğer doğa ve varoluştan yalıtması ya da araya bir tanrı/sahip seti çekmesi hatta madde diye ikinci set/iç-töz örtüsü çekmesi,, kendilik oluşun varoluşa bağ ve eklemlenme yanlışı ,
kendi ayrı özel oluş, kendi kendine kendi oluş, kendi tek oluş, tekilliğin özellenmesi , özel seçkincilik, seçkin iç öznecilik-ben özelimcilik,
ben tek başıma benimcilik /özelimcilik /kendimimcilik; (doğanın ya
da doğal bağların yadsınması -doğanın öne sürülmemesi), üstün öznecilik, ben kendimin kendiyimcilik -tek başına kendiyimcilik (doğa beni içine katıyorun yadsıması),
subjektiflik/öznellik,
ayrı tanrı oluşu ve gücün bu tanrı da merkezlenmesi, ayrı varoluşsal güç ikilemi ve ayrı tözü ve ayrı töz, varoluştan töz uydurmak, icad etmek, çıkarmak gibi şeyler

Bunların tam tersi/zıttı ve diyalektiği materyalizmi tam veriyor...
Yani bunları tersleyen örüntüler

Yani tam bunları gidermeye ve açmaya buna karşı örgüt örgütlemeye çalışmış/karışmış...

Objektiflik ya da nesnel subjektivite için ağır çaba harcamış
Marks nesnellik ya da objektiflik için, nesnel öznellik için (öznel nesnellik için) için özel çaba harcamış
Bu kadar
Oldukça nesnelleşmiş denilebilir. Kişiye özgü değil. Kavram yolda.

~ Hırçın bir Karadeniz Dalgası ~

~~~
__
---

"İLETİŞİMLER LİNK"

Konu "ictenlik" tarafından (16.Şubat.2019 Saat 05:27 ) değiştirilmiştir..
Alt 11.Şubat.2019, 01:11   #3

"ictenlik"
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

GENELCİLİK/BÜTÜNCÜLÜK/BÜTÜNLÜLÜK/BİZBİZECİLİK VB. İLERİ BİZCİLİK ADINDA MATERYALİZMİN KAPSANMASI

'Çok kısa -içrek- özet ya da metateorim'

Alıntı:
(Teizme göre bunda) (Yani öznel materyalizmin metateorisinde)
Özel özelcilik yoktur. Özel olan yoktur. Seçkin olan yoktur. Üst özne yoktur.
Hiç bir var/varlık diğerinden özel ve değişik tözden/özden değildir anlamını taşır bu kadar...
MetaTeorim

Bize göre;
Bu Teolojiye göre bir gelişim aşamasıdır. MetaTeolojidir ,TeolojiSonrasıdır ve Ötesidir ya da sıçramadır.

Teolojinin Bilinç sıçramasının verdiği evredir.

Teolojiden ötedir ve ilerdedir,
Bu kadar

Evrimsel olarak bilincin bir evrimi olarak Teolog bu aşamaya erişir...

(Burada Teolog'un Materyalistle ve Materyalizmle çatışması çarpışması üzerine iki tarafa da (bunun kaynaşma-geçişme anlamına geleceği adı altında) bilgi veriliyor. Yazımın taşındığı alanda alınmayan postlar vardır..Bu kadar yetkin bulunmuyor ya da bağsız kopuk bulunuyor ancak takip edilebilir,araştırılabilir.)

Çarpışma sanılan da şu
Burada bir kaynaşma geçişme birleşme oluyor. Buna hazır ya da yakın olan birey geçişip öğrenmeye geliyor.,

Buradaki uygun kavram sevgi kavrama birlik (kucaklayış değil içine alış değil kendine katış) ya da bilgi kimse yanılmasın
Koşun,

,Önce doğaya ait bir sürü benliği (alt benlik), sonra bireye özel bir birey benliği, bir süre bireyselleşme sonrası daha geniş birey benlik, olgubenlik
topluma özel toplum benliği, daha geniş toplumsal bellek
Benin toplumsallaşması aşamasına geçiş
Benin genişlemesi

Üstün İnsan yıkılabilir ya da Komünizmin ayrıca içindedir o
toplumsallaşma ve toplumsal benlikleşme

Üstbenliğe Geçiş
Toplumsal Kaynaşmaya Geçiş
MataMetafor açıldı

(( Geniş alamda herkes için, bunu yaşayanlar için ; yaşayacaklar için de ve
çoklu özneye dayalı ve dayanan çoklu özneyi ifade eden çoklu kavram
çokluklu çoklu kavramsallık ))

Toplumsal bir benlik kurumsallaşıyor diyorum
Tam değilse de öyle diyorum. Benlik genişlemesi/toplumsallaşması diyorum ya da diyebiliyorum tam açamıyoruz

ve birey özleşme aşaması (Kohut denen)

YIKILMIŞTIR
Tarih çöpe
Az önce gönderdim

(Kırım hasat denilene beri çekilebilir ne olduğunu bilmiyor sadece yazıyor.
Yukarıda büyük Kırım var yazılmıştı silindi. öyle mi kalsın ?bilmiyorum
Bu din ahlak töreiblim kırımı herşey olabilir)
__
---

"İLETİŞİMLER LİNK"

Konu "ictenlik" tarafından (16.Şubat.2019 Saat 05:34 ) değiştirilmiştir..
Alt 11.Şubat.2019, 01:33   #4

"ictenlik"
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri
Standart METAMATERYALİZM

MATERYALİZMİN METAFİZİK ADI KARŞISINDA SAVUNULMASI

Burada sunulan şey şu.
Yukarıdaki (ilgili alıntılar sunulan) aynı dindara/Teiste ve onun düşüncesine karşı yapılan sürdürülen tartışmadır. Yani bunlar Teolog ve Teiste Karşılık olarak verildi. .
(Buraya alınmayan bir başka alıntı da kişi tarafından: MetaFizik alemlerin yadsınması denmişti. Buna karşılık "Meta" ve "Öte" öneki alınarak başka formda kullanışlaştırıldı. Ötenin beriye göre öte oluşu İlgiliye örneklendi. formlandı.

Alıntı:
MetaMateryalizm der ki;

Bu Teolojiye göre ileri bir aşamadır ve karşıt değildir, karşıtın değildir.
Bu Teolojiye göre bir gelişim aşamasıdır. Sonradır. Aşkınsal bir teolojidir . Teoloji ilerisidir. MetaTeolojidir ,TeolojiSonrasıdır ve Ötesidir ya da Teolojik sıçramadır, gelişim evresidir.

Materyalizm Kendi Aşkınsal ve Öte Teolojidir, MetaTeolojidir.

MetaMateryalizm derki; dininiz kalmayacak ya da yakında metaşimdi de yani gelecekte
MetaMatematik yazılıyor
ve yapılıyor

Önce;
Bunu anladık mı?

(ÖN NOT: İnançsız kavramına verilmiş bir savunmadan
metafizik alemlere inanmama ve inkar ekine savunma)

Metakavramsallık der ki; Metaİnanç ve MetaŞimdiye yani Geleceğe olan üstel MetaGüven ve üssel duble Metaİnançsallık öyle dedi ve der....

Biz Metaİnançlılar ve İnançÖteliler ve yani İnançsonralılar böyle söylüyoruz

Bizler Metainançlıyız

Burada hayatın anlamını buldun mu daha tartışmaya devam mı?
(İç Not: Tartışmadaki üst başlığın adı Hayatın Anlamı Nedir? idi)

Sence hayatın anlamı var mı?

Ne yani sen Metainanca inanmıyor musun;?

Metainancı ya da inanç (ve metainançsallık) uğruna çekilen acıları ve inancı dürüst bir biçimde metainançlaştırıp yükseltmeyi yani metainancı, çok gelişkin inancı kurmayı ve kurduğumuzu yani inancımızı daha da artırdığımızı ve yükselttiğimizi inkar mı edeceksin_?
__
---

"İLETİŞİMLER LİNK"

Konu "ictenlik" tarafından (16.Şubat.2019 Saat 05:43 ) değiştirilmiştir..
Alt 11.Şubat.2019, 02:24   #5

"ictenlik"
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

MATERYALİZMİN METAFİZİK VE TEİZM VB. ADI KARŞISINDA SAVUNULMASI 2

Bir üstteki konunun uzantısıdır. Üst başlık için diğeri okunabilir.
(Burada Teolog kişinin yani Bay B...... nin ismi değiştirildi)

(Bu B...... arkadaş bir teist. Materyalizmi sevmiyor ve Materyalistleri sevmiyor ve biz MetaFizik inanmıyormuşuz öyle dedi. Biz de cevabı yapıştırdık/konuşturduk. Metatez ve MetaSentez yaptık. Metaatizi metaitizine karışıyordu çünkü...)

(metayılkın başka bir şey diyemiyoruz.gözlem alanında)

Bizler metateistiz Aybars

(Bundan sonra B...... adı (yenien AYbars adı ve ya da Teist ya da Teolog olarak anılacak ya da Materyalist adayı anlamında Materyalistten önceki öneki nedir? Tıpkı Meta'nın sonrayı ileriyi ve uzağı öteyi karşılaması gibi önceyi karşılayan ek var mı?)

Bizler metateistiz Aybars (Bay Teolog/Teist)

Ya da sen yani Aybars/Teist Teolog bizden önceki Materyalizmden öncesisin

Bizler senin gelişiminiz. Türünün düşünsel gelişimiyiz.

Bizler metateistler ve metatarihçileriz

Az önce burada tarih ya da meta bir tarih yazıyorduk
Sende katıldın söyleştin. Nasıl iyi hissediyor musun?
Kendini iyi hissediyor musun?
Tüm bunlara alışabiliyor musun ve nasıl karşılıyorsun?

Beraber yaptık biz de yeni bilip öğreniyoruz

(Yazıcı ve bunu yazan dahil henüz hiç bir bilgisi yok ve herkes için bir sürpriz. İstenirse açıklama yapılacak.sınırlı)

Senin için elimizden geleni yaparız.
Metadiyarda söyleşeyeceğiz merak etme.
Metadiyarda yardımlaşırız Aybars sen rahat ol
ve Metaiçrekre ve meta-içte biz senle konuşuruz.

MetaAybarsla biz söyleşiriz merak etme o sana yardımcı olur

MetaAybarsla görüşürüz herşeyi yapacağız merak etme

metaateistiz demek isteyenler var desinler bakalım öyle desinler

Alıntı:
(Yazıcı ve bunu yazan dahil henüz hiç bir bilgisi yok ve herkes için bir sürpriz. İstenirse açıklama yapılacak.sınırlı)
metauydurtu metayılkınsallık
anladık metauydurtu bu kolay
__
---

"İLETİŞİMLER LİNK"

Konu "ictenlik" tarafından (17.Şubat.2019 Saat 00:47 ) değiştirilmiştir..
Alt 11.Şubat.2019, 03:49   #6

"ictenlik"
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri
Standart MATERYALİZM KAVRAMINA GİDEN YOLDA

DENEMELER
-KAVRAMI GEVŞETMEK GENİŞLETMEK YA DA YENİDEN YAPILAMAK SENTEZLEMEK İÇİN (İPUÇLARI)
KAVRAMSAL SÖKÜMLEME VE ESNETİŞLER

MADDECİLİK YERİNE NESNECİLİK/NESNELCİLİK ÖNERMESİ
DAHA SONRA İÇ/İÇSEL -NESNELCİLİK ÖNERMESİ

OBJELCİLİK OBJEKTÇİLİK KONUCULUK BAĞCILIK BAĞLILIK FİİL

Objektif dürüstlük ve nesnel tutum için çaba harcanması.
Bilginin yolu budur.

(Karmaşık/Seyriksel olsa da, gözükse de, olduğu gibi bırakma fikriyle Yazılanlar silinmedi)

İÇSEL DÜŞÜN DEMETLERİ TOPARLARI -ESKİZLERİ

Maddesellik değil nesnelsellik Objektifsellik

(Bunlar katkı,içrekAkınsallık Çokunsallık ÇoğunÇoğunsallık)

YIKTIK GEÇTİK. Sözedilir biline..

Yıktıkgeçtiksellik

Ara Not (Yukarıda düzenleme yaparken oluşan)

Objektiflik için ağır çaba harcamış
Marks objektiflik için, objektif kalabilmek ve objektif olabilmek ve objektif dürüstlük, objektif tutum için özel çaba harcamış
Bu kadar
Oldukça nesnelleşmiş denilebilir. Kişiye özgü değil.
Kavram yolda.

..
Nesnelci Olgulayıcılık; Nesneci ve Nesnelci Olgulayıcılık

Madde nesne demek
Materyal de nesne araç gereç ya da toplanan elde olan demek
El de ne varsa ya da ne öncelikliyse onu yapmak demek
Öncelikli işe koşmak ve önem tayini

Yani Marks için yorumumuz şu
Elde avuçta olanı ve olanları kullanarak ve tarihi verisel veriyi, yani verili olanları (verili zemin ve metayı, tarihsel açmazları ve sorunları) kullanarak kendince yapılabilir en düzgün ve dayanıklı dirayetli yapı olarak gördüğü yapıyı kurdu çattı...

NESNELCİ GENİŞLETMELER

KAVRAMSAL ÇALIŞMALAR /AÇIMLAR

Nesnelci Nesnecilik . Diyalektik Nesnecilik. Örgüsel Nesnelcilik
Tersinden Nesnecilik. Tersinden Kavramcılık
Kavram Kavramacılığı
Yaratımcıılık Üretmecilik Belirtmecilik

Diya aydiya idea ide fikri 1
Diya

Kavramsal Çözümleme

Alıntı:
Dia Etimoloji

~ Fr dia [abb.] < Fr diapositif şeffaf pozitif film
Fr diaphane şeffaf
(< EYun diaphaínō : içinden öbür yanı görünmek
< EYun dia+ phaínō : ışımak, görünmek )
+ Fr positif → fantezi, pozitif
Alıntı:
diyalekt etimoloji

Fransızca dialecte "lehçe" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca diálektos "lehçe, ağız, özellikle taşra ağzı" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca dialégō "'farklı konuşmak', taşra ağzı konuşmak" fiilinden türetilmiştir. Yunanca fiil Eski Yunanca légō "söylemek" fiilinden dia+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için diyalog maddesine bakınız.
