Sosyalist Forum - Sosyalizm Okulu  

Ana Sayfa Bugünki Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et
Go Back   Sosyalist Forum - Sosyalizm Okulu > BİLİŞİM DÜNYASI > GNU/Linux

GNU/Linux GNU/Linux işletim sistemi, güncel dağıtımlar, ipuçları...

Konu Bilgileri
Kısayollar
Konu Basligi
Linux Kurulum Nasıl Yapılır?
Cevaplar
7
Sonraki Konu
sonraki Konu
Görüntüleyenler

Görüntüleme
4592
Önceki Konu
önceki Konu

Seçenekler Stil
Alt 16.Eylül.2013, 14:40   #1

Kazcynski - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kazcynski
Emekçi
Kullanıcı Profili
Üye No: 7057
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 1,089
881 Mesajına 2,031 Teşekkür Aldı
Standart Linux Kurulum Nasıl Yapılır?

Linux Kurulum Nasıl Yapılır?

1- Kurulum Öncesi Yapılması Gerekenler

Linux kurmaya başlamadan önce bir takım ayarlamalar, hazırlıklar yapmanız gerekmektedir.
Linux için harddiskinizde boş bölüm oluşturmalısınız.
  • Eğer windows kullanıyorsanız ve hiç Gnu/Linux için bölüm oluşturmadıysanız. Bir bölüm oluşturunuz.
  • Diskinizin boyutuna göre ayırım yapınız. En az 20 GB olması tavsiye edilir.
  • Swap (takas alanı) için 2 GB veya 4 GB lık disk bölümü oluşturunuz.
NOT: Var olan bir bölümünden yeni bölüm oluştururken dikkat ediniz. Çünkü o bölümdeki bilgiler silinecektir. Eğer bölümlemeyi windowsta yapıyorsanız disk küçültme seçeneğini kullanın.

Bu anlatıma windows kullanıcılarından linuxa geçmek isteyenler için disk bölümleme için resim eklenecektir.
  • Çalışan internet bağlatınız olmalıdır. Tercihen ethernet kablosu ile kablolu bağlantı daha iyidir. Tabiki kablosuz bağlantıyı da kullanabilirsiniz.
  • Kullanmak istediğiniz Linux Dağıtımının Kurulum aşamalarını içeren anlatımın çıktısını alınız ya da internete bağlanabileceğiniz başka bilgisayar, tablet gibi cihazlarınız varsa kurulum belgesine bakınız. İhtiyacınız olacaktır.
  • Kullanmak istediğiniz kurulum CD'sini (DVD boyutunda da olabilir) indirip CD (DVD)ye ya da USB'ye yazdırın. CD - DVD için dosya iso formatındadır. Windows kullanıcıları imgburn veya imagewriter gibi bir ücretsiz CD (DVD) yakma programı ile kolayca CD'ye (DVD'ye) yazdırabilirler.

2- USB'den Linux Kurulumu

Burn your CD or create a USB drive

"USB stick" seçeneğini işaretleyip bu işlemi hangi işletim sisteminden yapacağımızı seçiyoruz.
Resimli anlatım için iki seçeneği de seçtikten sonra "Show me how" düğmesine tıklıyoruz.

İşlemin yapıldığı platformun Windows olduğunu varsayarak devam ediyorum.
Universal USB Installer ? Easy as 1 2 3 | USB Pen Drive Linux adresinden Universal USB Installer programını indiriyoruz. (2 GB'lık boş alanı olan USB bellek istemişler fakat işlemin daha sağlıklı ve sorunsuz olması için kullanacağınız USB belleğin tamamiyle boş olmasını tavsiye ederim.)
Program kurulduktan sonra daha önce indirmiş bulunduğunuz linux dağıtımına ait .iso dosyanızı USB belleğinize yüklenmesi için seçip yükleme işlemini başlatıyoruz.
[NOT: Eğer seçenekler arasında USB belleğin arta kalan kısımlarının kullanılabilmesiyle ilgili bir bölüm varsa bu seçeneği kaldırın. Boot işlemi sırasında hata verebiliyor. ]

Kazcynski isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 16.Eylül.2013, 14:49   #2

Kazcynski
Emekçi
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Linux Mint 15 Xfce Kurulum ve İncelemesi

Linux Mint ailesinin bir üyesi olan Ubuntu tabanlı Xfce masaüstü ortamlı Linux Mint 15 Xfce Olivia indirmeye sunuldu. Düşük kaynak tüketimli Xfce 4.10, benim inanılmaz beğendiğim Whisker menü ve diğer Linux Mint yenilikleri ile karşımızda.

Linux Mint 15 hakkında bir şeyler yazma fırsatımı kaçırınca diğer Mint 15'leri de es geçerim diye düşünüyordum ancak dağıtıma öylesine bakmak için çalıştırdığımda gözde menü ve diğer Linux Mint yenilikleri beni ikna etti.

Dağıtımın kalıplarını

Index of /linuxmint/iso/stable/15

adresinden indirebilirsiniz. Dağıtım düşük kaynak tüketimli olduğu için 384 MB RAM ile Pentium II üzeri herhangi bir işlemci ile sorunsuz kullanabilirsiniz. Eğer bilgisayarınız 64 bit destekliyorsa 64 bit'i tercih etmenizi öneririm. İlk mesajdaki USB ile kurulum anlatımını değerlendirebilirsiniz.

