Sosyalist Forum - Sosyalizm Okulu  

Ana Sayfa Bugünki Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et
Go Back   Sosyalist Forum - Sosyalizm Okulu > SOSYALİZM OKULU > Sosyalizm Nedir

Konu Bilgileri
Kısayollar
Konu Basligi Bir Sosyalist Yetiştirmek İstemezmisiniz ?
Cevaplar
11
Sonraki Konu
sonraki Konu
Görüntüleyenler

Görüntüleme
1292
Önceki Konu
önceki Konu

Seçenekler Stil
Alt 05.Kasım.2015, 22:04   #1

bezuvar62 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
bezuvar62
Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 53924
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 1
1 Mesajına 5 Teşekkür Aldı
Standart Bir Sosyalist Yetiştirmek İstemezmisiniz ?

Selamlar herkese. Önce kendimi tanıtayım. Kendimi sosyalizme yakın gören bu konularda da araştırma yapmayı seven birisi olarak tanımlayabilirim. Fakat bazı konuları araştırma yapıp bulmaya çalışsam da ya anlamadığım kavramlar yada bazen mantığımla bağdaştıramadığımdan yeterli verimi alamıyorum. Bu forumu keşfettim ve herkesin birbirine bilgisi ölçüsünde yardımcı olduğunu gördüm.Kafamda yanıtlayamadığım sorular hakkında görüş almak için üye olmaya karar verdim.
Sorularıma geçeyim.
1-Sosyalizmde sınıf olmadığını biliyorum fakat biz işçi sınıfı olarak sosyalizm içerisinde işçi sınıfı olarak tanımlanmıyor muyuz ? Yani buda bir sınıf olmuyormu ?
2-SSCB'nin dağılmasıyla sosyalizm hakkındaki bağları basit ifadelerle anlatabilirseniz çok sevinirim.
3-Kominizmde devlet yok onuda biliyorum. Peki kominist düzene geçilince şu anki devletin yaptığı işleri nasıl bir oluşum yapacak. Örneğin kolluk kuvvetleri olacakmı olacaksa kime bağlı olacak? Örneğin Şu anki Milli Eğitim Bakanlığı işlerini hangi kurum yapacak? Örneğin insanlar arasındaki anlaşmazlıkları kim çözecek ? Ben gidip adam öldürdüm bana kim ceza verecek vs....
4-Şöyle bir Anadoludaki işçi sınıfını gezince insanlarımızın (siyasi olarak)kültürel durumunu görebiliyorsunuz ? Bırakın artı değeri Marxı Lenini ülkemizdeki işçi sınıfının en az yüzde seksanı şu an iktidardan yana bilinçsizce tavır alıyorlar ve kendi yollarının doğruluğuna ölesiye inanmışlar. Bu insanlarla devrim yapmanın yolu yöntemi nasıl olur ?
5- Sınırları anlıyorum sınıfları anlıyorum fakat Kominizmde para olmayacak olayı bana çoook büyük bir ütopya olarak geliyor. Bununda nasıl olacağı ile ilgili bilgilendirmeniz bana faydalı olacaktır.

Belki sorularım saçmadır fakat acemiliğime verin : ) Şu anlık aklıma takılanlar bunlar. Aklıma geldikçe yazıp araştırmalarıma devam edeceğim.
bezuvar62 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
bezuvar62 Adli üyeye bu mesaji için Teşekkür Eden 5 Kisi:
Alt 06.Kasım.2015, 06:31   #2

delidevrimci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
delidevrimci
Okul Üyesi
Kullanıcı Profili
Üye No: 53659
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 0
6 Mesajına 14 Teşekkür Aldı

Alıntı:
1-Sosyalizmde sınıf olmadığını biliyorum fakat biz işçi sınıfı olarak sosyalizm içerisinde işçi sınıfı olarak tanımlanmıyor muyuz ? Yani buda bir sınıf olmuyormu ?

Biz şu an için işçi sınıfıyız. Devrimi gerçekleştirdiğimizde halk yönetici olacak. Kolluk kuvveti yine biz olacağız. Çünkü devrimden sonra hepimiz silahlar ile gezme özgürlüğü kazanacağız. SSCB dağılması sosyalizm bitmiştir demek yanlış olur. Şu an güney amerika ülkelerinde halen kominizm biraz olsun etkiliyse bunu nedeni halen kopamamalarıdır. Sosyalizm'de insan öldürmek yoktur. Çünkü bizler zaten insanların eşit şartlarda yaşamasını istiyoruz. Zaten herkes aynı kazancı sağladığında aynı imkanlara sahip olduğunda orada kargaşa değil huzur olur. Çünkü sonuçta hepimiz aynı olacağız. İktidara yakın kişiler devrimi bir gün elbet kabul edecek. Çünkü kıyamet zamanı sosyalizm dünyaya hakim olacak. Komünizm paraya önem vermez çünkü kendi sermayesini halkına dağıtan bir ülkede paraya gerek olmaz.