Alıntı:
Lat. materia etimoloji

1. ağaç gövdesi, 2. madde, hammadde +ism°
Alıntı:
~ Fr dialectique
tez ve antitezle akıl yürütme yöntemi, münazara ~
EYun dialektikē karşılıklı söylemek, münazara etmek
+ikos < EYun dia+ légō, log- - söylemek
→ diyalog
Bakın burdan her şey çıkıyor... NE çıkıyorsa o çıkıyor. TAM AÇIK...

Şeffaf konuşmak kavramı çıkıyor
Derdini açık anlatmak demek ben bunu anladım
Bilmem anladım mı?

Öbür yanı görmek demekmiş bir de
Öbür yana da bakam karşıya da bakmak

Konuştuğunu yansıtmak, ışınımını yansıtmak
diyalekt

İçsel Nesnelcilik işte neyini söyleyeyim..

Taşra ağzı konuşmak dialektikmş işte. İçinden geleni konuşma

Materyalin Nesnenin diyalektiği ney özne mi?
Öznenin nesnel olması bitti

(Bu konu için bu aşamaya kadar açana kadar üretilmiş çok sayıda bozuk not parçası duruyor X forumda .
Bunların ilk asıldığı yerde
kimlik takibi yapılabilir ancak gerek yok
google armaları taşır izlenirse ve istenirse .(Arama için) İlk kullanılan alıntıları incelemek yeterli olacaktır))

Kötü ve bozuk çok bozuk değersiz ön notlar var verip vermemekte düzenleme uğraşında kararsızlık)

POZİTİF NESNELCİLİK PEKİ

Pozitif Diyagramcılık Geliştirmecilik Ön Açımcılık ;Yol Açımcılık
Pozitif Üretmecilik Öğretmecilk
Öğretmenlik
Üretkenlik
Çalışma
Çalışma
Çalışma
Azim
Azim
Azim

Vermecilik vermecilk vermecilik
__
---

"İLETİŞİMLER LİNK"

Konu "ictenlik" tarafından (17.Şubat.2019 Saat 00:57 ) değiştirilmiştir..
Alt 11.Şubat.2019, 04:03   #7

"ictenlik"
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

GÜÇ İSTENCİ DEĞİL BİLGİ İSTENCİ

BİLME VE ANLAMA/KAVRAMA İSTENCİ DOĞRU IŞIK/IŞIKSALLIK/IŞIYIŞSALLIK/BAKIŞ_SALLIKTIR

(Yorum silinmedi)
Bu kavram, bu bağ, bu kavramsal bağ yıkılmaz
Tarih ola şan ola
Hepimiz yoldayız koşuyoruz görüyoruz
__
---

"İLETİŞİMLER LİNK"

Konu "ictenlik" tarafından (17.Şubat.2019 Saat 00:37 ) değiştirilmiştir..
Alt 11.Şubat.2019, 04:08   #8

"ictenlik"
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

KAVRAMSAL SÖKÜMLEME VE GENÇLEŞTİRME İÇİN;
MATERYALİZME YENİDENLEŞTİRİLMİŞ AD TAKMA YARIŞI
YA DA UĞRAŞI

(Doğaç ve örtüksel olarak yazılsa da, bulunsa da yazılanlar silinmedi..
Kavramsal yoğunlaşma eksiği bulunuyor arkadaşın..
Materyalizm tarihsel bir levyedir öyle kullansın...)

POZİTİF NESNELCİLİK (İstençsel Pozitif Nesnelcilik,)

Örn:

YAPIMSI NESNELCİLİK
YAPICI NESNECİLİK; YAPICI ÖZNECİLİK
YAPISALCILIK
YAPICILIK EDİCİLİK

Yapımsallık Edimsellik eşit
Bu pozitifi karşılıyor

YAPMAK YIKMAK KARŞITI

POZİTİF NESNELCİLİK (İstençsel Pozitif Nesnelcilik, İstençsel Pozitiflik/Yıkılmama-Dimduraganlık)
Olduğu yerde olduğu gibi adam gibi durmak işleri akışına kobırakmak

Pozitifsellik; Pozitif Üstün İradelilik
İrade Üstünlüğü, sertliği sıklığı akışlılığı
Akışlılıklı irade imza
İrade bekliği çağrıştırıyor
İstençsel Üstünlük
İradenin direnci ve sertliği önemli
__
---

"İLETİŞİMLER LİNK"

Konu "ictenlik" tarafından (17.Şubat.2019 Saat 01:04 ) değiştirilmiştir..
Alt 15.Şubat.2019, 19:13   #9

"ictenlik"
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

ÖZNECİ PANTEİZM NESNECİ MATERYALİZM ZITLIĞI/BİRLİĞİ YORUMUM

(Tam değil, şu an da tam değil, gelişecek)

DENİLENE/AÇIMLANANA DAİR İÇSEL DİYALOG ve MONOLOGLAR ÜZERİNDEN DÜŞÜNSEL İZLEK PARÇALARI VE AKTARIMLAR

SORU
Yani sence ne kadar nesnel olursan, olabilirsen, o kadar materyalistsin, öyle mi?

CEVAP
Gibi ama tam değil. Ben sonuç ve toplam öğrenmeyle ilgilenirim/ilgiliyim. Bağımsız karalamalardır, bağımsız yazımcıyım. Ben bu öğretecek ve bir yola götürecek, çıkaracak diyorum. Yani yazılan değilse bile bilgi sentesi için ön açacak, bir şey çıkaracak, sonuç verecek, ilgili bilgi tabanına önayak ve referans olacak, geçiş sağlayacak merak etmeyelim diyorum.
Sonuç var.. Yani -sonda- sonuç yazdım. Örtüştürdüm ordan...

KARALANMIŞ MUHTEMELEN SEVİLMEYEN BELLEKLER
DİYA;LOG-LAR

TUHAF ESKİZLER ; DÜŞÜN VE SÖZ PARÇALARI

Yani ne kadar nesnel olursan, olabilirsen, olmayı başarabilirsen, kalabilirsen ne kadar genişlersen, ne kadar genelciysen o kadar materyalistsin, nesnelcisin sentezcisin genelcisin
Ne kadar aynıcıysan
Ne kadar benzeşikçiysen

Ne kadar öznel olursan kalırsan, ne kadar darılırsan ve kendini kendi kabına hapsedersen o kadar öznecisin, idealistsin...
Bu ikisi bir ve tersi... birbirinden doğar sentezlenir. iter çeker

Panteizm (oluşu) özne de birler tümler çeker/yakalar/kapsar
Materyalizm nesne de birler tümler yakalar eşit
Panteizm genellenmiş öznecilik ise (tümleştirilmiş/genellenmiş tüm öznecilikle varoluşu özne de kapsamaksa Materyalizm bunun nesnel tersi.)

Materyalizm genellenmiş nesnecilik (herşey aynılaştırılmış genel/genelleştirilmiş nesnecilik)
Panteizm genellenmiş Materyalizm
Materyalizm genellenmiş Panteizm denilebilir. Çünkü biri diğerini içerdi

Bu kadar
Örtüşük

Panteizm oluşu özne de kavrar
Materyalizm oluşu nesnel de kavrar çeker yakınlaştırır
Materyalizm nesnel çekişçilik, nesnel objektif çekimcilik tutumculuk
Bu ikisi karşıt sentezler. bir sentezler

Yani ne kadar nesnel olursan, olabilirsen, olmayı başarabilrsen, kalabilirsen, ne kadar da genişlersen o kadar materyalistsin
Ne kadar öznel olursan, kalırsan, o kadar öznecisin idealistsin
Özneyi ne kadar özeller daraltırsan
Nesneyi de genelleştirip özelleştirip daraltabilirsin
Bu ikisi bir
Kavramlara hapsolmayın
Kavramları kullanın..

Panteizm özne de birler
Materyalizm nesne de birler eşit
Bu kadar

DARALMACILIK GENİŞLEMECİLK; ÖZELCİLİK GENELCİLİK

Bu doğru kavram uygun sentez

Yani ne kadar nesnel olursan, objektif olursan, olabilirsen olmayı başarabilirsen kalabilirsen ne kadar genişlersen o kadar materyalistsin nesnelcisin sentezcisin genelcisin

Objektiflik objektivite materyalizm diyelim bir an
Objektif Konuculuk materyalizm ..diyelim
Subjektif tutumculuk öznecilik ..diyelim.öyle olsun farketmez.
Olsa da olur olmasa da olur farketmez.

İki şeyden biri kesiyorsa onu kullan. Hangisi kesiyorsa onu kullan. Biri daha iyi kesiyorsa ya kesmeyeni keskinleştir ya da diğerini kullan

Yukardaki kavram buna dair. Kavramsal taban aranıyor. Keskinleştirme aranıyor uygulanıyor

Daralmış özneci daralmış nesneci (daralmış benci)
Üst nesne ve üst özne atıyor mu? seçiyor mu? başka değişik
Kapsam bu.buna dair

Genişlemek genellemek. bitti. genişletmek
Tümlemek
Nesne üzerinden özne tümleniyor bakın
Özne üzerinden nesneyi tümlersen de aynı (çekersen burdan çekersen)
Düşüncede aynı şeyi işaretler aynı yolu belirtir

Subjektifçilik ve subjektivite öznellik

Materyalizm bireycilik tersi

Ne kadar öznel olursan kalırsan ne kadar ayırcıysan bölücüysen ve ne kadar ayrıştırıcı ve ben benimciysen ben diğer şeyden değişiğimciysen, diğer şeyden değilimciysen (kendinciysen ve kendini bizden/şeyden bölüp duruyorsan) o kadar öznecisin özelcisin aracısın
Tüm öznecilik hariç iyi ve soğru yapılandıpında

Özelcilik Genelcilik diyelim ve ayrımcılık eklemi
AYırmayan maddeci de ayırmaz nesne de tümler
ayırmayan özneci de ayırmaz özne de tümler
eşit

Ne kadar yapımcıysan o kadar felsefecisin
Ne kadar yıkımcıysan değil
Yapımlara dair yıkımlar ve engellerin yıkışı mübah
Felsefe yapımcılıktır bu kadar
Yapımda yıkımcılıktır

Yapışçılık yapışçılık yapışçılık

Yapıcılık felsefe.

Biraz boşluklar var ama iyi burdan çıkıyor
bir kaç küçük hata diyoruz ama böyle si iyi
Ordan yapısalcı süzer tamlar tümler anlar birleştirir ve çıkarır düzeltir bize
Doğrusunu yapar o
Ezberci elenir arada
Düşünemeyen yolda sendeler kavram hapseden ve kavramlara hapsolan o

SONUÇ ŞU

Materyalizm kavramı karşısına denk bir rakip istiyorsa Pantezimi almalı. Basit teolojiyi değil ve subjektif özelciliği, basit bireyciliği değil. Çoluk çocukla uğraşmayı bırakmalı. Güçlü bir dengeleyici kullansın bu kadar. Bu kadar

Materyalizmin savunma vereceği tek kuram budur.makam budur. Gelecekte de... Onu güçlendirecek şey de odur. Bütünün bölümlemeleri ve görünümleri olarak olarak KamuTanrı Birlik Senteziı

Materyalizmin dengi akranı budur. Onun çağında çapında olan denk kavram kuramsal yol budur.
Çalışırken de bu kurama bakın zıtlaşın
Sizin teoloji zıtlığıyla ne işiniz var adam yetiştirin anlamına geliyor. Öğrenen öğretsin bu kadar
Bakın bayım size göre teolog dövmek azarlamak yetişkin adamın çocuk dövmesine azarlamasına benzer
Öğretin bu kadar, üstlenin kaytarmayın
Teoloji küçümsemekle adam olunmuyor elindeki bilgiyi üstlenenmişsin oluyor
Teolojiye göre önde başlamışsın sen çözümlemen tam değil senin
Teolog sana göre kuzu-yolcu

Sana karşıtın gösterildi Teolog senden gerideki yolcu. Ona iyi davran. Alt hayvansal benliksel doğal geçiş ve ilerleme kuramlarına dair karmaşık bir yol

Bilginin ya da gücünü denk hissetmiyorsan itme çekme_öğrendir güçlendir sonra döğüş

Bak tam bu değilse bile Teolojiyi geçkin, Deist Agnostik vb.leri yakın dengede türevin-ayarın vb. olmalı ya da olabilir ..
Teologa göre (nemalanan) en üst (seçkinci) tabaka katman hariç abisin...otoritesin
bilgi ve gelişim ya da bilinç olarak öndesin çünkü..
Böyle bakıp görmen lazım aynının empatisini doğrurur.. meseleyi dengeleyecek sonra bu..

Teolojiye hiç bulaşma... non-teoloji ilgisiz; tam ilgisiz

Teolog senin çapında değil. Teolog dövmek azarlamak teoloji küçümsemek/küçüksemek küçültmek ya da teoloji ile uğraşmak, ters uğraş tersleme boş iş ego ve sahte gurur kibir yansıması
Sen yapıcısın eylemcisin iş üret sen
Geriye yol yap döşe....

Teologu güçlendir ve öğret. kuşat ve kolla

Tanrısının kim olduğunu göster ve öğret ona. Ona bir şeyler yapabileceğimizi bizim burda olduğumuzu ondan güçlü olacağımızı göster ve öğret. Kamusal kuramlarını direklerini tek tek ele alıp nasılda yıkacağımızı ...
Ona Tanrısının ölümünde Tanrısına önünde diz çöktürmede yardım et...

Teologu çömez olarak görmelisin sen. Tıpkı paçanı ısıran ve hırlayan hırçınlaşan bir yavru evvel gibi oyna onla...

Tanrısının ona yaptığını sen ona yapma. Ona Bireysel Tanrısının davrandığı gibi davranma özgürleştir ya da özgürlüğünü ona göster
__
---

"İLETİŞİMLER LİNK"

Konu "ictenlik" tarafından (16.Şubat.2019 Saat 22:31 ) değiştirilmiştir..
Alt 16.Şubat.2019, 01:40   #10

"ictenlik"
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri
Standart "OLUŞSALLIK" ; "BEN/BİZ OLUŞSALLIK"

Burdan taşındı.,düzenlenip genişletildi..