Canlı masaüstü ve gözde menü karşımda. Ancak İngilizce olduğu için ben kurulum sonrasındaki Türkçe resmi ekliyorum. Her sürümde olduğu gibi klasik Xfce tarzından çok uzak bir panel ile karşımızda.

Windows 7 başlat menüsünü andırdığını inkar edemem ancak kategorilere ayrılma şekli benim gayet hoşuma gitti. İstediğiniz öğede sağ tıklayıp favorilere ekleyip çıkarabileceğiniz gibi alt panele de kısayol ekleyebilirsiniz. Ancak panele ekle deyince panelin en sağından yani saatin sağından ekliyor. Menünün hemen yanından veya o iki simgenin sağından eklenmesini beklerdim.

Son kullanılanlar sekmesinde sadece gözde menü ile son tıkladığınız en üste ekleniyor. Sağ üstteki koyu köşeden tutup sürükleyerek menüyü tam ekran boyutuna kadar genişletebiliyoruz. Ve gözde menüyü beğenmeyenler için klasik Xfce menüsü seçeneklerde duruyor.

Kalıp çıkalı 2 gün olmasına karşın 103 paket güncellemenin eklendiğini de belirteyim. Dağıtımda kurulu olarak gelen Flash player eski sürümde(11.2.202.280) kalmış durumda ve güncelleme(11.2.202.297) önermiyor. Elle yükseltilmesi halinde de mint meta codecs paketinin kaldırılması zorunlu. Yani sistem güvenlik açığına sahip.

Hemen kuruluma başlayalım. Karşımıza herhangi bir dil seçim ekranı gelmediği için Türkçenin ne derece kullanıldığını ancak kurulmuş haliyle görebileceğimiz ortada.

Kurulum programı açıldı. "Türkçe" dedik bütün metinler değişti ve "Devam et" dedik. Tekrar "devam et" dedik ve disk bölümlemeyi elimizle yönetebilmek için "Başka bir şey" dedik.

Ubuntu disk bölümleme mantığının tamamen aynısı karşımızda. Program aracılığı ile bir adet kök dizin

ve bir adet takas alanı oluşturup

"Şimdi yükle" diyoruz. Yerel saat seçimi, klavye, kullanıcı ismi ve şifreyi giriyoruz.

Kaynak: Linux Mint 15 Xfce Kurulum ve İncelemesi | LINUX DÜNYAM

Alt 16.Eylül.2013, 14:49   #3

Kazcynski
Emekçi
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri
Standart Ubuntu 13.04 Kurulumu Resimli Anlatım

Ubuntu 13.04 Kurulumu Resimli Anlatım

Ubuntu Linux 13.04 bir önceki Ubuntu Linux sürümü 12.10′a göre gerçekten harika. Mac Os X kullananların bildiği üzere maus ile ekran köşelerine gidildiğinde kısayolların çalışması özelliği Ubuntu Linux 13.04 ile biz ubuntu kullanıcılarının hizmetinde. Bu yeni sürümde değişen ikon seti, daha hızlı çalışan bir sistemde bizleri bekliyor..
Sizler için kurulum adımlarını resimli olarak anlatmaya çalıştım. Takıldığınız yerler olursa yorum bırakın yardımcı olmaya çalışayım.

Ubuntu 13.04 Kurulum 1

Ubuntu 13.04 Kurulum 2

Ubuntu 13.04 Kurulum 3

Ubuntu 13.04 Kurulum 4

Ubuntu 13.04 Kurulum 5

Ubuntu 13.04 Kurulum 6

Ubuntu 13.04 Kurulum 7

Ubuntu 13.04 Kurulum 8

Ubuntu 13.04 Kurulum 9

Ubuntu 13.04 Kurulum 10

Ubuntu 13.04 Kurulum 11

Ubuntu 13.04 Kurulum 12

Ubuntu 13.04 Ekran Görüntüsü

Alıntı: Ubuntu 13.04 Kurulumu Resimli Anlatım | Yusuf POLAT

Alt 16.Eylül.2013, 14:51   #4

Kazcynski
Emekçi
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri
Standart Mobil Modem (3g) Kurulumu

Ubuntu’da Turkcell 3G VINN USB Modem ile internete bağlanmak.

Aşağıda hoş bir anlatımı olan konunun mobil modem, (3g) sorunu için faydalı olacağını düşünüyorum. Burada Türkcell yazan yerleri vodafone ve avea olarak tasarlayarak da aynı yöntemlerle sorun çözülmektedir.

Ubuntu için anlatım Linux Mint için de geçerlidir.