Küba puro satarak veya doğal zenginlikleri ile halkını geçindiriyor.
delidevrimci isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
delidevrimci Kullanicisina Bu Mesaji Için Teşekkür Edenler:
Alt 06.Kasım.2015, 21:31   #3

Alevliyıldız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Alevliyıldız
Üyeliği durduruldu
Kullanıcı Profili
Üye No: 53931
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 128
151 Mesajına 209 Teşekkür Aldı

Ben de bu konulara merak salmış birisi olarak bu başlığı ilgiyle takip edeceğim. Açıklama yapanlara şimdiden teşekkürler.

Delidevrimci Küba'nın puro satarak halkını geçindirdiğini yazmış. O halde para ilişkisi orada da geçerli demektir. Zaten Küba'da para kalkmış değil diye biliyorum. Hatta Küba'da yabancılar için satış yapan ve döviz kurunun farklı olduğu alışveriş merkezleri olduğunu, halkın buradan alışveriş yapamadığını okumuştum.
Alevliyıldız isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 07.Kasım.2015, 06:05   #4

delidevrimci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
delidevrimci
Okul Üyesi
Kullanıcı Profili
Üye No: 53659
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 0
6 Mesajına 14 Teşekkür Aldı

Alıntı:
Cimcime Nickli Üyeden Alıntı
Ben de bu konulara merak salmış birisi olarak bu başlığı ilgiyle takip edeceğim. Açıklama yapanlara şimdiden teşekkürler.

Delidevrimci Küba'nın puro satarak halkını geçindirdiğini yazmış. O halde para ilişkisi orada da geçerli demektir. Zaten Küba'da para kalkmış değil diye biliyorum. Hatta Küba'da yabancılar için satış yapan ve döviz kurunun farklı olduğu alışveriş merkezleri olduğunu, halkın buradan alışveriş yapamadığını okumuştum.
Kominizm'de bir yönetici elbette olmalıdır. Lenin gibi kişiler sosyalizm fikrinin yöneticileri olmuştur. Yani devlet anlayışı olmasa da bir yönetici şarttır. Puro satmak ile halk geçindirmek derken aslında şunu demek istedim. Purodan elde edilen gider ile insanlara ücretsiz sağlık hizmeti,ücretsiz otobüs,o otobüsün bedeli ve benzeri bir çok sosyal hizmet bedavadır. Sosyal devlet = sosyalizm

Sana bir örnek vereyim. Mesela Sen sosyalizmin hakim olduğu bir yerde yaşıyorsun. Gidip Lc waikikiden giyinirsen starbuckstan kahve içersen sence yerli sermayeye mi destek sağlamış olursun? Son sorunun cevabı budur.
delidevrimci isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
delidevrimci Kullanicisina Bu Mesaji Için Teşekkür Edenler:
Alt 07.Kasım.2015, 07:15   #5

Alevliyıldız
Üyeliği durduruldu
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Evet, o dediğin yerlere gitmemeliyiz elbette. Zaten öyle yerler olmamalı sosyalizmde. Onun yerine parasız kamu hizmetleri olmalı. Katılıyorum.
Alt 07.Kasım.2015, 09:02   #6

Rizom - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Rizom
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 46003
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 246
121 Mesajına 213 Teşekkür Aldı

Para olmazsa insanlar emek verdiklerini üretilen mal ve hizmetlerden yararlanma hakkı olduğunu nasıl belgeleyecek? İnsanların alınlarında yazmıyor ya emek verdikleri?

Emek olmadan da ürün ve hizmet olmaz bunu da unutmayın. Ve emeği belgeleyen bir şey olmadıkça da kimse karşılıksız emek vermez. Çalışmayanların çoğunlukta olduğu bir toplumda karşılıksız emek verenler sömürülen durumuna düşeceklerdir.
Alt 07.Kasım.2015, 19:20   #7

Alevliyıldız
Üyeliği durduruldu
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Alıntı:
Rizom Nickli Üyeden Alıntı
Para olmazsa insanlar emek verdiklerini üretilen mal ve hizmetlerden yararlanma hakkı olduğunu nasıl belgeleyecek? İnsanların alınlarında yazmıyor ya emek verdikleri?