ÇÖZÜMLEMELER
OLUŞSALLIK'A DAİR -TUTUM VE İSTENÇ- VE DÜŞÜNCE GÖSTERGELERİNİN ÇÖZÜMLENMESİ VE (DİLSEL) AÇIMLARI

Ben olanım /tüm olanın içinde varolanım. Kendimlik duyuyorum. Kendi olan parçayım. (Bütündenim. Bütünden) Yadsıyamam.
Ben benim diyorum değil mi? (Ben tek kendimim)
"Ben olanım" diyorum yani varolanım. "Olan"
ve olan; olmakta olan benim.. şimdiyim...
yadsımam.

Ama tüm bütüne (diğere) dairim (ve bağım-bağlıyım). Herşey içiçe
Dair olmak beni ney yapar ya da kılar?
Ait mi_?
Sahip mi?

(Ben kendime ve birşeylere sahibim. Onların bunların sahibiyim demiyor muyum? Çocukların bile biz sahibiyiz nasıl oluyor/olacak o iş?)
Hatta tüm herşeye ait olmaya değil sahip olmaya çalışıyorum.

(Sahip olmaya çabaladığın kadar eşit) Ait olmaya da çalış, öğren.
Ait (dair ve dahil) olmaya da çalış,

Kendime ya da varoluşa (tüm varolana, tüm olanlara) aitlik duyuyorum

PASAJ; ÖNERMELER VE YAZILTILAR

Alıntı:
Kendime ya da varoluşa (tüm varolana, tüm olanlara) aitlik duyuyorum.
Aitlik duyuyoruz
Çünkü aidiz bak çözümlendi::.

Kendime aitlik ve sahiplik (kendim üzerimde hak sahipliği ve kontrol iddia ve ilan ediyor muyum? etmiyor muyum?
Ya başkaları ve başka/diğer şeyler üzerinde?

Herşey ortak kullanımda. Tüm herşey tüm-varoluşun. Ben dahil. Bunu anla önce.

Sahiplik kadar aitlik diyalektik
Sahibiyet kadar geri aidiyet .bölüşüm
Ne sahibim ne ait
Hem sahibim hem ait
diyalektik

İkisi de birbirinin sahibi. Ben ve varoluş, tüm varolan ,
Herşeye ortak sahibiz.

Varoluşta benim sahibim. diğerleri de ..
Tüm varolanın sahibiyim ve aidiyim.
Tek bir madde mi, atomumu kovalamaya çalış. Evrenin her yerinde ve her yerinden gelip gidiyor. Ben sürekli değişiyorum akıyorum

Kendime ya da varoluşa (tüm varolana, tüm olanlara) aitlik/bağlılık duyuyorum.
güzel

Kendime ya da varoluşa (tüm varolana, tüm olanlara) aitlik/bağlılık ve beraberlik duyuyorum /istençliyorum.
güpgüzel

(yolda arkadaş yolda.yani bizi anladı.hızlanır demek)

Herkes herşey benim sahibim.Tek kendim değil
Felsefenin bütünü bu

Herkes herşey benim sahibim/aidim. Tek kendim değil

Hem herşeye sahibim, hem herşeye de aidim.

Tek kendime değil bak bunu anla. Burda materyalizm burda sosyal sosyalizm var

Tek kendime ait sahip değilim.
Tam materyalizm

Tek kendime özne değilim. Tek kendimin öznesi? Herşeyin tüm olanın öznesiyim. gözlemcisiyim de

Ben tüm konunun, olanın öznesiyim. içeriğiyim

Kaçmasınlar kaçmasınlar kaçıyorlar

---
Alıntı:
Benim kendi başıma bir özne olduğumu yadsı
Tüm varoluşun bir üyesiyim
Beni kendim kadar da bu oluşsallık ve onun içeriği organize ediyor
Beni toplum organize ediyor.
Bunlar beni ben yapıyor ve beni ortaya koyuyor.
Diğer şeyler ya da evren ve onun oluşu (varoluşu) farketmez
Ben bunlara bağlı olarak ben oldum. Bunların içinde...

NEDENSELLİK ZİNCİRİ (KIRILACAK BİR PRANGA )
(Başsallık Başlangıçsallıkta ÖYle)

Bak evren oluştuysa;
Ben onun içinde oluştum. Ona bağlı oluştum.
Ben evrenin oluşumuna bağlıyım ve "beni" evren ya da onu oluşturan koşullar oluşturdu.
Ben ben değilim yine, evrenin bir bölümüyüm ben

Bak
Evren Beni İçinde etti ya da içinde oldum... ona bağlı.
Duyuşum bu değil ya da örtüşmüyor... Ben benim diyorum...

Evrenin içeriği ve parçası ve azasıyım. Evrenin bütününe aidim soyutlandı burdan
Beni evren oluşturdu ya da evrenin oluşumu beni kıldı derim, demeye varırım

Nedensellik beni ne yapar? Nedene, ona bağımlı kılar
Kendim yapmaz o yapar. onun uzantısı ve içeriği
ilk nedensellik?_ var mı? ilke var mı?

Nedensellik çözümü şu
Nedensellik sonuçsallık
İlksellik sonsallık
eşit
diyalektik çalış

Bunlar sadece karşıtlar/karşıtlıklar, soyutlamalar, adlandırmalar ya da kavramlardır. Bunlar zihinsel gereçlerdir. Materyal(araç gereç) takımı
Zihnin materyalleri yani araç gereçleri bunlar.

Neden varsa sonuç var. onun önünde neden var. İlk neden var ya da yok .bu.
İlk neden varsa? Ya yoksa?
İlk neden yoksa nedensellik çöpte
başlama yoksa nedensellik çöpte
Oluşsallık, hareketsellik, dönüşsellik, döngüsellik, dönengesellik ve çevrimsellik vb. deriz

İlk neden temellenemez-indirgenemez ..yolsuz yol

Neden varsa
öncü var.. öncü varsa ben ona bağlıyım
ama neden varsa sonuç var, bağlam var kavram var bağım var.
bağımlı kavram ayrılamaz
diyalektik çalış

Nedensellik bir yasa değilse bile olanın/yasaları ve dayanışması
Öylesellik
ne olursa o'sallaık ve ne oluyorsa o
ne oluyorsa o sallık
bir yasa

Olanın kendi organize oluşu beni ben yapıyor
Nasıl bir taşı bölemiyorum kendimi bölemem

-devam edecek-

Doğunun ikiliksiziyle (advaita vedantasıyla) materyalizmin bir karması bu
__
---

"İLETİŞİMLER LİNK"

Konu "ictenlik" tarafından (16.Şubat.2019 Saat 03:47 ) değiştirilmiştir..
Alt 16.Şubat.2019, 01:42   #11

"ictenlik"
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri
Standart ZAMANSALLIK/ŞİMDİSELLİK

DİLSEL-DÜŞÜNSEL GÖSTERGELER KULLANARAK İNCELEME/AÇIMLAMA YÖNTEMİ

GÖSTERGELER VE AÇIMLARI

Ben oluyorum (şimdiki zaman kipi ,devam eden süreç)

Ben geçmişte olduruldum/yapıldım, edildim geçmiş zaman kipidir. ben şimdiyim. şimdi varım...

Evren de şimdidir. Evren de şu an oluyor... İlk zamanı da şimdi de....

Bu kadar bu yeterli.

Evrenin ilk geçmişi bile şimdi. Bir şimdi. Bunu düşün.

Geçmişi ilk olarak işaretleyemezsin. Ya da geçmiş ve zaman üzerinde ilk noktası saptayamazsın/işaretleyemzsin. SAbit bir nokta bulamazsın. Zaman şimdi. İlk zaman işaretleyemezsin

İlk evren de işaretleyemeyeceksin. Tek evren de
Sonsuz evrenler demelisin.,

Çünkü sonsuz demek sadece başı olmayan demektir. İlki olmayan demektir. bunu anla (İLKİNCİ SONUNCU ya da BAŞ SON DİNAMİĞİ)

Başla son işaretleyemiyorsan bitti. Sonsuz son kavramıyla işaret ediliyor-işaretlenebiliyor. Son kavramı baş kavramıyla çatışıyor-birleşiyor ya da birlikte var . Balonun sonu ve başı nere ya da bir dairenin ve kürenin?

Bir balonun ilk noktasını bana tarif eder misin?

Alıntı:
Çünkü sonsuz demek sadece başı olmayan demektir. bunu anla
Siz Sosyalizm de baş istiyor musunuz ?

O halde baş kurma
.Buraya da kurma
düşüncenden başı kaldır... baş yok

Başla son birbirine göre araçlar. diyalektik araçlar, materyaller.
düşünsel (araç) gereçler. referasnlar. çünkü o olmadan düşünemiyorsun..
Sınırlamadan ya da bölmeden/limitleden (ele alamdan) neyi inceliyoruz. Soyutlama dedik, Bakış dedik...

İlk Son falan filan
Bunlar sadece kavramsal yapılardır. varoluşu tanımlamaz, ona temas etmez

Peki siz Sosyalizmi şimdi istiyor musunuz?

Zamanı şimdi üzerinden işaretleyebilirsin.
Ne kadar geçmişe gidersen git bir şimdi işaretleyeceksin...
Zamanı en son mekan gibi görece ya da bir faktör ve bütünlük olarak bulacaksın başı sonu olan bir şey değil..

Her zaman da bir şimdi var.

Evrenin sonu varsa?
Son şimdisi varsa?
Sen nerdeyim_?

Evrenin yokluk olarak ya da mutlak yokluk olarak bir sonu ve tarifi olsa ben şimdi nerdeyim canım?

Ya başka bir evren de ya da yoklukta
Bingo...

Ben yoklukta mıyım bak
__
---

"İLETİŞİMLER LİNK"

Konu "ictenlik" tarafından (16.Şubat.2019 Saat 03:52 ) değiştirilmiştir..
Alt 16.Şubat.2019, 02:51   #12

"ictenlik"
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri
Standart Zamansallık/Şimdisellik 2

(Yukarıdaki yazımın devamı niteliğinde)

ZAMAN KİPLERİNİN DİL VE ANLAM YÜKLERİNİN VAROLUŞSALLIK BAKIMINDAN ÇÖZÜMLENMESİ İNCELENMESİ VE SÜRECİ

Ben varım (şimdi)

Geniş Zaman ya da Zamansız Kipler

Ben olmaktayım /(geçmişten beri mi_?)

Ben şu an varolmaktayım (şimdi genişliyor ya da geniş zaman/her zaman)

Varolmaktayım (Süren bir süreç genişleyen/olan bir süreç ;zamansızca)

Ben olmaktayım /(genişleyen süreğen sınırsız zaman)

Dİ'Lİ VE MİŞ'Lİ GEÇMİŞ İNCELENMESİ

Bakın geçmiş kiplerini hiçbiri bilince tam oturmuyor, uymuyor

Geçmiş
Ben vardım (geçmiş geçmişte)
Ben oldum (geçmiş .di li geçmişte)
Ben olduruldum (geçmşite .di li geçmişte)
Ben olmuşum
Ben geçmişte oluşmuşum

ATOMLAR VE ATOM ALTI PARÇACIKLAR

Bir kere beni bağlayan ve bir araya getiren tüm atomlar tüm varoluştan toplandı geldi
Onlardan bir araya geldim ve geliyorum. Geldim bile diyemem onlar akıyorlar ve ben sürekli değişiyorum,
Varoluşun her yerinden ve zamanından bir parçam var

Dahası bu şimdi oluyor ama asıl dahası bu oluyor ve şimdi sürüyor

(Süreğenlik-akışkanlık)

Benin yapısı değiştiğinde ya da bedenimin bize göre canlılığı bittiğinde (ölüm) o atomların hiçbiri ölmeyecek değişmeyecek
Evrende akıp gidecekler
Yani
Ne vardım (başladım) ne yokoldum (bittim)
Ya da Ben değilim onlarım (Yani beni bir araya getiren madde ve atomlar ya da fiziksel canlılığım sırasında bedenimde bulunan tüm materyal hep oluşta olacak. Zaten daha önce de oluştaydı. Oluştan alındı ve oluşta kaldı
Ben diye bir şey başlayıp bitmedi. Diğerleri de başlayıp bitiyor. Tüm şey.

Ben oluşun bir görüntüsüyüm. Sadece bir görüntüsü

Ya da tüm bunlar benim dışımda oldu

Eğer o atomlardan toplandıysam ve kendimi maddeye ve atoma bağladım ve çözümleyip indirgediysem çok dert etmeye gerek yok.

Yani ölüm de doğum da yadsınmalı ya da başka türlü yapılandırılmalı. Bana dair değil,

ÖRNEK

Ben ölmedim (hangi zaman?)

(Bunu yapmadan Marks'ın yaptıklarını yapamazsın o yazmamış olabilir ama kavram dahilinde_Bu süreçler muhtemelen yaşanıldı aydınlanıldı...)
__
---

"İLETİŞİMLER LİNK"

Konu "ictenlik" tarafından (16.Şubat.2019 Saat 03:08 ) değiştirilmiştir..
Alt 16.Şubat.2019, 03:33   #13

"ictenlik"
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

MADDESEL YAPILAMA /SENTEZ

(Henüz yetersiz bulunsa da Buraya asılan postun bir yapılaması)

TERS ÖZNECİLİK/TERS ÖZNELCİLİK
NESNECİLİK/NESNELCİLİK DENENMES
İ

ÖNERMELER VE SÖYLEMELER / DENEYİŞLER ;SERBEST ÜRETMELER

Ben maddeyim
Kendimi madde olarak biliyorum
Şekilsel formum var, maddem var ya da ben maddeyim
Kendimi madde olarak işaretliyorum. O halde Madde kendini bildi ve bildirdi.
Bir sentes.
Herşeyle de aynıyım
Tüm form madde
eşit

Madde katı değil. Boşlukta madde, biliş bilinç ve ben de madde/maddeyim/maddeyiz.

Beynin olması atomların olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Yapıtaşın aynı. Taşla birebir aynı form/formal... Tüm form aynı.