Geçen yaz daha 3G teknolojisinin Türkiye’ye ilk geldiği zamanlar babam için gidip bir Turkcell 3G Modem (VINN) aldım. Aldıktan sonra aklıma ilk gelen şey: Linux’ta çalışır mı? Bunu oradaki yetkililere sordum. Ama sözleşmeyi imzalamıştım.
…
-Peki Linux’ta çalışır mı?
-(Cevap yok)
-Beyfendi Linux’ta çalışıyor mu?
-Onu danışmadaki Hüseyin Bey’e soracaksınız.
Anında danışmadayım ve:
-Hüseyin Bey siz misiniz?
-Evet, buyrun.
-VINN Modem aldım, Linux’ta çalışıp çalışmadığını sordum; size yönlendirdiler.
-1 sn bekleteceğim sizi… (Bir yere telefon açtı)
Uzun bir zaman sonra telefon kulağında:
-Bu Linüks işletim sistemi olan mı?
-Evet Linux işletim sistemi..
-Bu konuyu çağrı merkezimizi arayıp teknoloji danışmanlarından birine soracaksınız. Dedi
İçimde büyük bir karamsarlık oluştu. Kesin çalışmayacak diyordum. Çağrı merkezlerinide aramaya gerek duymadım. Sadece para tuzağıydı o çağrı merkezleri zaten.
Neyse zaten babam Linux kullanmıyordu öyle idare ederim diye düşündüm. Uzun süredir kullandı. Bugün babamla konuştuk ve bana kendi bilgisayarına da benim bilgisayarımda yüklü olan işletim sistemini yüklememi istedi (Ubuntu Linux). Bende seve seve kabul ettim. Ne de olsa bir kişiyi daha Linux kullanacaktı. Peki VINN ne olacak? Çalışacak mıydı, Çalışmayacak mıydı? İçime tekrar o karamsarlık çökmüştü. Ubuntu’yu babamın laptop’una yükledikten sonra VINN Modemi bilgisayara taktım ve bekledim. Hiç bir tepki vermiyordu. Zaten içerisindeki yükleme dosyalarıda .exe idi. Bir de kutusunda: “For Windows or Mac OS X” yazıyordu. Bir yandan Linux’ta çalışmasına olanak vermezken diğer yanda onun bir Modem olduğunu ve her sistemde çalışması gerektiğini unutmuyordum.
Birkaç forumda gezdikten sonra nasıl yapılacağını öğrendim ve bunu sizlerle paylaşmaya karar verdim. Aşağıda resimli olarak anlatacağım. Bu arada üzüldüğüm bir durum ise Türkiye’nin en iyi iletişim firmalarından birisinin satış şubesindeki elemanların hiç birisinin Linux denilen şeyin ne olduğuna dair hiç bir fikirlerinin olmamasıydı… Yazık…
———————————————————————————————–
USB Modemimizi bilgisayarımıza takalım..

Sonra Sistem Tepsisinde ki Ağ Bağlantıları simgesine tıklayalım. Ve oradan Yeni Mobil Geniş Bant (GSM) Bağlantısı seçeneğinin üzerine tıklayalım.(Bazılarında bu aşamayı yapmaya gerek kalmaz Modemi taktığınızda otomatik olarak yükleme sihirbazı açılabilir.)

Yükleme sihirbazımız açıldı. İleri diyoruz.

Sağlayıcımızın olduğu ülkeyi seçiyoruz:

Şimdi servis sağlayıcımızı seçiyoruz. Benimki Turkcell..
Aslında en önemli kısım burası. APN ismine mgb yazmalısınız. Yoksa internete bağlanma sıkıntısı yaşayabilirsiniz.
Devam edip uygula diyoruz.
Modemdeki SIM kartın PIN kodunu isteyecektir: Kendi PIN kodunuzu girin.
Tamam dedikten sonra Bağlantının sağlandığını göreceksiniz.
Deneyelim…

Alt 16.Eylül.2013, 15:54   #5

Kazcynski
Emekçi
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri
Standart PCLinuxOS Kurulumu

PCLinuxOS ailesi Kurulum ve İncelemesi

Yuvarlanan dağıtım modelini benimsedikleri için güncelleme alarak ilerlemesine rağmen sık sık canlı kalıplar dağıtan PCLinuxOS'nin KDE-miniME, KDE, KDE-FullMonthy, LXDE ve yeni Mate seçeneklerinin genel duruşlarına bir göz atalım ve kurulumlarını ele alalım.

PCLOS, önce Mandrake ve sonraları da Mandriva'dan çatallanıp bağımsızlaşmış olmasına karşın kullanımı ve yapılandırması açısından tamamen farklı bir konumda. Özelleştirilmiş RPM paketleri kuruyoruz ancak Debian'ın APT aracı ve Synaptic paket yöneticisiyle bu paketleri yönetiyoruz. İki sistemin bir arada olduğu hissini vermesi çok garip ve güzel

PCLOS ana masaüstü ortamı olarak KDE'yi kullansa da çeşitli ihtiyaçlara yönelik değişik kalıplar çıkarmakta. Hepsine biraz göz atalım. Listelediğim bütün dağıtımlara bu adresten ulaşabilirsiniz:

Internode :: File Download Mirror :: Directory Listing

UNetbootin'e tam destek sağlayan sistemi USB belleğiniz ile kurmak için ilk mesajdaki anlatıma göz atabilirsiniz. Henüz 3 ay önce ilk defa çıkarılan 64 bit kalıpları indirip deniyorum.

Sistemde güncelleme aracı olarak sadece Synaptic bulunmasına rağmen küçük bir güncelleme bildirim aracı eklemişler. Sağ alttaki ünlem işareti bana kaç güncellemenin olduğunu söylüyor. Simgeye tıklayıp Synaptic'i açınca Reload diyerek paket listesini alıp Mark All Upgrades ile güncellemeleri seçiyorum ve Apply diyerek yüklüyorum.

