Sosyalist Forum - Sosyalizm Okulu  

Ana Sayfa Bugünki Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et
Go Back   Sosyalist Forum - Sosyalizm Okulu > KÜLTÜR & SANAT & BİLİM & EĞİTİM > Kültür

Kültür Diğer bölümlere uymayan konular

Konu Bilgileri
Kısayollar
Konu Basligi Ölerek yaşamın onurunu korumak; Sokrates'in savunması
Cevaplar
1
Sonraki Konu
sonraki Konu
Görüntüleyenler

Görüntüleme
777
Önceki Konu
önceki Konu

Seçenekler Stil
Alt 18.Temmuz.2007, 15:32   #1

Delâl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Delâl
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 5
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 0
2 Mesajına 3 Teşekkür Aldı
Standart Ölerek yaşamın onurunu korumak; Sokrates'in savunması

Siz Atina erkekleri, belki de sözlerimin yeterli olmadığını; sizleri ikna edebileceğim sözlerden imtina edişimin davayı kaybetmeme yol açtığını düşünüyorsunuz. Hiç de öyle değil.

Bir yoksunluktan ötürü yenildim, ama bu sözlerin yetersizliği değil, arsızlığın, küstahlığın ve terbizyesizliğin yetersizliğiydi ve ağlayarak, sızlayarak, yakınarak, şikayet ederek ve başka bir çok şey yaparak,onuruma yakışmadığını inandığım şeyleri söyleyerek başkalarından duymaya alışkın olduğunuz, duymaktan hoşlanacağınız şeyleri dile getirmeye razı olmayışımdan ötürü oluşan eksiklikti.

Ayrıca ne daha önce durumumun vehametine bakıp özgür bir erkeğe yakışamayacak şekilde davranmam gerektiğine inandım, ne de şimdi kendimi böyle savunmuş olmaktan pişmanlık duyuyorum; bu tarz savunmayla ölümüme yol açmayı, öteki tarz savunmayla yaşamaya yeğ tutuyorum.

Çünkü ne mahkemenin karşısında, ne savaşta, ne de başka bir yerde insan kendini ölünden kaçmak için her şeyi yapacak duruma getirmemeli. Muharebelerde sık sık,silahlarını atıp kendini kovalayanlara yalvarıp yakaranların canlarını kurtardıkları görülmüştür ve hiç bir eylemden ve sözden kaçınmamayı göze aldıktan sonra her türlü tehlikeden ve ölümden kurtulmanın başka bir yolu bulunmaktadır. Ancak, siz erkekler, zor olan, ölümden kaçınmak değildir; bundan çok daha zor olan, kötülükten kaçınabilmektir, çünkü o, ölümden çok daha hızlı koşar.

Ve şimdi yavaşlamış ve yaşlanmışken, daha yavaş olan tehlike bana yetişti; (benden) daha güçlü ve çevik olan davacılarıma ise hızlı olanı, kötülük yetişti. Ve şimdi çekip gidiyoruz artık: ben sizlerce ölüm cezasına çarptırılarak, sizler ise doğruluk tarafından alçaklık ve adaletsizlikten suçlu bulunarak. Ve ben, aynen sizler gibi (ama farklı nedenlerle), bu hükümden memnunum. Bu böyle sonuçlanmalıydı ve böylesinin iyi olduğuna inanıyourum.

Şimdi size, beni ölüme mahkum etmiş olan sizlere, bir kehanette bulunup bundan sonra ne olacağını bildirmek istiyorum; malum, ben insanların kehanette en yakın oldukları konuma erişmiş bulunuyorum: yani ölüme. Dolayısıyla beni ölüme havale etmiş olan sizleri, ben ölür ölmez, tanrı inandırsın ki, bana verdiğinizden çok daha sert olan bir ceza bekliyor. Bundan sonra hayatınızı yönlendirişinizin hesabını vermekten kurtulacağınızı sandığınız için böyle davrandınız; ama umduğunuzdan bambaşka şeyler gelecek başınıza diyorum size; sizden hesap soracak olan ve şimdiye kadar öne çıkmalarına engel olduğum için hiç bir şey fark etmediğiniz çok kimse gelecek.