Bilişimi gözlemliyorsunuz
Biliş'im şimdi (yazarak) madde/maddi, maddeleşti/form aldı.

Biliş'im burda gözleminde ..
Biliş'im biliş'lerim burda form aldı.

Düşünüşüm de bir madde tıpkı boşluğun ve herşeyin madde oluşu gibi kendi formu var.
Dalgası var titreşimi var. Tüm enerji de maddedir.

Ben formunda da maddeleşen maddedir, bilgi formunda da maddeleşen maddedir, özne yok.
O halde madde maddeyi maddeleştirdi
Madde kendinden maddeydi.
Madde maddeyi yeniden maddeleştirdi.
Madde hareket ediyor ya da değişiyor ya da kendi içsel süreçleri var ve ona uyuyor.
Madde farklı/geçişsel form ve tonlarda yeniden yapılandı.

Çözümsel Sonuçsal Sentes

Ben maddeyim
Ben kendimi biliyorum
Ben kendimi madde olarak biliyorum
Ben kendimi madde olarak biliyor ve işaretliyorum
Kendimi madde olarak biliyor ve işaret ediyorum
Kendimi madde olarak işaretliyorum; tanımlıyorum ve tanımlayabiliyorum
Madde kendini tanımladı
O halde Madde kendini biliyor. Kendini kendi olarak biliyor.
Materyalizm

SONUÇ VE SENTEZE İLERLEME/ADIMLAR

Maddenin kendi bilişi var. Maddenin kendine karşı bilişi var.
Maddenin kendine karşı gözlemi var, (bilişi bilinc ivar) örgütlenmesi ve akışı doğası var. Ya da yasaları ve doğası var diyelim.
Maddenin bilişi var .Maddede biliş de var eşit kendi. sentez eşit
Madde madde olarak madde oluşunun farkında.

Madde kendini gösteriyor, ben maddeyim
Kendimi işaretlerken kendi maddemi/bedenimi gösteriyor ve işaretliyorum.
Tamam kendimi duygu düşünceler olarak tanımlayabilirim. Oraya da sonra gelelim.

Her şey akar ben de .
Herşey herşeye dönüşür form alır.bir sentes

ÇÖZÜMSELLER İPUÇLARI; ÖNERMELER VE SENTEZLER İÇİN

Demek ki ben düşünceyim ve kendimi burada ben olarak madde olarak materyalize ettim

Demek ki ben maddeyim ve burada kendimi düşünce olarak materyalize ettim

Demek ki madde madde ve madde olarak (ben olarak) materayalize oldu/ madde oldu

Madde madde olarak madde oldu
Madde madde olarak madde
Ben olarak ben oldu
Ben ben olarak madde oldum
Beni de maddeyi de görüyorum
Ben ben olarak madde oldum

ÖZNE MADDE VE MADDE DE ÖZNE.
BAŞKA SONUÇ SENTEZ VAR MI?

ÖZNE MADDE; MADDE ÖZNE
Eşit başka

BEN EŞİT MADDE; O DA HER ŞEY

Ben konuyum
Ben işim
Ben uğraşım
Ben herşeyim
Hareket benim ben hareket ediyorum eşit

SONUÇ

Hareket benim, devinim benim
Konu da benim, herşey benim. evvel benim ahir benem
Bende gayrısıda benem benden gayrı yoktur. bir sentes
Özne maddeye tam eşit.

(BURADA BİR DALGA VAR)

Var mı bu senteste hata payı

İkisi de bir. gözlem
Eşit sentes. karşılık. diyalekt

Bilgi ya da düşünce düşüncemden çıkıp dış gerçeğe Materyalize oluyor. Maddeleşiyor. Senin gözlemine
Sana da geçiyor madde olarak görebiliyorsun

Bilgi ya da düşünce (bilgim ya da düşüncem) düşüncemden (benim alanımdan ya da bedenimden ya da benim kafamdan yani maddemden geçerek çıkıp kağıda ya da ekrana nasıl materyalize edilip olup sana izletilebiliyorsa öyle aynısı...

Düşünce maddeye ve tüm forma eşit
Düşündüğümü ,düşüncemi madde edip fizik madde edip sana şimdi gösterebiliyorum
ya da maddeleştirerek maddeleştirdim.

iki ayrı form yok. form yok form. yapı herşey kendi
düşünce madde
düşüncemi maddeye indirgedim. biliş ve bilinç madde.
indi bu kadar işte. kendi.örtük eşit.
__
---

"İLETİŞİMLER LİNK"

Konu "ictenlik" tarafından (16.Şubat.2019 Saat 05:10 ) değiştirilmiştir..
Alt 16.Şubat.2019, 05:04   #14

"ictenlik"
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri
Standart "BARİKAT" "BİLGİ BARİKATI"

TİRAT

YAPISALCI KİMİ NOTLAR İZDÜŞÜMLER /
TARİHSEL ÖNERMELER VE YAPISAL SENTEZLER

(( Bu aslında başka bir siteye (Karşı Din sitesine Dindar refleksle barışma, kavuşma ve buluşma yapısalcılığı için) yapılan (ve çözümlenen) iç bilgilendirmenin kavramsal olarak yarım yeniden yuvarlanmış ve kısmen yeniden uyarlanmış hali. Bura için özel yazılmadı. Burada bir post boşluğu vardı ve silinecek not vardı. Bununla kapattık... Elde bir malzemeydi bu... Boşluk olmasın ))

(( Burada o arkadaş yani yılkı'n denen Hristiyanlık sitelerinin yaptığını yapmayı sözediyor. Yani yayımcı/yapımcı bir politika ve basitçi laflar ve kolaycı anlatıcı içeriklerle bazı şeylere cevap süzülmesi. Duygusallık. Yumuşatma uygulanması. Ayrıca herşeyi tek kitaba ve iki söze sıkıştırmaya alışık Dindara (Materyalist karşıtına) vb.lerine kolaycı/basitçi özel mottolar ve bize saldırmaya ya da barışmaya/kaynaşmaya, karışmaya geldiğinde hazır kolaylaştırılmış kısaltılmış done (ama hazır done) sunulması. Verilecek içeriğin hazır olması. Tek tek. Tarihsel savununun, her sözün hazır cevabı olması. Materyalizme denebilecek her şeyin bilindik yakıştırmaların. Her sorunun..Bir Yanıtı. Yani bir Hermes geldiğinde sadece alıntı kopyalanacak önüne ona ve bir link verilecek bu. Bura Sosyalizm Okulu olacak. Hiç bir kavramsal çatışma olmayacak. Kimlik ve içerik çatışması bitecek. Kişi kişiye girmeyecek dolanmayacak. Savunuyu donenin yapması. Her sorunun sırayla ve yapıcılıkla tek tek çözülmesi ve ele alınması .

(Yayımcı Yapımcılık Yani Genişlemecilik (kendine katma çoğalma/çoğaltma) duymuyorsan sorun var. İnanmıyorsun. Caydırılmışsın_inceltilmişsin düşüncelerin ve inancın zedelenmiş incitilmiş. Kendine olan inancın da güvencinde. Yenilenmelisin. Dostlar gelince yardım eder. Kasyopya oku yardımı olur)

Bir din yayım sitesi açın lütfen? İncil bedava dağıtılır. Her yerde reklamları var... Hani karşı güç refleks ve dengeleyici...
İncil dağıtan bir kaç site açın ne dediğimi anlayacaksın?
Sizi Tanrıdan çok seviyoruz ve önce kolluyoruz diyebilmelisin. Yerde ve arkanda ben varım seni bu dünayda kollayacak olan da benim. Biri diyebilmeli ve yazmalı. yumşak duygular. Tanrı sanılandan ve din denen zehirden seni korumaya çalışıyorum ben adamım hayatımı yıktım bu uğurda yolda diyebilmeli. Birleşmeye/birleştirmeye ve empatiye (gerçek olanına) çabalıyor çağrıyor ve ve örgütlemeye çalışıyorum.

Yani herşeyi tek kitaba ve kolay duygusal açıklamalara (indirgemiş) sığdırmaya alışık dindara (ve gence çözüm) bir karşı sorular zinciri, nedenler zinciri-halkası gerekirse bir küçük minik kitapçıklar, küçük broşür ve el içeriği vb. uygulanması çünkü dindar hiç bir zaman açıp Das Kapitali okumayacak ve çözümlemeyecek. Yani Das Kapital'i incilleştirin, İncil gibi düşünün yapın/yayın... Kapana kısılmayın. DAS KAPİTAL KONSÜLÜ. DÖRT ASIL VE FARKLI DAS KAPİTAL. Bir şey hatırlatıyor mu? Dindarın hoşuna gidecek... A kişisine ayrı B kişisine ayrı .Marks'ı dinlemiş bir Havari Das Kapital'den anladığını yazsın ve topluma cevap açsın. Kendi bildiğince bir kaç soru cevaplasın önlem alsın... Tek tek cevap yetiştirmeyin adam da beklemeyin.. Bu kolay... Sonra oturup işi seyredin... Aşağıda örneklenecek... ))

(Saldırı var yakın büyük kopuş diyor.. Bu fırsata dönüştürülebilir şey tam tersi olabilir.. Tam bir çekim adam çekiyoruz demek hazır olunmazsa saldırı yansır
Dirençli bir barikat varsa ne olur?
Hazırsan sevgi yansıyacak bu kolay anladı bu meseleyi)

BARİKAT YAPIMI
BARİKAT YAPIMCILIĞI

Buna dair örnekler,

-----------------------------
Kasyopyanın gerçek empati dediği bir kavram vardır.
Bu kavramı yani empati kavramını inceleyenlerden biri de; internette geçmiş yazar bir kimlik olan sayın Evrensel-İnsandı. Ben kendisiyle bir felsefe forumunda karşılaşmıştım. Onun empati tanımı; yani sempati ve antipatiden uzak nötrleyicilik/aradalık (yüksüzlük) tanımı dikkatimi çekmişti.
Yani empati ne karşıtlık ne taraftarlıktı. Bu ikisinin yani sempati (taraftarlık/benzerlik) ve antipatinin (karşıtlıkın) ortak sentezi ya da ortasında duran kavramdı...Tepkisizlikti.Objektiflikti.

Yani bu anlamda bu arkadaşlara (eski dindarlara ve karşı materyalistlere) karşı bilgi vermeye çalışılması gerekmiyor. Karşıt algılanmaları da gerekmiyor.
Bunun yapılması gerekiyor. Empati denenin... Antipatiyi at elinden... Sempati de duyma kucaklaycılıkta kötü. Birleşmecilik tam. Kendine katmacılık... Bizdencilik, bizdenolacakçılık....
Objekifçilik

Dürüst açılmak.
Öncelikle bu aşağıdakine benzer bir ön hazırlık ve bilgi barikatı kurulmasını öneriyor ve bilgilendirme yapılması gerektiğini düşünüyorum.

Biz bu yüzden arkadaşları dindar/kindar deyip paketlemiyoruz çünkü eski bir dindarız ya da Materyalizmi eskiden düşman sananlardan ve anlamayanlardan biriyiz.

Metafizik kavramını ele alarak bu arkadaşların ne yaptıklarını ve yapmaya çabaladıklarını çok iyi bilen biriyim.
Yaptıklarının aynılarını ya da benzerlerini ben geçmişte yaptım.

Hatta bunu telafiye giderken kimi yerde belki şunu yaptık.
DİN deneni, insanı, insanlığı ve kişisel varlığı obsede etmiş bir şeytan (obsedör asalak) gibi görüp ele alıp onu hızlıca çıkarmak için arkadaşa ve arkadaşlara "Sende din var" , "Senin içine din girmiş" çıkarılım yardım sunalım gibi hızlıcı bir savrukluk, bilgi vermecilik ve acelecilik göstermiş bile olabiliriz..

Tabi ki bunları kendi geçmişine kurulan bağ/empati hatta kendine saygı olarak almalı...
İyiniyetten başkası değildir.

Arkadaşlar da (tersler de) sizin içinize Materyalizm kaçmış deyip çıkarmaya geliyorlar... Onlarda iyiniyetli. bilgisiz toplum..
Ortada buluşalım...anlaşalım...
Oratay alan açalım. Karşılama bilgisi ve barikatı yapalım.

SEVGİ BİLGİ -İLGİ- BARİKATI

Sözler herşeyi halledecek. Duygular herşeyi halledecek. Din denen dahil hepsi yazılı metin. Söz sözü nötrler dengeler. Bir anti sav yazmak bile yeter ya da bir anti cümle vermek. Yani örneğin
Materyalizm kötü.
hayır materyalizm iyi.bitti savaş bitti.
Bitmiyorsa sendeki kötü daha kötü.
Bak bize sarıyor yolumuza gidemiyoruz. Yasal özgürlükler mi bizi bağlıyor hangisi söyle bana? Sence ben yaşamayayım mı?
Buna rıza mısın ? Yani tüm Materyalistler ölsün mü;?
Bunu Tanrında istiyor mu? Benim bu dünyaya ihtiyacım yok
Tanrın beni niye formladı;? Neye lazımım ben? Madem bana gerek yoktu , Materyalizme gerek yoktu beni niye yaratmış bir sor bakalım
Ya da Materyalzmi niye yaratmış
Avrupa'ya gitsem yaşamıma karışabilir misin?
Tibet'e yerleşşem kim karışır?
Hadi git bir Alman ve İsveçliyi suçla bakalım Materyalist olmakla sen
Ya da onlarla tartış bir.

Arkadaşların bilgiye ve bilgilendirmeye ihtiyaçları var bunu görüyorum.

Bir döneme Komünizm kavramı düşman ilan edilmişti. Düşmanın bu git savaş denmişti.
Aynı şekilde Komünizm kavramına eşlik eden Materyalizm de haliyle bu kitleye düşman ilan edilmeli ve gösterilmeliydi.
Burada deneyimlenen şey bu ve bunu uzantısı.
Bu sorunun anlaşılması ve çözümü bu bilgilendirmenin kendi yanında açık içtenlik gerekiyor.

Burada yapılması gereken tek şey var
Bunun ve bunların kişilere anlatılması
Dürüst bir açılma ve özellikle yeni din bırakanların ya da sonra sonra Materyalizm kavramına özdeşenlerin bu arkadaşlara empatisi.