Dağıtımı canlı kullanım esnasında pek çok dağıtımdan farklı olarak root yetkilerine sahip olmuyoruz. Size "guest" ismi ve şifresi ile sıradan bir kullanıcı yetkisinde olduğumuzu ve "root" ismi ve şifresi ile de root yetkisi alabileceğimizi söyleyen bir ekran karşıladığı için herhangi bir sorun olmuyor. Masaüstünde aynı pencereye kısayol eklemişler.

Başka bir fark olarak dağıtımı kurduktan sonra istersek root hesabı ile X grafik arabiriminde oturum açabiliyoruz. Dağıtım için özelleştirilmiş kernelleri kullandıkları için 3.2 veya uzun dönemli 3.4 serisi kernel ile geliyor.

Sistem Mandriva gibi kendi ayrı yapılandırma aracına sahip. Root yetkisi ile pek çok ayara buradan ulaşıyoruz.

PCLOS için özel olarak geliştirilen Mylivecd isimli yazılım ile kullanmakta olduğunuz sistemin birebir kopyası bir CD/DVD canlı sistem oluşturup USB'ye veya CD/DVD'ye atabiliyorsunuz. Böylelikle istediğiniz her bilgisayarda sizin ayarladığınız sistemi canlı olarak kullanabiliyorsunuz. Güzel düşünülmüş.

KURULUM

Ben ana dağıtım olan KDE kalıbının kurulumunu yapıyorum ancak kurulum işlemleri hepsinde tamamen aynı. Oldukça olağan bir kurulum yapısı kullanılmış. Hata yapmanız halinde sorumluluk size ait.

Canlı olarak açılan sistemde "Türkçe Q" klavyeyi seçiyoruz ve masaüstü karşımızda. "Install PCLinuxOS" kısayoluna tıklıyoruz ve kurulum yazılımı Drakelive-Install çalışıyor. "Next diyoruz ve karşımıza "Mevcut bölümleri kullan", "tüm diski sil ve kullan" ve "Kişisel yapılandırma" seçenekleri çıkıyor.

Ben bu sanal diske daha önce kurulum yaptığım için karşımda bir tablo mevcut. Disk tablosunu gözümle görüp yapılandırmak için en alttaki kişisel olanı seçiyorum.

Next dedim. Kurmak istediğim bölümü seçip Mount point'e / diyorum ve sistemin kurulacağı bölüm tamam.

Bir de takas alanı seçmemiz gerekli. Daha önceden kullandığınız bir takas alanı yoksa RAM boyutumuz civarında bir disk bölümünü seçip Mount point'te swap'e tıklamanız yeterli. Benim daha önceden ayarlı bir takas bölümüm olduğu için o bölümü seçip Mount dediğim anda takas alanım ayarlanmış oldu.

Eğer siz ayrıca kişisel klasörünüzün ayrı bir disk bölümünde olmasını istiyorsanız o ayrı bölümü seçip /home olarak atamanız yeterliydi. Bu şekilde kişisel klasörü şifreleme imkanı sunduğunu da belirtmeliyim.

Done dedik ve biçimlendirilecek olan disk bölümlerini gösteriyor. Eğer dokunmak istemediğiniz bölümler seçili değilse sorun yok demektir. Next. Ve biçimlendirmeyi onaylamak için Next. Kuruluma başladı. Oldukça hızlı bir kurulumu var.

Kurulum bittiği an önyükleyici sorusu geliyor. Eğer bu dağıtımın önyükleyicisini kullanmak istiyorsanız Next demeniz yeterli. Linux dünyam. Başka bir önyükleyici kullanacaksanız burada kurduğunuz bölümü seçip öbür sistemden bu bölümü eklemeniz gerekli.

Başlangıç menüsünü listeledi. İsterseniz sıralamayı değiştirebilirsiniz. Finish, tekrar Finish ve yeniden başlatalım. Kurulum ortamı çıktığında Enter.

Sistem tekrar açıldığında bölge seçiminde Asya veya Avrupa'dan İstanbul'u seçip saatte bir sorun yoksa yönetici şifremizi yazıyoruz. Ve normal kullanıcı hesabımız için isim ve şifre. Şimdi normal hesabı seçip şifremizi yazıyoruz ve yeni sistemimiz hayırlı olsun

Yalnızca son kullanıcı odaklı ve "kur-kullan" mantığıyla çıkarılan bir dağıtım olduğu için normal kullanıcıların kullanım şekilllerine yönelik hazır gelen yapılandırmalara bakacak olursak:

KDE MiniME

Yalnızca bir CD boyutunda gelen KDE kalıbı sadece temel paketleri ve canlı kullanımı içeriyor.

Ben sanal makinede çalıştırdım ve gri logonun ardından klavye seçim ekranı karşımda. Turkish modern Q'ya next dedim ve klasik KDE açılışı ile masaüstü geldi.

Sistemde KDE 4.10.5 temel araçları, metin düzenleyici, Konqueror, dosya gezgini, Synaptic gibi temel paketler kurulu. Gerekli olmayan hiçbir şeyin bulunmaması daha az kaynak tüketimi yapacağını da gösteriyor. Kurulduğu haliyle sadece 300 MB RAM ile sistem açık. KDE'li bir sistem için çok çok iyi. Ancak bu kadar Texaslı olmamalıydı.