Ve ne kadar gençseler o kadar inatçı ve ısrarcı olacaklar ve sizler buna çok daha fazla öfkeleneceksiniz. Doğru yaşamadığınız için insanları öldürerek suçlanmaları önleyebileceğinize inanıyorsanız, yanlış hüküm veriyorsunuz demektir; çünkü bu tarz bir temizlenme gerçekleşmesi tamamen imkansız bir temizlenmedir ve güzel değildir; daha güzel ve kolayı, başkalarını rahatsız etmeyen ve mümkün olduğu kadar iyi olacak şekilde kendini yükselten temizlenmedir. İşte beni mahkum etmiş olan sizlere önceden söyleyeceklerim bunlardır ve sizlere veda ediyorum.
Delâl isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 03.Mart.2019, 14:25   #2

"ictenlik" - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
"ictenlik"
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 55352
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 22
51 Mesajına 67 Teşekkür Aldı

Başka bir forumda üretilmiş Sokrates vb. leri sesler ve esinler duyuyorlarmış. Onlar peygamber mi? vb. Mi? Sorununa üretilmiş yanıttır...

Alıntı:
X- Soran

İlkçağ filozoflarının çoğunda esinlenme olurmuş. Bu da tam vahiy gibi olmasa da ilahi bir şey gibi görülebilir. Yani kalbinde hissediyor ya da ses duyuyor. Hatta Sokrates'in ses duyduğunu söyleyenler var. Platon'un kitaplarında olabilir böyle bir şey.

Hasılı eski filozofları çok akılcı olarak görüyoruz ama mitolojiden tam olarak kopmamışlar. Mitoloji ile yüzleşiyorlar ama tanrıyı sorgulamıyorlar. Esinlenme yaşıyorlar.

Şunu dile getirmek istiyorum. İlkçağ filozoflarını aşırı akılcı olarak görüyoruz ama mitolojiden kopmamışlar. Esinlenme yaşıyorlar. Hatta Sokrates ses duyuyormuş. Şaşkınlığımı ve merakımı dile getirmek istemiştim.
YILKINSAL YANIT ÜRETİMİ;

Ey Atinasızlar !!
ya da Eyy X Forumlular !!
Ve Eyy X - Soran ve Halkı/Kitlesi !!!

Çocukluğumdan beri ses/sesler duyan ben bu işlere çok takıldım
Son yıllarımı ya da yaşamımın bir bölümünü de bu işleri çözmeye geçirdim ya da heba ettim

Aşağıda yazacak iki lanet cümleyi hiç bir zaman bulamamış hissediyorum..

Şunu biliyorum ben Peygamber değilim ve hiç olmadım ve olmakta istemem, asla istemem, hiç bir koşulda istemem.
Bir harem verilecekse de, bu iş kolay olacaksa da istemiyorum ...

Tanrının olmayışını geçelim, bu durumu objektif yakınlaşmayla çözümlemiş (yakınsamış) olmayı da geçelim...

Felsefe bu sesleri susturur ya da bu seslerin üstündedir. Felsefe her zaman ses duvarını aşıyor.

Sessizlik ve uğultu atmosferlerinden felsefe duyumsallaştırmak en büyük duyuş.

Şunu biliyorum. "Birileri susmuyor olsa birileri sesler duymak zorunda kalmazdı."
Bunu öğren Evladım...

Sokratesin duyduğu
Susupta söylemeyenlerin sesleridir ve vicdanıdır; Tanrının değil..
İyi gazlanmış Sokrates...

Sokratesin durumu Evladım
X - Soran Evladım. Nasreddin Hoca'nın köylünün gazıyla köylüyü arkasına katıp filler için Timur'a şikayete gidişine gönderilişine benziyor. Avanağın birinin kavgaya karışması ve itilmesi gibi...
Bunun sessiz yapılmışını düşün..
Gazla Sokrates'i konuşsun...
Atina meydanın da gazlanmış bir adam düşün..
Suskun Atinalıların iç sesinin gazsal sıkışması. Belki de dış sesinin... İçsel belki dışsal Atinalı doldurması. Garibim Baldıran'a kadar gitmiş...
Sen bi Sokratesi mi akıllı sanıyon. Herkesin aklı var.. En safı oymuş demek ki...
Gayserili hikayeleri vardır gayserili onun gibi.. Uyanık olaymışta sesler uydurmayaymış-duymayaymış...

Çok iyi bakarsan Sokrates kurban, kurbanı temsil ediyor. Garipliği ve saflığı iyiniyetliliği. Bunu bir gün çözebileceksin sen de.. Görebileceksin
Bunlar anlaşılabilir şeyler korkma..

Ya da tüm toplumun bildirecek birine ihtiyacı ve çağrısı olmasaydı birileri sesler duyup uydurmazdı...

Ya da içsel yakarcılar, duacılar olmasa ve içsel soru/sorgular yakarılar üretip atmosfere (göğe) bırakılmasaydı da bunlar olmazdı...

Yağmurun yağışı gibi. Düşünceler atmosfer de demlenir...