Dosdoğru bilgi vermek . Karşı bilgi dayatmak yerine ve ille de karşıyı savunmak terslik yerine bunu açmak. Kendini objektif açmak. İçin denilen yerden de sözetmek/göstermek gerekiyor. İç arıyorlar. Duygu arıyorlar...Duygu düşünce...

-------------------------------
ÖRNEK MATERYALİZM NEDİR? (NE DEĞİLDİR?) TANITIM YA DA SAVUNU YAZISI; BAŞLANGIÇSAL

Materyalizm kavramı sadece felsefi bir içeriktir.
İyi insanlar dünyayı değiştirmeye çalışırken oluşan bir içeriktir.
Eksikleri olabilir belki ancak Felsefe kötü bir yol ve yolculuk değildir.
İyi insanların dünyayı etkileme çabasıdır.
İyi insanlar
Dünyaya yardım etmeye hatta insanları kötü yollardan ve durumlardan kurtarmaya, bir arada barışık yaşamaya ve dünyanın sorunlarına çözüm bulmaya çalışırken oluşmuştur.
Temsilcisinde din kadar kutsidir. İnanç kadar yoğundur. Bizce Teolojik inançtan güçlü ve üstündür..

İKİNCİ ÖRNEK ÇALIŞMA

Materyalizm yapısalcı bir felsefe koludur ve insanlar arasındaki fark ve ayrımları gidermeyi denemektedir. Yani Tanrı kavramı insanlar arasında seçkinciliğe ve ayrıma Tanrı tarafından seçilmişler gibi ayrımlara neden olur. İnsanların bir kısmını ...

Peki suç ve günah ya da ceza olmadan bir etiği nereye ve nasıl temelleyebiliriz ve tüm bu suç dediklerimiz cezasız mı kalacaktır?

İşin aslı Materyalizm ve onun dayanağı Sosyalist Komünist ideal geçmişle tartışmayı bırakır ve bunu gelecekte sağlar. Suçsuz bir toplum yaratır. Suçsuz günahsız insanlar yaratarak bu sorun çözümler. Kimsenin suç işlemeyeceği bir insanlığı göze alır.

-----------------------
ÖRNEK 3

ÖRN. Materyal araç gereç demek
Dialect ve dialektikin etimolojisine bakalım
Material in etimolojisine bakalım ve yeni anlam sentezi yapalım.
Ve bu ikisini birleştirelim
Diyalektik araçgereçler ya da diyalektik araç gereççilik diyalektik vericilik
Diyalektik metacılık

----------------------
YANİ KİM DÜŞMAN?
KİM KİNLİ?
SENİ KİM SALDIRTTI?
KIŞKIRTTI?
BURDA DÜŞMAN YOK
DOSTLAR BURDA
Orada kalamazsın seni burda ağırlayalım koruyalım

Felsefe de , Materyalizm de
Düşman değildir kimseyi bataklığa atmıyor bunu söylemeliyiz ve göstermeliyiz.

Ben senin düşmanın değilim ..en iyi savunu
Ben senin karşıtın değilim dostunum. Senin özgürlüğün, geleceğin için ya da birarada barışık gelecek için ya da senin ve benim ortak özgürlüğümüz için çabalıyorum. en iyi savunu
Tüm Hermes'ın yazdıklarına bunu verin değişin.
Durdurur. Tık diye aklı şaşar

HERMES GİBİSİ İÇİN;
YAVAŞLATMA _

Materyalizm senin düşmanın değil. Sandığın şey değil dur ve dinle/dinlen. hemen. Materyalizmi yanlış şey sanıyorsun. Bizi kötü sanıyorsun-Dur. Yanlış bilgilendirdin. Kendini incitme ,heba etme yavaşla ve dinlen. Materyalizm kötü değil. Anlatacağın varsa tane tane söyle dinleyelim (Bizler iyi insalarız) birlikte ilerleyelim ve yardımcı olalım. Tek tek sorunlarını bize bildir ve aç birlikte üstesinden gelelim. Düşüncelerini bize aç lütfen. Seni özenle dinliyoruz. Burda seni incitemezler burda sana bilgi verilecek. Korunmanı sağlayacak bilgi.
bir nötrleyici dizge oldu.dengeleyici takaslaması ve karşıt referanslar verildi. bu anlıyor musun çünkü
karşılık verildi bak çok kolay
Hissel reflekse yönelin bu çok kolay... SALDIRI DURDU.. NÖTR.
Dur ve bekle ne yazarsa yazsın o dediğimi gözünün önüne koy yeter o ışıktır/bilgidir kendi refleksini içerir er-geç alır..

----------
Niyet açılması-Duygu açılması....duygu düşünce...
----

Bize göre Materyalizmin nesnesi maddesi doğa gibi bir kavrama (bütünlüğe) (toplaştırılarak ve) çekilerek Doğacılık, Naturalizm, Brahmanizm gibi bir kavrama yaklaştırılmalı. Bu tam bir yorum değil ama yakın.

Örneğin Ateizm Teizm çatışkısından doğuyor ve Teizm çatışkısından ve karşıtlığından başkası da değil.. İleri de değil.
Materyalizm de Öznel Özneciliğin ve Özel/Birey Tanrıcılığın çatışkısından çıkıyor elde ediliyor.
Genellenmiş bir öznecilikle (Panteizm) Genellenmiş bir Maddecilik (Materyalizm) bize göre eşit yakın ve aynı şeydir.. Başlangıç/Başlangıçsallık ikilemi aradan sıyrıldığında ve genellendiğinde yaklaşık olarak Materyalizmle Panteizm dengededir...
Doğacılık Brahmancılık gibi bir tanım ne özne ne madde içeriyor. İkisini birleştiriyor...
Yani bunlar tam yorum değil ama yakınlaşmak yakınlaştırmak için

Konu "Buradan" esinlenmiştir ve o anlamda tamam değildir.
__
---

"İLETİŞİMLER LİNK"

Konu "ictenlik" tarafından (17.Şubat.2019 Saat 05:54 ) değiştirilmiştir..
Alt 16.Şubat.2019, 06:23   #15

"ictenlik"
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

MATERYALİZME SALDIRAN YA DA BİRLEŞİME /NESNELCİLİĞE KARŞI KIŞKIRTILMIŞ DİNDARA/KİNDARA (YANİ KARŞICIYA) KARŞI ÖN -İÇREK- MANİFESTO
YA DA MANİFESTOYA DOĞRU

YA DA MANİFESTOLAR BAĞINA BAĞLAĞINA DOĞRU

(Bu yukarıda yazılan içeriğin de uzantısıdır.)

Bireysel bazda yazılmış soru cevaplar ve içerikler için

KARŞI BİLGİLENDİRMELER VE HAZIR FORMLAR SORUNSALI

(İçinden gelen cevapları verecek. Bir dosta anlatır gibi. Dost sohbeti gibi. Hani seni ziyarete gelir ya. Ya da sen köprü altında içiyorsundur sohbetini almaya gelir öyle.. Pozitif şeffaf duygusal açılımlar ve hayata temas eden laflar şeyler. Duygular... Bilgi vermeye kavram yazmaya çalışmayacak.. Kopkolay.)

Neden Sosyalist olduk/oldum?
Neden Materyalist oldum?
Materyalizmin beni neyi cezbetti?
Ne yapmaya Çalışıyorum?
Neden sosyal anlayış peşinde koşyorumz?
Hangi tür acılar çektik?
Neden sizlere ulaşmaya çabalıyoruz.?
Dinler neden bizce kötü ve (karamsar ve ayrılıkçı nifak tohumu ekici) neden öyle olduğunu düşünüyoruz?
Ne zarar gördük? Dinden ne Zararlar gördük? Neden Toplumsal Bir Engel
Daha iyi ahlak nerde?
Örneğin Dinsizlik nedir?
Biz Dinsiz miyiz? Neden Dinsiziz_?
Tüm Materyalistler dinsiz midir?
Materyalizm nedir?
Biz ne yapmaya çalışıyoruz
Bizler kötü insanlar mıyız?
Bizler kötü insanlar mıyız?
Bizler Cehennemlik miyiz ve bataklıkta mıyız?
Cehennemden neden korkmamalıyız?
Neden Marks bizi birleşmeye çağırıyor ve birleştirmeye -birleşime- çağırıyor_?
Bu çağrıya uyarsak ne olacak_?
Marks ne yapmamızı istiyor ve öneriyor?
Marks'ı n dediklerini fikirlerini değiştirebilir ve geliştirebilir miyiz;?
Sizce bizler neler yapmalıyız? Dışarda kan gövdeyi götürüyor buna üzgünüz.

ÖRNEK
Cehennemden neden korkmamalıyız? CEVABI

(Mesela burada bir dindarın itirafı olarak; Babam ya da annemin ya da kardeşim cehennemdeyken benim cennette olmam çok saçma yazmak diğer tüm açıklamalardan iyi. şoka uğratır..
Ben bunu facebookta gördüm . İki kız kardeş biri din bırakmış diğeri öbürünün cehennemde olma anlayışına katlanamayıp o an tanrıyla çelişmiş.
Ben o anı unutamam arkadaş. Nasıl bir kanım kaynadı ateş aldım..Borç duydum tarihe de borç duydum.))

(Bunlar foruma da başlık alınabilir. Ben dindarı çok iyi anlıyorum Hocam..Ne gerekeceğini de az çok bilsem de anlıyorum..)

Panteizm ve Deizm ayrımı kavram seti ve BARİKATININ öne çekilmesi dindar saldırıları def eder. Onu aşıp gelsin...
Bu Kişisel/Bireysel Tanrı ayrı ve Tüm Doğa ve Tüm Varlık Tanrı ayrı kavram seti.. Tüm doğayı Tanrılaştıranlarla (Deist Panteistle) çatışılmadığı bireysel Tanrı denene karşı sorun olduğu ama kendisinin de önce Deist Agnostik ve Panteistleri de dinden özgürlükçü ve din yıkıcı düşman gözetmesi gerekeceğini aynı-yakın safta olduğunu vb. ni söylemek....

Kişisel Tanrısızlık ve Non-Teizm kavramını ayrımını öneriyoruz . Kişisel Tanrısızlıkla Kamusal Tanrı inancı/düşüncesi ayrı şeydir.

Yani buraya Ateist ve Materyalist bulmaya ve kavgaya etmeye gelmiş ve durumu bu sanan kavramsal bir şoka uğrar boşluğa doğru düşmeye ve sürüklenmeye başlayacaktır. Ayağının altındaki tüm kavramsal halı çekilmiş olur.

Bunu biz biliyoruz farkındayız çünkü dini -maddesel- kurtuluş sürecimiz yakın bir geçmiş…

(( Arkadaşım bizce tarihte büyük bir dini yıkım var (sosyoloji kgeçmişi inceleyin) bu inanamayacağınız kadar büyük bak kendimizce yardım etmeye çalışıyoruz..Kitlesel histeri denen bir şey var bunu ben nasıl anlatayım sana. Büyük bir kitle yol arıyor.. Büyük bir sezgi ve his bağı bize öğretiyor.. Bu duygular yol arayacak… ))

Örneğin Materyalizm nedir?
Non-Teizm yani dine karşı özgürlükçü genel diger düşünceler nelerdir ve hangi formu barındırır? Materyalzmi safa katın. Çoklara karıştırın, diğer içeriğe katın. Araya kaynaştırın. tek başına düşman durmasın...
Öbür düşmanlara yöneltin..

Çok sıkı bir ayrık Non teizm içeriği ön -bataklığı- yazılması -yapılması- ve bilgilendirme yapılmasını öneriyoruz.?
Dine karşıt anlayışların Sadece Ateizm Materyalizm formundan ibaret olmadığı tüm bu karşıt düşüncelerin Non Teizm başlığında birleştiğinin anlaşılmasını ve anlatılıp gösterilmesini öneriyoruz. Birden çok karşı dinci felsefe ve yol olabileceğinin bunların hepsinin de kendi içinde haklı ve cazip yanları oluşunun MATERYALİZMİN ise tek bir başlık ve konu ya da içerik netleştirilmesini ve bu cümlenin herkesçe altının çizilmesini öneriyoruz.

Yani her bir başlık altından ve içinden dindara/kindar akarşı materyaliste karşıt savunu ve tepki vermek ve tek tek açıklama yapmak ve içerik yazmak yerine hazır savunma içerik alıntılamaları ve geçmiş linklere yönlendirme ve forumu bu anlamda zenginleştirme/tamamlama öneriyorum.

Böylece forum kendi amacına yani Sosyalizm Okulu olmaya odaklanabilirdi.

Bu anlamda forumdaki eksiklerin taranıp giderilmesi ve yapının tamamlanmasının tartışılmasını öneriyoruz.

Yani bir süre sonra şu olacak. Bu siteye bir Karşı Materyalist gelip bir şey yazdığında bir link ya da içerik onu karşılayacak yeni hiç bir şey yazmaya nerdeyse hiç gerek kalmayacak. Tüm işi alıntılar ve linkler halledebilir olacak. Gerekli bir sadeleştirme ile.

FORMASYON

Siteye gelen bir karşıcı barışçı sorularla ve içerikle karşılanmalı ve sorulara boğulmalı. Yanıt vermedikçe sorular tekrarlanmalı. Yani kendi sorulanmalı...

Hazır ön savunmalar dostlarım..

Dindarın sorunlarını ve kafasını ben biliyorum.
Bilgi var mı? Güçlü mü? Neden?
Din günah sevap ne olacak
Bir de Tanrıdan korku ve obsedasyon çok yoğun
Denilenlerden en çok diğerlerinin korkmamasını görme zamanla işe yarıyor.
Burada benim dediğim eski dindar ya da eskiden Materyalist olmayan tanımı önemli.

ÖRNEKLER 1

Diyelim ki ben bu sitede bulunan bir üyeyim ve bir dindar ya da karşı Materyalist gelip siteye çatışmasını açtı ve onu şu başlığıma yönlendiriyorum.

Bu Siteye Yeni Gelmiş Karşı Materyaliste Öğütlerim Sözlerim

Burada bizler yani bazılarımızda eskiden Sosyalist, Solcu ya da Demokrat değildik ve tıpkı sizler gibi buraya bilgi araştırmaya, karşı düşünceli insanları ve reflekslerini ve bilgisini soruşturmarmaya ya da kendi elimizdeki kavramları adına savunma yapmaya gelmiştik.