Kurulumu on dakika civarı sürüyor ve sonra sistemde kullanacağımız programları kurmak için biraz uğraşmamız gerekli.

KDE

KDE MiniME kalıbının aynısı diyebilmemin önündeki tek engel, iso kalıbının 1.6 GB boyutunda olması. Tamamen aynı şekilde, aynı sürede açılıyor ve evet tek fark kendiliğinden kurulu gelen paketler. Açılış ekranında, kullanıcı arayüzünde veya panellerde miniME ile arasında hiçbir fark bulunmamakta.

Tam bir Libre Ofis setinden VLC'ye Bleachbit'ten GIMP'e kadar normal bir sistemde gerekli bütün paketler karşımızda. KDE yazılım paketi de bu sefer tam kurulu olarak geliyor. Normal bir başlangıç yapmak isteyenler için MiniME'yi değil bu kalıbı öneriyorum.

KDE Full Monthy

Diğer iki KDE yapılandırmasından farklı bir arayüzle başlayıp açılan kalıbın boyutu 4.2 GB! Boyutundan fark edildiği üzere canlı açılışı bayağı uzun sürüyor.

Dağıtımı canlı olarak açtığımızda karşımıza çıkan ilk şey canlı kullanım sırasındaki yavaşlık ile sistemi değerlendirmememiz gerektiği. Çünkü çalıştırdığımız her şey kalıptan RAM'e arşivden çıkarılıp karşımıza getiriliyor.

Kurulu olarak gelen araçlar hakkında birkaç sayı vermem gerekli. Mesela sistem menüsünde Video'da yaklaşık 50, Ses'te 40, İnternette 55 araç için kısayol mevcut. Toplamda yüzlercesi var çünkü 2600'den fazla paket kurulu!

Arka plan resminin değiştiğini ve yanlardaki kısayolları fark ettiyseniz, KDE FullMonthy ile birlikte hazır olarak 6 farklı masaüstü yapılandırması geliyor.

İnternet, Ofis, Oyun, Multimedya, Grafik ve Sistem isimlerinde 6 farklı renkte duvar kağıdı ile KDE panellerinde o türdeki uygulamaların kısayolları var. Hem kendi KDE hem de diğer dağıtımlardaki yalınlık anlayışının yerine her şeyin bol bol hazır olduğu farklı bir mantık ile çıkarılmış. Ben kendim sırf "neler kuruluymuş" diye bakmak için kurarım ancak böyle kalabalık bir sistemi kullanamam.

Canlı çalışan hali ile kullandığı RAM hiçbir şeyi göstermez ancak KDE plasmanın RAM'de 150 MB alan tuttuğunu görünce şaşırdım. Karşılaştırma amacıyla, Cinnamon 50 MB kadar alanda çalışabiliyor. Düşük donanıma sahip sistemlerde kullanılmamalı. Böylesine devasa bir sistemi kurmaya korktuğum için gerçek kullanım RAM miktarını yazamıyorum.

Bir ay önce çıkarılan kalıp için synaptic 390 güncelleme, 3 değişim ve 8 yeni paket kurulumu önerdi. Kotalı internet kullanıcılarının da uzak durması gerektiği açık.

LXDE

Şüphesiz en hafif olarak gelen sisteme göz atalım. 718 MB boyutundaki kalıp oldukça hızlı açılıyor ve masaüstü karşımızda.

Sistem sanal olduğu halde tepki süresi çok iyiydi. Şeffaflık efektlerine bolca yer verildiğini de not düşmeliyim ancak arayüz modernlikten uzak bir his verdi. Çift panel tarzı kullanım ile gelen masaüstü çeşitli araçlarla doldurulmuş ancak bunlar gerekli miydi?

Kurulduktan sonra boşta iken 180 MB RAM alanı ile çalışan dağıtımın gerçek hızı gerçek kullanımda ortaya çıkıyor. Mesela Firefox kapalı iken tıkladığınızda anasayfanızın açılması 3 saniye sürmüyor.

Birazcık kişiselleştirdiğim masaüstü ve LXDE denetim merkezi:

KDE MiniME ile neredeyse aynı boyutta olmasına karşın Pidgin, video oynatıcı, Abiword, GIMP gibi bir miktar paket kurulu olarak geliyor. KDE'deki yapılandırma aracının aynısı mevcut.

MATE

En yeni üye olan Mate'nin ilk kalıbı Temmuz başında çıktı ve 15 gün sonra tekrar bir kalıp daha dağıtıldı. Yeşil tonlardaki açılışın ardından klavye seçimi ve masaüstü karşımızda.

Firefox, VLC, Clementine gibi gerekli paketlerin kurulu geldiği sistemin tepki süresi çok iyi. Yine çift panel tarzı yapılandırma ile gelen sistemde PCLOS yönetim merkezinin yanında Mate kontrol merkezi de geliyor:

Kurulumdan sonra boşta iken 185 MB RAM alanı ile açık kalabilen sistem yine gerçek performansını bu haliyle gösteriyor. Firefox'un açılış süresinde LXDE'den geride kaldığını söyleyemem.