Emin olun biz bunları çözümledik...
Dürüst iseniz bu işleri bırakın kafa yormayın kimseyi de yormayın Tanrı Manrı yoktur Evladım...
Çok katmanlı Kozmoloji katmanları varmış olabilir.. Mostar köprüsü çökmüş o seni terkedip gitmiş olabilir. Ne olursa olsun yaşamaya mecbursun. Biliş katlı/katmanlı oluş varmış olabilir, başka bilici varlıklar da varmış olabilir demenin bilincin ve oluşun katmanları/kuşakları demekten farkı yok. Başka hiç bir bilişin ve bilicinin/söylevcinin buradaki şimdideki benim bilişimden bilincimden üstünlüğü yok altınlığı da yok... Biliş burda. Bilici burda.. Sensin. Bilen sensin, yaşayan da...
Sokrates zamanında okul kapısında "Kendini Bil." yazarmış. O halde bilici uydurucu, söylevci aramayın. Kendinizi bilin... Kendiniz bilin.. Kendinizden bilin...

Tahir olmakta ayıp değil Zühre olmakta...
Hatta bunun gibi Sokrates ve Yalancı Uydurukçu Peygamber olmakta ayıp değil...
Bütün iş Tahirle Zühre olmakta yani yürekte..

2000 sene sonra gelecek anlaşılmamış bir iade-i itibarla Baldıran içip ölmek ne hoştur..
ve çemkiren ve kafana su döken bir karıyla yaşamakta..
Bunu ister miydin?
O halde Sokrates olma....
Sokrateste seni duyacak mı Evladım?

Herkes sesler duyuyor
Sokrates sandırılmış/kandırılmış oluyor anladın mı? ya da bunalmıştır/bunaltılmış..tır...
Toplum önüne itilmiş...

Şimdi bu köyde kırk kişi bundan/şundan rahatsız (ya da doğruyu biliyor) diyelim ancak çıkıpta söyleyemiyor. Ne yapsak ne etsek?
Bunu ya Deli söyler ya Veli söyler
Ya birini Delirtmeli ya birini Velirtmeli
İşte o Veli o avanak..
Ali --> Veli ---> Deli...
Çizelge bu...
Ali; aklı başında olan. Veli; hafif kaymış, kafası bulanmış olanı. Yöneltmeye açık olanı. Deli hepten sıyırmış olanı..
Alileri dinleyin Alileri.. Kendinizi heba etmeyin, kendinizi dinleyin önce...

Aborjinler birbirinin yüreklerini duyuyorlarmış...

Bunlar toplumunun kurbanları, iş ihale yıkılmış gariban taşeronlar
İleri gitmeyelim...
Çok bilen (bizden de) Evla/Vela olan bilen gelsin bize öğretsin...
O tarihin zırvalarını çözmek, ayıklamak için çok düşündük. Bizden düşüngen bunlara kafa patlatan varsa gelsin şimdi buluşalım söyleşelim biz...
Herkeste kulak var.
Herkeste de vicdan var.
Duyuyorsa herkes duyuyor az çok olan biteni ve herşeyi...
Ya da tüm bir toplumun yüzde üçü beşi iyi duyuyor emin ol.
Başkalarının acı, duygu, dertlerini, ortak acıları bir biçimde duyuyor-duyuşuyor.
Bir Sokratesler değil...
Bu toplumun bile emin ol en az yüzde üçünde beşinde Sokrates kadar yürek, vicdan ve duyuş var..merhamette....
Sokrates kadar insanlık ve bilgisellikte...
....

Birileri başkalarında yok sanıyor ileri gidiyor, kendini ateşe atıyor, kurbanı oynuyor, durumu anlamıyor, içi karışıyor ..Bunlar olur... olağan....
Ya da
Deliyi ya da Veliyi oynuyor ya da oynatılıyor anladın mı?

"İnsanlar gökyüzüne sesler yakarışlar göndermeyi bıraktığın da kimse sesler duymak uydurmak zorunda kalmaz.NOKTA..."

bu yazım da bu bağa bağlama az çok bağdır/bağlamdır..
Krishnamurti de duyup duyup bildirdi ne oldu sonra?
NEDEN SESLER DUYULUYOR? ÖN İZ-1
__
Bilgi güçtür... - Kasyopya Deneyi
---
Teolojik taban/referans bırakılıp doğa taban kullanımalı gözlem için...
Kağıtlarda yazılanları bırakın, doğaya bakın. Bilgi doğa da...

"İLETİŞİMLER LİNK"

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Stil

Çark Dönecek Çekiç Vuracak Sosyalist İktidar Kurulacak!
Saat...