Sonra sonra gördük ki öncelikle Dinsiz Materyalist dediğimiz insanlar iyiniyetli ve içten insanlardı. Hatta bize bilgi yardımı yapmaya ve kendi haklı gördükleri karşı bilgiyi vermeye kalkıyorlardı. Kesinlikle karşı bilgi alacak ya da eski anlayışa geri dönecek formda değildiler.
Dini ya da milli benzeri duygular taşımamak için kendince haklı sebepleri vardı ve kendince sorgulama dönemlerinden geçmiş dürüst acılar çekmişlerdi ve sonuçta bir biçimde anlatılanların gerçek olamayacağına ya da çarpık olduğuna karar vermişlerdi.
Büyük ihtimalle de dini kötü ve karanlık bir temsil ettiği acı savaş ve ayrılık ikilemcilik sebebi olduğu için karşı bilgi edinerek bırakmışlardı. Herkesin kendimce bir özel nedeni bulunabilir ancak

Örneğin Milli duygular barındırmıyorlar çünkü?
Hepimiz Ademden beri kardeşsek millet ne?
Bana açıklar mısın sorusu

Bu sitede bir çok kişisel öykü bulabilirsiniz.

LİNK
VARSA BİREYSEL TANRI BIRAKMA ÖYKÜLERİ
VARSA SOSYALİST SOLCU DEMOKRAT OLMA SÜRECİ VE ÖYKÜLERİ
Varsa Milli ve Dini Duyguları Terketme Öyküleri

NASIL SEKÜLERCİLİK KOLAY YAŞAMCILIK BIRAKTIM VE BİRLEŞMECİ MÜCADELECİ OLDUM YA DA NE YAPILMASINI ÖNERİYORUM

...
(Dediğim gibi bu bir Karşı Din Sitesine Yazıldığı için Din kavramı baskın öncül. Değiştirilebilir. Kısa düzeltmeler uygulanacak..)

Araştırdığımız ve öğrendiğimiz bir çok kavram ve uzun sorgulardan sonra din bırakmaya ve Tanrı kavramından arınmaya ve özgürleşmeye daha sonra bizi sınırlayan herşeyden kurtulmaya giriştik çünkü öğrendiğimiz herşey din millet, milliyet kavramıyla ve Tanrı kavramıyla çelişiyordu.

Din kavramının, dini kitapların ve Tanrı kavramının kendi içinde çelişkileri olabileceği varsayılsa da bu çelişkilerin soruşturulması bile din kavramından ayrılmanın tek gereği değildir.
Uzun felsefi sorgular ve bilişler ve açık varlık ve bilgi araştırmasıyla da din kavramı terkedilebiliyor. Öznel deneyimler ve kişisel bilişler olabiliyor.

İnsan kendi din ve Tanrı anlayışını ve dini bilgisini sorgulamaya açtığında ya da hatta karşı bilgi ile güçlendirmeye ve karşışı bilgiye karşı bunları savunmaya giriştiğinde örgütlenmiş bir çok kuram buluyor.
Non-Teizm ve Kişisel Tanrısızlık çemberinde adlandırılan bu kuramlar bir çok ve çeşitlidir.
Genelde ilk önce buraya bir karşıcı Ateist ve Ateizm kavramı ve karşıdaki Materyalizm gibi kaba bir genelleme ile gelinir ancak farklı bir tablo ile karşılaşılır.

Din kavramının karşısında Non-Teizm kavramı adı altında örgütlenen çok geniş bir anlayışlar silsilesi bulunur. Ateizmi ve Ateisti ya da Materyalizmi ve Materyalist i tek karşıtı sanan dindar ilk etapta şaşırıyor. Budacılıkta bile Tanrı yoktur. Karmacı bir diyalektik tüm günahları eşitler.
Uzak Doğunun Brahmancılığında ve Veda Ekolünün bir çok kolunda Doğacılık, Evrencilik, Bircilik vardır ve Tanrı yoktur.
Spinoza'nın tüm doğayı Tanrılaştırması bile bireysel bir dine karşı kafa tutuş ve yeni bir arayıştır. Buralardan Tanrı anlamları çıkarıyorlar yanılıyorlar. Örneğin Einstein'in Spinozayı vb. ni onayan açık düşüncesinden bireysel bir Tanrı anlamı çıkarıp yanılıyorlar.

Ellerinde felsefenin Tanrı onayladığı geçerli bir Din Felsefesi olduğu ya da Felsefenin Tanrının varlığını ortaya koyduğu gibi bozuk savlar var yanılıyorlar.
Dürüst bir felsefe cephesinde filozof ve Teolog ayrımı çekildiğinde kısmen Filozof cephesine sokulabilecek tek kavramsal yapı Spinozacılık oluyor.. İşin aslı uzun felsefe araştırmaları yapmış dürüst hiç bir insan nerdeyse artık bireysel/kişisel bir tanrıyı onaylamıyor.

Metafizik alemler denilebilecek göksellik ya da varlıkta bir artsallık ve eşlik eden enerji gerçeği aşkın ya da göksel kozmoloji izleri ve arayışlarına dair örgütlü sorgular bir sorundur. Bu alanda Ateist Materyalist denilen de çok fazla ilgi ve açıklık bulunmadığı kabul edilebilir ya da doğrudur. Ancak ayrı bir araştırma konusudur. Soruşturma konusudur. Materyalistle tartışılması gereken bu değildir. Tarihsel sorumluluklardır. Buradır.
Biz arayışlarımız sonucu bu alanı yani gelişmiş kozmolojiyi kabul etsek ve benimsesek bile yine de bir Tanrı anlayışını kişisel bir form da asla doğru bulmuyoruz... Ve şimdi ve buranın yan insanın sorunları ile öncül ilgilenmek kişisel ve tek objektif gerçeğimiz ve sorunumuz halini alıverdi. Çünkü gökte bize yardım edecek bir fiziksel Tanrı bulamadık. Gökte Varlıklar olsa bile bilincin yardımına eşittir. Bilginin yardımına eşittir. Tanrı var deniyor sadece kitap gönderior/gönderebiliyor aynı şey. Göktekiler sadece bilgi gönderebiliyor bize.
İyi Varlıklar ve iyi Gökseller hiç bir ortama doğal gelişime ve doğal ortama ne olursa olsun müdahale de bulunmuyorlar. Biz bu kanıdayız. Öğrenmeler bize bunu getirdi. Kendi sorunumuzla başbaşayız.
Yani ben göktekileri kabul etsem bile ve bir art öte gerçek ötelesem bile Marks'ın yolundayım. Marks'ın zorunlu yolundayım..Birleştim...

---
Kişi dine karşı yeni bilgi öğrenmeye giriştiğinde felsefeden karşı bilgiye ve diğer öğreti ve anlayışlara kadar herşeye el atmak durumunda kalabiliyor. Burada tek anlayış ve tek kurumsal yapı evrim bilim yolu ya da maddeci materyalist felsefe de değildir.

ÖRNEK NON_TEİZM YAPILANMASI

DEİZM 1
PANTEİZM TÜMTANRICILIK HERŞEYCİLİK2
AGNOSTİSİZM GNOSTİSİZM 3
ATEİZM VE KARŞI DİNDARLIK 3
(Ateizm Çeşitleri ve Kolları)
ÖZNELCİLİK VE ÖZNECİLİK TEK ÖZNECİLİK TEKİL BENLİKÇİLİK
MATERYALİZMİN AÇILMASI VE MATERYALİZM NE DEĞİLDİR YA DA NEDİR NE DEĞİLDİR
UZAK DOĞU ÖĞRETİLERİ BRAHMANCILIK VEDACILIK VE KARMA ÖĞRETİSİ

Materyalizmi bunların içine katmak harmanlamak...
[COLOR="Red"]
__
---

"İLETİŞİMLER LİNK"

Konu "ictenlik" tarafından (17.Şubat.2019 Saat 06:24 ) değiştirilmiştir..
Alt 16.Şubat.2019, 18:42   #16

"ictenlik"
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Bunları yazarken ben Materyalizmin Marksizmin ya da şu bu izmin ne taraftarıyım ne karşıtıyım
ama dostuyum tüm kavramların dostuyum
Çıkış yolu arıyorum

Bazıları Nihilizmi, bazıları ise Marksı ve Marksizmi insanlığın bilincinin bir evrimi, çıkış yolu, sonucu ya da ulaşılacak bir aşama olarak görür.
İnsanlığın bilinç evrim, aydınlanma ve felsefe piramidinin tepelerinden ifade edilirler.

Buradan yola çıkarak Varoluşçuluk, Nihilizm , Marksizm gibi kavramların
Teolojiye göre bilinç sıçraması ve bilinç ilerisi ve ileri bir aşama olacağı ve Materyalizmin kavramsal kardeş ve arkadaş olarak ya da karşıt denge ve dengeleyici unsur olarak basit İdealizmi değil de, Pantezmi (Doğunun Brahmancılığı ve Vedanta Ekolü gibi kolları yolları) kullanması gözetmesi (aşağıyı ve aşağıya bakmayı bırakması) yorumumda bir yanlış olmayacağını düşünüyorum
Bu hem Materyalizm kavramını yukarı çekiyor. Olması gereken yere-zemine oturtuyor
Hem de yanlış subjektif kişisel bir tanrıyla ve düşük güçle boşuna uğraşmayı, vakit kaybetmeyi, enerji kaybetmeyi bırakıp işe güce, bilgiye ve çıkışa odaklanmayı temsil ediyor

Marksizm oldukça bireysel aydınlanma gelişme ve aydınlanmış bir kavram ifade ediyor. Aydınlanmış bir kavram kendi dengini kullanmalı. Güçsüz güçle enerji yitirmemeli bu enerjiyi bölüp dağıtır.

Ben kendim durumun çözümünü ya da çıkışı arıyorum
Yazılanlar bu aralıktaki çırpınmalardır.
İfadelerde bulanıklıklar, eksik tahliller ve yanılgılar , hızlıca verilmiş boş laflar, gereksiz çarpışmalar dolu olacağı kesin bunu tekrar sözetmeye gerek olduğunu sanmıyorum. Tüm bunlar olasıdır, doğrudur. Birlikte aşalım

Yani Materyalizmi yanlş yorımluyor hatta bilmiyor kendi gözümden yoruyor olabilirim . Ben bir çıkışa ilerleyeceğim

Yazılarımın bir kısmı sonra da yazılanlarla olabildiğine özgür düzenlenecektir, genişletilecek ve yenileştirilecektir

Ama dediğim kavramın anlaşılmasını istiyorum. Gözetilmesini istiyorum

Teologa hayvan sevgisi gibi bir şey (alt bilinç ,bilişsel olarak yolda olan alt varlık sevgisi) beslemekten sözediyorum. Bunun net olarak anlaşılmasını/bilinmesini kavranmasını istiyorum.
Anlaşıldığını umarak bu cümleyi sonra sileceğim.

Varılmak istenen nokta ifade edilen budur
Tarihi daha düzgün bu yönde gelişkin kimseyi kırmayan uyumlu düzlem ve ifade biçimi sonra genişçe aranacaktır

Batı bu felsefelerin üzerine bir şey koyamayacak
Aydınlanma kendi ocağına Doğuya beri gelmesi gerekendir
İyi düzenlenmiş acı çatışma çekmeyen toplumları var. İyi bakarsanız onlar sönüyor
Çatışkısız toplum felsefe üretemez..

Biz bu ocağa yüzbinlerce Marks diktik uyansınlar
Koşulacak koşu var
__
---

"İLETİŞİMLER LİNK"

Konu "ictenlik" tarafından (16.Şubat.2019 Saat 20:31 ) değiştirilmiştir..
Alt 16.Şubat.2019, 21:40   #17

"ictenlik"
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Araplar parayı çok bulunca Puma zincirlemişler. Kedi köpek kesmemiş bunları.
Bu ER Mİ DOĞMUŞ ne biri var .ona buna benziyor
Bunun da silinip silinmeyeceğine tarih karar versin
9. Post yeniden havalandırıldı. Altı açıldı..

Dökümsel döküm

Belirtilen karakterin tahlilsel çözümü budur bizdeki

https://onedio.com/amp-haber/714082

Tabi ki çiğ et kan doğa ve yani uygun bilgi/özgürlük aralığı tattırılmalı
Kendi doğasında özgür yaşayan Puma toplumu..
Yani biri onu tutup salıvermeli özgürlüğe alıştırmalı

Bu Er Doğmuşun tahlili bu

Özgür Pumalarla Özgür Kurtlar Özgür açık doğada birbirine dokunmuyor
Bunun boyunduruğu boyunduruk bağı kesilmeli koparılmalı

Yazımcı kelebektir kurtla kuşla işi olmaz
Bir kaç.çiçeğe böceğe konarken kurtların (ve diğer aslanların) çağrısına gelmiştir
__
---

"İLETİŞİMLER LİNK"

Konu "ictenlik" tarafından (16.Şubat.2019 Saat 22:32 ) değiştirilmiştir..
Alt 17.Şubat.2019, 02:09   #18

"ictenlik"
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

BAŞLIĞI ÜRETEN ÖNCÜL TARTIŞMA İÇERİĞİNDEN

SORU YORUM
Alıntı:
Size göre madde mutlak varlık.Biliyorum,materyalizm bir bataklıktır.
CEVAP YORUMLAR VE KAPANIŞ
Alıntı:
Burada herkes -ortaklaşa- iyiniyetle, doğru ve geçerli ve iyi olan bu olduğu için, size; Dinsizlik Öğretmeye ve Din Bırakma fikri aşılamaya/vermeye çalışıyor çünkü (iyi doğru ve uygun olan bu. bunu anlayın) Teoloji karanlıktır/kirlidir/kötüdür. Bunu görmüyor musunuz?
;Bunu görüyor musun önce?
Karşı tarafta böyle ama

Burada din yok. Kara bir buluttan ibaret, görülüyor.. Buraya gelenler de o kara bulutu dağıtmak için gelenler ve toplananlar addedilir ve toplandılar bunu anlamıyor musunuz?

Buraya Dinli gelen din bırakmaya ve Dinsiz çıkmaya hazır addedilir, olmalıdır. Körle yatan şaşı kalkar.