Birazcık kişiselleştirdim ve

Dağıtıma siz kendiniz ayrıca Xfce, E17, Fluxbox ve GNOME kurulumu yapabileceğiniz gibi topluluğun bu masaüstü ortamları için çıkardıkları kalıpları bulma şansınız da var. Hatta GNOME konusunda ana toplulukla anlaşmazlık içinde olan ayrı bir kesimin forumu da mevcut.

PCLOS topluluğunun her ay çıkardığı çok başarılı bir dergileri de var. PCLinuxOS Magazine bağlantısında hem teknik hem gündelik konularla ilgili İngilizce yazılara ulaşabilirsiniz.

Bu şekilde çeşitli kullanım amaçlarına yönelik dağıtımlar çıkaran PCLinuxOS ailesine göz atmış oldum. Oldukça kararlı olan sistemler daha önce hiç linux kullanmamış kullanıcılara uygun olmasa da diğer her kesimden kullanıcıya hitap ediyor.

Alıntı: PCLinuxOS ailesi Kurulum ve İncelemesi | LINUX DÜNYAM

Kaynak: PCLinuxOS Kurulumu Resimli Anlatım

Alt 16.Eylül.2013, 16:07   #6

Kazcynski
Emekçi
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri
Standart Arch Linux 2013.07.01 Kurulumu

Arch Linux 2013.07.01 Kurulumu ve Kurulum Sonrası Yapılandırması

Linux dağıtımları ailesi hem başlangıç hem orta hem de ileri seviye kullanıcılar için çeşitli kullanım imkanlarına sahip çok büyük bir ailedir. Şimdi orta seviye kullanım alışkanlıklarına yönelik bir dağıtımı ele alalım.

Paketlerinin sayı ve güncelliklerinden tutun forumlarından kullanıcılarına kadar her alanda çok ilerlemiş durumda olan Arch Linux'un kurulumu ve kullanımı başlangıç seviyesindeki Linux kullanıcılarına hitap etmiyor. Ancak çeşitli Arch Linux çatalları bu kullanıcıların da dağıtımı kullanabilmelerine olanak sağlayacak şekilde geliyor.

Tamamen bağımsız olan, temel amacı sadelik ve şıklık olan dağıtımın benim de ilgimi çok fazla çektiğini inkar edemem. Öncelikli olarak kullandığım sistem olmasa da kararlılığı ve sadeliği kendine hayran bırakıyor.

Yuvarlanan dağıtım modelini benimsedikleri için sistemi yalnızca bir kez kurmanız yeterli. Güncellemeleri alarak ilerleyen dağıtımı bir daha kurmanız hiçbir zaman gerekmeyecek.

Arch Linux 1 Temmuz 2013 iso kalıbını Türkiye resmi barındırıcısı olan

http://ftp.linux.org.tr/archlinux/is...07.01-dual.iso

bağlantısından indirebilirsiniz. Hem 32 hem 64 bit kurulumu yapabilirsiniz. Daha güncel kalıplar çıktığı zaman kurulum sırasında bazı detay farklılıklar olabileceği için tam olarak bu kalıp üzerinden kurulum yapmanızı tavsiye ederim. Yuvarlanan dağıtım olduğu için en güncel haliyle kurulacaktır.

İlk mesajdaki USB yazma aracı ile DVD'ye ihtiyaç duymadan USB belleğinize atabilir ve bilgisayarınıza kurabilirsiniz.

Kuruluma başlayalım. Komut yazmaya var mısınız

Sistem açıldığı an ilk ekranımız grubta 32 veya 64 bit seçimini yapıyoruz. Ben sanal makineyi 64 bit yaptığım için x86_64'ü seçiyorum.

Ve birkaç saniye sonra sistem açılıyor.

Klavyeyi Türkçe ayarlamak için; Türkçe Q klavye için

loadkeys trq

Türkçe F için

loadkeys trf

diyelim ve disk bölümlemeye geçelim. Dosyalarınızın yedeğini aldıysanız devam edin çünkü herhangi bir hata yaparsanız dosyaların geri dönüşü olmayacaktır.

Sizin Arch Linux kurulumu yapacağınız bölüm ve takas alanınız mevcut ise şimdiki cfdisk uygulamasını çalıştırmanıza gerek yok. Eğer boş sadece bir bölüm var ve takas alanınız mevcut değilse kurulumdan çıkış yapıp mevcut işletim sisteminizi kullanarak RAM boyutunuz civarında boş bir disk bölümü ayarlamanız gerekir.

Benim sanal sabit diskim boş olduğu için cfdisk i kullanmak zorundayım.

Disk yönetimi uygulamasını

cfdisk

diyerek çağıralım ve evet boş. Sizin ayırdığınız bölümler görünecekti.

Eğer sisteminizde birden fazla sabit disk takılı ise "cfdisk sda" veya "cfdisk sdb" diye ayrı ayrı çağırıp bölümlemeniz gerekir.

Enter'a basarak New > Primary dedim ve sistemi kuracağım bölümün boyutunu MB cinsinden yazdım. Şimdi bana bu bölümün, boş alanın başında mı sonunda mı olmasını istediğimi soruyor. Beginning dedim. Bu bölüme sistemi kurmayı planladığım için bölümü Bootable'da enter'a basarak bootable olarak işaretliyorum.

Aşağı ok > New > Primary ve kalan kısmın tamamı diyerek takas alanım olarak ayarlıyorum.