Dinler savaş ve acı sebebi olmuşlardır. Karanlık ve baskı ve şiddet ve zorlama ve ayrımcılık sebebi olmuşlardır
,
Siz buraya Dinsizlik almaya gelmediniz mi yani?
Ya da Bunun geçerli nedenlerini aramıyor muydunuz?
Yanılıyor muyum? Ben bazen yanılırım

Kişiler size bunun (yani inancın) yanlış ve kötü bir durum ve bozuk ve çukurlu bir yol olduğunu kendi biçimlerince göstermeye çabaladılar

İnancınızdan tamam bir an da vazgeçmiyorsak bile bu realiteyi görün ve tanıyın..

Karşınızda Kurumsal bir Tanrısızlığı (ya da Kişisel Tanrısızlığı) benimsemiş ve bunu benimsemek için çok çok geçerli nedenleri olan, makul, düşünceli, saygılı ve kendileri oldukça dürüst, duygu yüklü ve düşünce yüklü kardeşleşmek/kaynaşmak isteyen buna hazır olan, vermek isteyen size yardım etmek isteyen insanlar var. Onlar kötü değiller. Sizin iyiliğinize ve öğreniminize can atıyorlar..Feda ediyorlar birşeyleri ve ya da fedaya hazırlar
bunu bilin anlayın. Ben laf kaba kağıt üstünde ne yazdığına bakmam.

Böyle anlattılar, ben böyle anlattım böyle oldu
Böyle oldu ki böyle anlattım, böyle anlattım ki böyle olmuştur
Ama dediğim gibi asıl mesele
Bize nasıl yansırsa yansısın odur öyledir

Kurumsal olarak saygı gösterin, görün... Küçümsemeyin. Geçmiş mücadeleleri küçümsemeyin.Yaşam mücadelesini ve duygu mücadelesini.. Geçmiş benzer yollar yürünmüş

Siz bu geçerli nedenleri soruşturuyorsunuz ve Maddeci Diyalektik denilen size şu aşama da yeterli ve cazip gözükmüyor?
Bu Tanrıyı bırakmak için yeterli ve geçerli neden değil (kendi nedenini söyle bana diyorsun) sana ne oldu diyorsunuz değil mi?

Kanıt mı istiyorsun? Tanık mı? Ben tanığım... Ben şahidim...

Duygu açması ya da duygusal geçişme bekleniyor. Asıl makul neden, oluş duygu örüntüsü izi, bunun yükü zorluğu aranıyor. Geçerlilik sertliği araştırılıyor. Bunun zorluğu keşfediliyor bu aralıkta. Taraflar birbirini yokluyor felan

Ya da onun/bunun altında ne var? Benim bilmediğim ve henüz hisetmediğim başka geçerli neden ve öznel deneyimler var mı diyorsunuz da eminim

Tüm bunlar duygusal hisler bunlar biraz anlatılmıyor. Bu süreçler tam empaytiyle belki açılmıyor ya da kişi bunu açmaya giriştiğinde zaten bir kaosun içindeydi. Kendi yolunu kaybetti çünkü dışarıda kurgullar ve engeller var bunun için. Herkesin yolunu kaybetmesi için engeller var. Bu işler ve iyi işler yapılmasın diye
Yani kişi kendini, savrulma savaş içinde, eline materyalizm diye bir şey verili olarak ve size neredeyse asla dert anlatamaz olarak ve karşılıklı koşullanmış olarak diğerleriyle savaşır boğuşur ve cebelleşirken buldu
Az önce biz bunu yıkıp tarihin ortasına serene kadar

Haklı nedenlerini de açamıyor. Duygusal örüntüsünü açamıyor. İncitme var. Zor var
Bir sürü duygusal yoğun acı çekti ve sorgulama yaşadı
İçte bunlar olması değil

Kendi inancınızı ve duygularınız tabi ki savunun ama emin olun burda kimse sizden inanç almayacak ve üzerinde giderseniz soyulmak gibi bir biçimde en son Dinsiz kalacaksınız

Kişiler size bunun yanlış ve kötü bir durum ve bozuk ve çukurlu bir yol olduğunu kendi biçimlerince göstermeye çabaladılar

Bu tip tartışmalarda duygusal çatışmalar, savrulmalar, tepkimeler, duygusal etkiler ve tepkiler ve bunalımlar her zaman oluyor, olmuyor değil.
Duygusal veryansınlar da..oluyor...
Doğruyu, iyiyi güzeli arıyorsak herkes için.

Ben size şunu diyebilirim ki
Buradaki herkes inancın nasıl bir karanlık (ya da bataklık olduğunu) bildiği için sizi bundan kurtarmaya çabalıyor. Evet sözler öyle böyle olabilir ama kendi biçiminde ve kendi içinde vicdanın da mutlaka bunu yapıyor emin olun buna

Materyalizmin bataklık olup olmayacağını sonra tartışalım.mı?

İnanç denen ya da dinler denen ya da aslında monoteizm denen mutlaka bundan önce tartışılması gerekendir
ve bundan daha zehirli olandır

(Materyalizmin çarpıtılmış ve anlaşılmayan biçimi. Bakın şunu net söyleyeyim. Boşluk, enerji ve hava madde olarak işaretlendiğinde_? ya da herşey madde olarak işaretlendiğinde? Gelecekte bilinebilecek herşey de madde olarak işaretlendiğinde?
Herşeyin bir fiziki ya da ileri fiziki farketmez bir biçimsel fiziksel formu ya da bunun algısı tarifi vb. vardır. Tanrı bile olsa kendi biçimini ifade edişi tarayışı madde ve maddeleşme materyalizm denen olurdu dersem)

Monoteizm zehirseldir kurtulun ondan ve Materyalizmden daha zehirlidir. Sizin yansıttığınız maddecilik kavramı Sekülercilik, Dünyacılık-Zevkcilk-Hazcılık (Hedonculuk) gibi başka bir kavramı, başka kavramları işaretler ya da Pozitivizm vb. türevlerinin uç uçlarını.

Tam emin değilim. Geçmiş hatalarımızı tekrar ediyorsunuz. Her iki taraftan da . Anlaşılmaz sanıyor. Bunlar uzlaşılamaz konuşulamaz sanılıyor. Araya çatışmalar ve engeller ekilmiş
Sanki dikenli kavram telleri arasında bir savaş veriyoruz. Bunlar basit şeylerdir

Ben bunların araştırmacısı değilim çözmeyeceğim. Kavram çözmek benim işim değil. Kavramlardan bıktım

Marks'ın Materyalizmi oldukça "Bilinççilik"tir, doludur, dopdoludur ve Bilinç, Bilinçlilik içerir.
Kavramsal sıkıdır doludur ordan vurma iyi vururlar sana yenemezsin çocuk
Marks adını karalama ve ona leke vurma yediğin yiyeceğin düşünsel izdek ve kamçının hesabını bilemezsin
Marks adına sarılan emeğe bulaşma bak bunu iyi öğren. O bir başka bulmaca.
Anlıyorum iyi niyetlisin ve sanırım açık bilgi izi görürsen de kovalıyorsun

Biz bu işleri yaptık arkadaşım
Şimdi yazıyoruz ,korkaksızca kendimizden
Çözümlemeleri-mizi yaptık

ama bu kavramı (Materyalizmi) gidip .....Forum da çoluk çocukla tartışırsan onda seküler bir dünyacılık ve maddecilik bulursun
-------------

Alıntı:
Metafizik sosuna büründürülen karmaşayı biz kendimizce iyice araştırıp çözümledik, analiz ettik ve herkese hakkını teslim ettik. Umarım siz de bunu yapardınız.
Biz mesela Marks olguculuğunu böyle alırız.
Düşe kalka düş peşine düşmemiştir.. Görünmez alemleri tartışmak yerine (Belki onlar bir olasılık olsa bile bura çok kaygan bir zemin olduğu için sağlam bir temele, görünene bilgi temeli çatmak belki de bilinci bunu dayatmadığı bugünün sorunlarıyla ilgilendiği açık bilinçli olduğu için)
Yerleşik ve öncül İnsan sorunları ve insan acıları ile ilgilenmiştir. Büyük bir olgucudur. Marksın Materyalizm-ni asla kirletmeyiz ve kırmayız.

Marks olguculuğu bize göre bunu işaret eder
Marks olguculuğunu böyle alır hakkını teslim eder ve onun Materyalizm kavramına ilişmeyiz-bulaşmayız,
lütfen sorular sorun

Mesela sence Marks resim mi yapsaydı? İkiyüzyıllık tüm tarihi etkiledi belini kırdı ve değiştirdi adam.. Bunu nasıl yaptı etti sence?
Bilgi hangi aralıktan geçiyor..
Bilgiyi iğne deliğinden süzmek geçirmek diye bir şey var
Bir gün eğilirseniz.

Diyelim ki var ontolojik katmanlar var yani size göre metafizik alemler var diyelim
ve üst katmanlarda da sıvı katı gaz gibi farklı hallerde bilinç varlıklar ve nesnel bilinç yaşıyor ya da bizim başka biçimlerimiz yaşıyor. Hep bilincin çerçevesinde
Bu kavramlar hep tanrı kavramına çekiliyor
Bu alan Tanrı kavramına açık alan verirve fırsat bırakır. Belk ide bu konudan belirli olgucu da hapsedilir/açılmaz. Biz böyle hissettik.
Kavrayışsallaştırılır.

Bak örneğin biz
Kozmoloji kavramına yeni bir örtü örttük, metafiziği sıyırdık ona aktardık...
Kozmolojik ontolojik renk gibi geçiş ve farklı katmanlar olabilir dedik.
Bunlar metafizik katmanlar denmeli değil. Hepsi fizik katmanlardır ya da kendi seviyesinde fiziktir. Biçimi adı şekli ya da örüntüsel bir duyumsaması hissedilişi mutlaka vardır. Kendi seviyesinde vardır.
Örneğin ben buna benzer şeyleri içeren bir Kaynak sunuyorum burda ama bunları tartışmam

Ama insanlar ölürken acılar çekilirken işkence varken örneğin açlık varken bunları tartışırsak?
Buraya dair bilgi yapılandırmanın insana tam faydası var mı?
Tanrıya dair bilgi yapılandırmanın. Tanrıyı bilmeden yaşayamam diyenimiz vardı. Ya kutsal kitaplar olmasaydı;? Ne yapacaktık?
Yani Tanrı kavramını eldeki verilerle aşamayanlar için insan göksel bilginin bilincin tamamını yere mi indirmeli?

ve biz geçmişte Materyalist olgucularla birlik arıyoruz, aradık ve kolluyoruz, kolladık çünkü yolumuz düğüm, uçurum anlıyor musun?

Kendimizce bilgi düğümlerini çözdük
Sonra kimsesiz de tarafsız da oluyorsun

Bunları tartışmak zorlu ve zorunda değiliz. Bugünü yaşamak için herşeyi bilmeli değil. O alana bilgi/ilgi çekildiğinde zemin çok kaygan
sağlam zemin ara. Biz bunları çözümledik. Aynı tuzaklara düşmeyin

Yani bence materyalizm ya da diyalektik maddeci materyalizm kavramıyla pek zıtlaşmayın derim
Gerçek araştırmanızı başka kavramlar üzerinden sürdürün
Kavramın ya da felsefenin boşlukları olsa bile el atmak büyük çaba gerekli değil sanmıyorum
Materyalist felsefeden güçlü ya da onu karşılayan bir felsefe üretebileceğinizi düşünüyorsanız bir gün girişin

O bir felsefe kurumsalıdır ve kurumsal felsefi yapı ve doktrindir. Herşeyi geçerli olmalı değil. Bir yol biçimi. Bir yöntem biçimi. Bir algılama ve savaş biçimi ve çeşidi. Yanlış sınıflanıyor

Size yanlış düşman tanıtılmış
Benim düştüğüm hatalara düşmeyin
Olguları çözün. Serbest gerçek araştırın soruşturun
Çünkü Marks olguculuğu altında dünyanın en iyileri, en güçlüleri, en korkusuz ve en fedacı-en dirençlileri ve en savaşkanları en insan severleri ve bilgilileri var
Bunu benim gibi görüp anca desteğe kalırsın

Kurumsal olarak Marks olguculuğuna ya da Materyalizm fikrine saldırmak size bir şey kazandırmaz aksine kaybettirir. Bunu hatırlayın ve unutmayın

Diğer taraftan sistemin devşirdiği Pozitivizm mi deniyor bilmiyorum ama şuizm buzim gibi kavramların yada onların kollarının bununla örtüştürüldüğü/benzeştirildiği durumlar var.
------------

Alıntı:
Monoteizm ve Materyalizmi iki ayrı felsefe ve düşünce örgütlenmesi gibi ele alalım

Biri. -Tek- Tanrıya ve Aşkınsal -Tek-Özneye Bağcılık
(Tanrının ayrı bir tözü ya da diğer varlıktan ayrı çeşit aşkın özü/tözü olduğunu, yani Tanrının varlıktan ayrı bir çeşit olduğunu öne sürecek)

Diğeri Madde ve Özdeke Bağcılık mıdır?
(Herşeyi maddeye bağlayacak)

Mesela Monoteizm tek asıl Öznecilik ve Materyalizm Tek ana Maddecilik midir? Nedir?

Madde bana genel gözüktü. Herşeye yayılmış bir unsur gibi.
İçsel ve kayıp bir özne aramaktansa ve varlığı iki çeşit ayrı yapısala bölmektense..

Bu ikisi ne çağrıştırıyor?

Katı Maddeciliğin eleştirindeki herşey niye Tanrıya bağlanıyor Tanrı ortaya koymaya zorluyor
ya da soru
Diyelim ki Katı Maddecilik eleştirilebilir kötü bir felsefe olsun

Kozmolojik göksellik ya da Kozmopolit Varlık önermeleri ya da Katı Maddecilik içermeyen Aşkınsal Varlık önermeleri bile Tanrı kavramı hiçlenerek ve içermeden kurulabilir

Diyelim ki Tanrı yok ancak yine de çok katı bir Maddecilik felsefi tabanda sorgulanabilir ve eleştirilebilir olsun
Felsefenin Varlık adında kapsadığı alan içinden

Teoloji tamamen Öznecilik Materyalizm tamamen Maddecilik ve bunlar birbirine karşıt referanslar diyebilir miyiz?

Şu var
İdeal özne, ilk özne ve ya da ideal madde, ilk madde sorunsalına bağ da bu iki kavram arasında pek fark görülmüyor
Dağılım biçimi ve fonksiyonu aynı gibi

Bir çok Teistin adı Teist ilk madde gibi bir sorunsalı var
Bunun tersi de olabilir

Ateist denilenin bir çoğu da benözneci
---------------

Teolojinin karşıtlığı ya da bunu ucu tutup niye Marksizme, Materyalizme vb.ne dayanıyor erişiyor mesela?

Bir Teist ya da Teolog Materyalist dediğiyle öyle ya da böyle buluşup etkileşti

Hayır gidip Tanrıyla ya da Teistle ya da diğer Teologlarla değil de Materyalist denilenle eşleşilip yüzleşildi?

Niye bunları tartışmak zorunda kalıyorsunuz ve kalınıyor?
Tartışılacak taban arandığında kim bulunuyor?
Kurumsal dine karşı örgütlü kurumsal bilgi yapılar var
Sanırım en güçlülerinden en karşıt yıkımcı ögelerden biri de örgütlü Materyalizm

İşin aslı mesela Tanrısızlık ve Ateizm kavramının Materyalizme ihtiyacı ve bağı var mı?
Sanırım örgütlü felsefe ihtiyacını gideriyor..
Ya da güçlüler ve düşünseller Materyalizm kavramında örgütleniyor değil mi?

Niye mesela teolojik arayışlar sonucu ya da zıttı bir kavramla ya da onun temsil edenleriyle örtüşülüyor buluşuluyor?
Teologun burya gelip çarpışma vermesi tesadüf mü?
Hangi Teolog bir Materyalisti Teoloji şırınga ederek dönüştürmüştür?

Teologla teoloji tartışarak gelişebilir misin?
Bu yapıldığında en son şu oluyor
Meleklerin cinsiyetini ya da muhteremin ismini 33 lük 66 lık mı 99 luk mu tesbihle analım derken işgal ediliyorsun ve köleleştiriliyorsun

Direnmeyi emreden bir din var

Bilginin ne olduğu sorun değil

Bu çarpışma ve çıktı ve üretimler asıl sorun ve sonuç gibi gözüküyor

Bakın bir grup var Ey Ateist diye yazıyor başlıyor
Bu grup ilk hücre nasıl varoldu
Ee Tanrı yoktu da biz nasıl varolduk diye sorular soruyor
Ve bir Evrim kampıyla çarpışıyor

Bir grupta Ey Materyalist diyor sanırım
Bu Ey Materyalizm sen ne ayaksın diyen de Eyy Ateist diyen kitlenin bir üstü ve bir akıllısı gibi

Materyalizm ve Materyalist olmasa kime gidecektin?
Üst Teolojik katmanda ne var?

Bilgi burada sorun değil

Teizmin ucu neden Materyalizme çıktı? dayandı?
Teolog neden Materyalistin kapısına dayandı? ya da evine geldi?

Teoloji tartışan bir yerde bir Materyalist gördün mü?
Teologlara bilgi ışınlamaya gelmiş ya da Teolog forumda bilgi yayan bir Materyalist var mı mesela?

Sanırım orda örgütlü bir bilgi ve yapı var Teizmi tehdit eden bir güç var.
Ama gidecek başka yer kimse yok onu söylüyorum
Kapının ucu niye burda, buraya açıldı?

Peki yıllar içinde Teizm kampı mı diğer kamp mı gelişiyor ilgi ve bilgi topluyor
Teizm bilgisini geliştirebilir mi?

Ben Materyalist şu bu değilim arkadaşım boş vaktim var ve üretimler olsun diye karalıyorum

Diyelim ki Materyalizm sınırlı farketmez
Monoteizm sen bir tanrıya bir aygıtsın diyor
Güç Tanr da diyor. Ayrı güç ilüzyonu ya da güç sahibi, gücün merkezi sahibi ilüzyonu oluşturuldu

Madde deyince kavram az çok herşeye dağılıyor

Materyalizm denilen de bence karmaşık ve belirsiz bir kavram olmakla birlikte Materyalist denenin bilgi algı eksiği olsa bile Monoteist ya da Teolog denilen kadar sınırlayıcı mıdır, sınırlı mıdır ve karanlıkta mıdır dersen sanırım ben bunu tartışmam bile artık

Sonuçta örgütlü bir felsefedir

Materyalizmin aşkınsallık, bilinçsellik, dünyadışı zekasallık ya da Kozmolojik çeşitliliksellik gibi kavramlara kapalılığı eleştirisi gibi eleştiriler olabilir ancak örgütlü Materyalizm genelde Marksizmle birlikte anılır ve ucu Marksizme dayanır ve döner dolaşıp tüm otoriteleri de tehdit eder

Bakın hayır ya bir gruba Ateiste saldır (düşman budur karşıtın budur) bir gruba Materyaliste saldır emri verilmiş mi? Tersi mi?
Ne yani git Materyalistle birleş kaynaş mı?
Ya da eğer bu değilse şu
Teistik bir grubun ucu Ateizme/Ateiste diğer bir grubun ucu Materyaliste bağlanıyor geçişiyor olmalı
İkisinden biri
Ya da her ikisi birden

Niye bu karşılaşmalar var ve oluyor?

----------------------

Arkadaşlar ben derdimi anlattığımı düşünüyorum
Benim kavramsal sökümlemem dökümlemem bu
Eğer derdimi anlattığıma eminsem. Her yer yılkı'n adı oldu bunu sevmedim.
Geri çekilip ara ara uğrayıp KASYOPYA üzerine soru var mı, başlıklarıma ek var mı ona bakmak istiyorum.
ya da Sosyalizm alımı yapılacaktır başlığıma biraz içerik kopyalamak..

Derdimi anlattığıma emin olamıyorum..

--

TEKRARDAN BENİ BURAYA TAŞIYAN YA DA YUKARIDA ALINTILANAN TARTIŞMANIN LİNKİ
__
---

"İLETİŞİMLER LİNK"

Konu "ictenlik" tarafından (17.Şubat.2019 Saat 04:36 ) değiştirilmiştir..
Alt 17.Şubat.2019, 04:08   #19

"ictenlik"
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

POST 14 -,15 BiLGİ BARİKATI İÇİN ÖN_İPUÇLARI YAPILANMIŞTIR

AYRICA ÜSTTEKİ POSTTA KONUYA TABAN OLAN ÖN TARTIŞMA İÇERİĞİNİN ALINMAMIŞ BİR BÖLÜMÜ VE TARTIŞMA LİNKİ İÇERİLMİŞTİR

OKUNMASI RİCA OLUNUR
__
---

"İLETİŞİMLER LİNK"

Konu "ictenlik" tarafından (17.Şubat.2019 Saat 04:35 ) değiştirilmiştir..
Alt 22.Şubat.2019, 00:07   #20

"ictenlik"
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Bu yazımı buraya uygun görmediğim için diğer BU ALANA taşıyorum izninizle...
__
---

"İLETİŞİMLER LİNK"

Konu "ictenlik" tarafından (22.Şubat.2019 Saat 03:14 ) değiştirilmiştir..
Alt 23.Şubat.2019, 15:24   #21

"ictenlik"
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Diyalektik Maddeci Materyalizm için
Bizim çeviri ve Türkçeleme Önerilerimiz

Pozitif Nesnelci Gerekçilik
Pozitif Nesnelci Gerekircilik
Positif Nesnelci İndirgemecilik
Positif Nesnelci Çözümlemecilik

Farklı kavramlar verilebilir örn. Pozitif yerine de diğerleri yerine de..
Nesnel İndirgemecilik Çözümlemecilik
Tarih Toplum İncelemecilik
Şeffaf Nesnelcilik ve Şeffaf Nesnel Öznel İncelemecilik
Şeffaf ;Açık dürüst objektif anlamında bakış açısını ve obektif dürüstlüğü tutumu esas aşıyor ve ortaya koyuyor
Olaya çok yönlü bakış ve en az iki yönlü bakış karşıtıyla dengeli bakış görüş ve düşünme
çiftyönlülük
Diya Pozitif denen de o
Çift Yönlü Çift Bakışlı İndirgemecilik örn.

Bu daha toplum insan örneğini ele alıyor.
Toplum tarih sorunlarıyla ilgileniyor
Toplum Tarih ve İnsan ; Tarih Toplum Ve Realite/Madde örneğini alıyor ana konu gibi
Toplumun biçimi
İnsan Toplumu
İnsan sorunları. İnsan Tarih sorunları ve bu çözüme odaklanıyor..

Yani insanlık ne haldedir Ne halde olmalıdır sorusunun bir içeriği ve karşılığı ve yanıtıdır . Özellikle Komünizm
İyi bir yanıt . Tam bir yanıt..

Yani insanlığın Materyal izmle işi bitti mi?
Sanmıyorum hayır . Ancak yeni başlıyor
Tüm bunları bilinç aşaması/evrimi gibi görüp sınıflıyoruz ve sentezliyoruz.
Materyalizm İnsanlığın önündeki bir aşamadır.
Bilinç aşamasıdır.
Tam adıyla Diyalektik Maddeci Nesnelci Diyalektik Materyal Sentezleme .
Aşamadır. Evrimdir..

------

Biz buradan daha tüm doğacı bir alana kayıyoruz geçiyoruz
Materyalizm dışı ve ötesi mi denir bilmem yanlış mı olur
Ad bulma telaşına girişeceksek örneğin bir inceleme
Pozitif Nesnelci Doğacılık
Pozitif Nesnelci/Öznelci Doğacılık (Birlikteliği)
Ya da Pozitif Doğacı İndirgemecilik Sentezcilik ; Serbest Doğacı Çözümlemecilik/Sentezcilik
Varoluşçu Doğacılık ; Doğacı Varoluşçuluk ; Toplam Realitecilik
Çok yönlü Çok bakışlı Doğacılık vb. adına gidiyoruz varıyoruz ya da kayıyoruz
Fark bu.
Bu tabi ayrı bir felsefe konusu dalı gibi
Sayılır da sayılmaz da
Materyalizmin tarih toplum dışına gelişmişi genişlemesi diyelim
Tüm doğacılık
Daha bütüncü diyebiliriz.... Genişi diyebiliriz...
Belki de yanılıyoruzdur ve saçmalıyoruzdur
Kavramlarımız tam ve belirli yani indirgenmiş çözümlenmiş değil aslında
Yakın bir bakış olarak bunu sözettik
Doğacı Bütünlemecilik örneğin
Bütünlemeci Sentezcilik
Çok yönlü bakış herşeye bakış
İki yanlı yönlü ya da çok yönlü görüş tek yanlıdan sonra gelilir o bir aşamadır
Çok yönlü tüm yönlü ya da tüm açılardan (her açıdan kapsam) bakış görüş zaman alır
Biz de yeni gelişiyoruz

"Gözü dört olmak" kavramı var bulunca anlarsınız....
Dört yönlülük ya da tüm kürecilik ; "küre dıştancılık" " dıştan kürecilik" vb. burada temel kavram. Bu yapıtaşı. Bu yeterli...

Doğrunun yerini düzlem sonra onun yerini sarmal alıyor küre alıyor gibi...
Doğrusal bakış ve lineer odak denilen bir şey var
Sonra çift kutupluluk
----
Evrende herşey küredir bu denilenler değişiyor
Doğru kavramı bir gün yitiyor. İki boyutlulukta

Küreyi esas alan bir matematik düşünün anlayacasınız
Küreyi taban alacak
Sadece bu
Yeter de artar bile...

Bir küreyi tüm yönlerden görme görebilme gözetebilme kavramını esas alın odaklanın bu size bilebileceğiniz herşeyden daha fazla öğretir

Küptaş Devri bitti...
Çakıl
__
---

"İLETİŞİMLER LİNK"

Konu "ictenlik" tarafından (23.Şubat.2019 Saat 15:54 ) değiştirilmiştir..
Alt 27.Mart.2019, 23:44   #22

"ictenlik"
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Materyalizm ,gerçek Materyalizm, yani Nesnel Objektivite (ve Nesnel Şeffalık) Kuramı bugünkü bilimsel anlayış, bilgi ve bilimsel tabanla ve pozivitizm vb.yle kırılıp melezlenip yer değiştirilmektedir. Melezleştirilmeye birbirine karıştırılmaya kalkılmaktadır.

Materyalizm devşirilmeye çalışılmaktadır.

Materyalizm unutturulmaya (anlamı gizlenmeye) ve üstü örtülmeye, çarpıtılmaya ve kapatılmaya ve başkasıyla yeri değiştirmeye (olmadığı şey oldurulmaya) çalışılmaktadır.

Materyalizm de hareket ve oluş evrenin başlamamış oluş tarzlarıdır. (Sonsuz) Değişim ve hareket esastır...

Materyalizm de hareket ve oluş evrenin -hiç- -işe- başlamamış (hiç işe koyulmamış -hep varolan- ve sonradan gelişmemiş öncesiz, başlangıçsız) oluş tarzlarıdır.
Materaylizm de hareket, hareketi önceleyen kurama ilkeye, başlangıca dayandırılmaz..
Materyalizm nesnelliktir. Olabildiğine nesnelliktir ve nesnel objektivitedir.
Diyalektik anlamı gereği arkasını görüş, şeffaf açık bakış ve düşünüş demektir. Apaçık gibi bir anlamı var...

Big-Bang, Evrenin başlangıcı gibi kuramlarla Materyalizmi eşleştirme özleştirme girişimi saçmadır.

Alıntı:
Büyük Çatırtı ve Süper Beyin adlı makaleden;

Diyalektik materyalizm açısından, "zamanın başlangıcı" veya "maddenin yaratılışı" hakkında konuşmak son derece saçmadır. Zaman, uzay ve hareket, maddenin ne yaratılabilen ne de yok edilebilen varoluş tarzıdır. Peki evrenin kaderine dair Ortaçağ görüşüne bu tuhaf geri dönüş nasıl açıklanmalı?

Devamı için;
http://www.sonsuz.us/buyuk-catirti-ve-super-beyin/
__
---

"İLETİŞİMLER LİNK"

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Stil

Çark Dönecek Çekiç Vuracak Sosyalist İktidar Kurulacak!
Saat...