Yine bu alan seçili iken sağ yöne basa basa Type diyorum ve

82 numara takas alanı. Bir düğmeye basıp devam edince kendisi bize 82 numarayı önerdi. Enter dedim ve disk tablom hazır.

Sizde başka bir sistem daha kurulu olsaydı hiç dokunmadığınız bir bölüm daha olacaktı. Sadece takas alanını oluşturacak olsaydınız sadece o bölüme swap diyecektiniz.

Sağ yöne basa basa Write'a geldik ve yes diyerek tablomuzu yazdıralım.

Quit'e gelip cfdisk'ten çıkabiliriz. Sizin hem boş disk bölümünüz hem de takas alanınız mevcutsa buradan itibaren devam etmeniz gerekir.

Benim kullanacağım disk bölümlerinin isimleri, yazdığı gibi, sda1 ve sda2. Sizde isimleri ne ise onları kullanmanız gerekir. Hata yaparsanız yanlış bölümü silersiniz.

Bölümlerimi biçimlendiriyorum. sda1 sistemin kurulacağı yer olduğu için ext4 olsun ve takas alanı swap olmak zorunda.

mkfs.ext4 /dev/sda1

mkswap /dev/sda2

Bölümlerimiz hazır olduğuna göre bağlama işlemini yaparak ne için kullanacağımızı gösterelim. Sistemi kuracağım bölümü

mount /dev/sda1 /mnt

Takas alanımı

swapon /dev/sda2

bağladım ve artık kuruluma geçelim.

Bilgisayarınızı ethernet üzerinden internete bağlayın ve temel sistem kurulumu için

pacstrap -i /mnt base base-devel

deyince sorulara 3 defa enter diyerek 160 MB'lik temel paketleri indirmeye başladı. Bitmesini bekliyoruz. İndirme esnasında ekran kararırsa herhangi bir düğmeye basarak görüntüyü geri getirebilirsiniz.

128 paketin kurulumu tamamlandı.

Şimdi her açılışta bağlanacak bölümleri göstermek ve gözümüzle de kontrol etmek için

genfstab -U -p /mnt >> /mnt/etc/fstab

diyelim ve

nano /mnt/etc/fstab

diye çıktı alırsak sorun olmadığı görünüyor. Ctrl+X ile çıkış yapalım.

Üzerinde çalıştığımız kök dizini değiştiriyoruz

arch-chroot /mnt

Dil ve yerelleştirme ayarları:

nano /etc/vconsole.conf

Çıkan sayfaya
KEYMAP=trq
FONT=iso09.16
yazalım

Sırasıyla Ctrl+O , Enter ve Ctrl+X diyelim.

Türkçe karakterler için

echo LANG=tr_TR.UTF-8 > /etc/locale.conf

export LANG=tr_TR.UTF-8

Bölge ayarlaması için

echo Europe/Istanbul > /etc/timezone

ln -s /usr/share/zoneinfo/Turkey/Istanbul /etc/localtime

yazıyoruz.

Sistem dilini Türkçe yapalım:

nano /etc/locale.gen

deyince açılan sayfada biraz aşağı indiktan sonra tr_TR ile başlayan iki satırın başındaki # işaretini kaldırarak etkin hale getirmiş oluyoruz. Sırasıyla Ctrl+O , Enter ve Ctrl+X diyelim.

Etkin olması için de

locale-gen

Hostname'imiz arch olsun

echo arch > /etc/hostname

DHCP hizmetini başlangıca ekleyelim. ifconfig diyerek ağ arayüz isminizi öğrenin. Bende wlp2s0

dhcpcd -d

systemctl enable dhcpcd.wlp2s0

Paket yöneticimiz olan Pacman ile ağ yöneticimizi de kuralım.

pacman -S networkmanager

Network manager otomatik açılsın diye:

systemctl enable NetworkManager

Ve bu kod ile up mı yoksa down mı olduklarına bakalım:

ip link

Kurduğumuz sistem 64 bit olduğu için 32 bitlik bazı kütüphanelere bazen ihtiyacımız olduğundan isterseniz nano /etc/pacman.conf diyerek [multilib] deposuna ait multilib ve Include... şeklindeki 2 satırın başındaki # işaretlerini silerek etkin hale getirebilirsiniz. Sırasıyla Ctrl+O , Enter ve Ctrl+X diyerek kaydedin.

Sırada, ramdisk ayarlamaları için

mkinitcpio -p linux

Root şifresi için. Şifre yazarken görünmeyecektir.

passwd root

Kullanıcı hesabı ekleyelim. Tek satır olarak yazarken sonundaki KULLANICI yerine istediğiniz kullanıcı adını yazın.

useradd -m -g users -G audio,disk,lp,network,optical,power,scanner,stomaz ino,video,wheel -s /bin/bash kullanici

Şimdi yazdığınız kullanıcı adı ile şifre belirleyin.

passwd kullanici

yazmıyormuş gibi görünse de yazıyor. Tekrar yazıp onaylayın.

Önyükleyici grub'ta çözemediğim(bir akşam boyunca uğraştırdı) bir sorun yüzünden syslinux'u yükleyelim.

pacman -S syslinux

komutunu yazın. Enter ve syslinux kuruldu.

/usr/sbin/syslinux-install_update -i -a -m

ve kontrol edelim.

nano /boot/syslinux/syslinux.cfg

dediğimde ilginç olarak başlatılacak bölümün bende /dev/sda3 olarak yazdığını gördüm. Nedenini bulamadım.Elimle iki /dev/sda3 değerini de /dev/sda1 yaptığım zaman herhangi bir sorun kalmayacak.

Şimdide bölümü ayıralım.

exit

umount /mnt

Burada eğer target is busy diye ayırmazsa umount -l /mnt demeniz gerekir.

Ve yeniden başlat.

reboot

dediğiniz an kurulum kaynağını bilgisayardan ayırabilirsiniz. İşte syslinux ekranı:

Sistem açıldı ve oturum açma ekranı karşımızda:

Kullanıcı ismine root ve şifreye de biraz önce yazdığımız root şifresini yazıp oturum açalım.

Türkçe Q klavye için:

loadkeys trq

veya F klavye için

loadkeys trf

Yapılandırmaya Türkçe karakterlerle devam edebilmek için

setfont iso09.16

ve çıkan soruya y dedik.

Depo listelerini indirelim.

pacman -Syy

Core, Ekstra, Community ve eğer eklediysek multilib indi.

Grafik arayüzü için gereksinimler:

pacman -S xorg-server xorg-xinit xorg-utils xorg-server-utils mesa

Çıkan sorulara Enter ve Enter diyerek indirmeyi başlatın.

Şimdi ekran kartınızın markasına göre uygun paketi kurmalısınız.

pacman -S nvidia

pacman -S xf86-video-intel

pacman -S xf86-video-ati

Ben sanal makinede olduğum için pacman -S virtualbox-guest-utils ile kurulumu yaptım ve nano /etc/modules-load.d/virtualbox.conf deyip
vboxguest
vboxsf
vboxvideo
vboxdrv
vboxnetadp
vboxnetflt
satırlarını ekledim.

Sesi kuralım:

pacman -S alsa-lib alsa-utils pulseaudio pavucontrol

Virtualbox'ta ayrıca
alsactl init
demeniz gerekir.

Uygulamalar arası iletişim, gözlemci ve ağ araçları:

pacman -S dbus gamin net-tools

Wireless'ınız varsa

pacman -S iw wireless_tools wpa_supplicant dialog

Pek çoğu kernelde mevcut olsa da wireless modülünü internette araştırıp sizin seçmeniz gerekli. /etc/modules-load.d/ dizinindeki herhangi bir .conf dosyasında ismini bir satıra yazmanız yeterli. iwlwifi gibi.

Wireless ağı uyandırmak için ifconfig diyerek arayüz ismiyle (bende wlp2s0) birlikte

ip link set dev wlp2s0 up

demeniz gerekir.

Şimdi bir masaüstü seçimi yapalım.

Xfce kurulumu için

pacman -S xfce4 xfce4-goodies lxdm xfce4-xfapplet-plugin network-manager-applet

KDE için

pacman -S kde kde-l10n-tr kdeplasma-applets-networkmanagement

GNOME için

pacman -S gnome gnome-extra network-manager-applet

Cinnamon için

pacman -S gnome gnome-extra cinnamon network-manager-applet

Ben ayrı ayrı Cinnamon ve Xfce kurulumu yapıyorum. İndirmek için onay verdim. İndi, kuruldu.

Otomatik açılması için GNOME veya Cinnamon

systemctl enable gdm.service

KDE için

systemctl enable kdm.service

Xfce için

systemctl enable lxdm.service

demeniz gerekir. Açılışta Türkçe klavyenin etkin olması için

nano /etc/X11/xorg.conf.d/10-evdev.conf

deyip açılan sayfada
Section "InputClass"
Identifier "evdev keyboard catchall"
MatchIsKeyboard "on"
MatchDevicePath "/dev/input/event*"
Driver "evdev"
EndSection
Driver ile EndSection arasına aşağıdaki satırı ekleyin
Section "InputClass"
Identifier "evdev keyboard catchall"
MatchIsKeyboard "on"
MatchDevicePath "/dev/input/event*"
Driver "evdev"
Option "XkbLayout" "tr"
EndSection

F klavye için eklediğiniz satırın altına bir de aynen Option "XkbVariant" "f" eklemeniz gerekir. Sırasıyla Ctrl+O , Enter ve Ctrl+X diyelim.

Ve yeniden başlatalım.

reboot

Bizi GNOME, KDE veya LXDM oturum açma ekranı karşılıyor.

Eğer Xfce kurulumu yaptıysanız ilk kez oturum açarken bir defalığına Desktop'tan Xfce'yi seçmeniz gerekir.

Hadi geçmiş olsun.

Not: İkinci kontrol. Küçük bir chroot hatasını düzelttim ve ağ araçlarını ekledim. Kullanıcı gruplarını ekledim.

Alt 22.Haziran.2014, 00:55   #7

Kazcynski
Emekçi
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Bugün de buradaki detaylı ve görsel anlatımları hatırlatayım.

Alt 10.Nisan.2017, 18:29   #8

☭☭☭ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
☭☭☭
Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 55251
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 0
1 Mesajına 2 Teşekkür Aldı

Paylaşım için teşekkür ederim.
☭☭☭ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Stil

Çark Dönecek Çekiç Vuracak Sosyalist İktidar Kurulacak!
Saat...