Emek olmadan da ürün ve hizmet olmaz bunu da unutmayın. Ve emeği belgeleyen bir şey olmadıkça da kimse karşılıksız emek vermez. Çalışmayanların çoğunlukta olduğu bir toplumda karşılıksız emek verenler sömürülen durumuna düşeceklerdir.
Karşılıksız emek ilkesi vardı ama çalışmak zaten insan doğasına ters. Soyumuzda Avcı toplayıcılık var. Neden daha çok çalışmak isteyelim ki? Güzel vakit geçirmek varken, eğlenmek, tembellik etmek, seyahat etmek dururken, kitap okumak varken neden çalışalım? Bence çok az çalışmak olmalı, hatta mümkünse hiç olmamalı.
Alt 07.Kasım.2015, 20:02   #8

Rizom
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Alıntı:
Cimcime Nickli Üyeden Alıntı
Karşılıksız emek ilkesi vardı ama çalışmak zaten insan doğasına ters. Soyumuzda Avcı toplayıcılık var. Neden daha çok çalışmak isteyelim ki? Güzel vakit geçirmek varken, eğlenmek, tembellik etmek, seyahat etmek dururken, kitap okumak varken neden çalışalım? Bence çok az çalışmak olmalı, hatta mümkünse hiç olmamalı.
Karşılıksız emek suistimale açıktır, bunu bir kolektifte denemiş bir insanım, biz emek verirken sadece yemeye içmeye eğlenmeye gelen insanlar vardı. Herkes eşit emek verse zaten dünya cennet gibi olur, çok çalışmaya gerek kalmaz. İnsanın güzel vakit geçirmesi için karnını doyurması gerekir yani ürünlerden yararlanması, yürüme dışında bir seyahat planı varsa bazı hizmetlerden yararlanması gerekiyor. Bu ürün ve hizmetler emek karşılığında oluştuğuna göre bunları haketmek için yeterli emeği vermiş olmak bizim sorumluluğumuzdur.
Alt 07.Kasım.2015, 22:27   #9

bezuvar62 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
bezuvar62
Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 53924
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 1
1 Mesajına 5 Teşekkür Aldı

Cevap veren arkadaşlara teşekkürler fakat aklıma gelen bir soru daha oldu. Sosyalist devrimden sonra ev paylaşımının yöntemi nasıl oluyor acaba? Şu anda havuzlu villa da bir ev gibi gözüküyor tek odalı gecekonduda.Kısaca kime gecekondu dairesi kime villa kime rezidans dairesi verilecek, bunların belirleme esası nedir ?
bezuvar62 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 07.Kasım.2015, 23:55   #10

Rizom
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Alıntı:
bezuvar62 Nickli Üyeden Alıntı
Cevap veren arkadaşlara teşekkürler fakat aklıma gelen bir soru daha oldu. Sosyalist devrimden sonra ev paylaşımının yöntemi nasıl oluyor acaba? Şu anda havuzlu villa da bir ev gibi gözüküyor tek odalı gecekonduda.Kısaca kime gecekondu dairesi kime villa kime rezidans dairesi verilecek, bunların belirleme esası nedir ?
Bugüne kadar ki zihinsel yapıya göre kim daha başarılıysa ve daha çok iş yapıyorsa ona daha güzel olanaklar sağlanacak. Sence bunda bir sorun var mı?
Alt 08.Kasım.2015, 00:13   #11

Kazcynski - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kazcynski
Emekçi
Kullanıcı Profili
Üye No: 7057
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 1,101
890 Mesajına 2,048 Teşekkür Aldı

"Devrimden sonra silah taşımak serbest olacak"...

Ama

"Sosyalistler insan öldürmez"...

O silahlar çiçek ekmek için mi yaw?

"Kıyamet zamanı sosyalizm dünyaya hakim olacak"...

Amin...

Yaw bu duaların vaizi kim merak ettim vallahi!

"Kıyamet zamanı" nedir delidevrimci arkadaş? Ne zaman, kim görecek o anı? Kıyamet anındaki sosyalizm ne işe yarar?

Kapital, daha yeni çevrildi ana dilinden. Bir okuyalım bakalım, Marx ne demiş, biz ne anlamışız?

Konuyu açan arkadaş, belli fraksiyonlardan veya başarısızlıkla sona ermiş deneyimlerdeki öğretilerden alacağın cevaplarla net bir bilgi edinilemez.

Bu konuları kendin derinliğince araştırıp bilgi sistematiğini oluşturacaksın. Sonra yeni birikim ve deneyimlerle sürekli olarak o sistematiği yıkıp yıkıp yeniden kuracaksın. Reçete sende arkadaş, yorumlarda, vaazlarda değil...

Kazcynski isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Kazcynski Adli üyeye bu mesaji için Teşekkür Eden 2 Kisi:
Alt 08.Kasım.2015, 03:26   #12

Alevliyıldız
Üyeliği durduruldu
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Alıntı:
Rizom Nickli Üyeden Alıntı
Karşılıksız emek suistimale açıktır, bunu bir kolektifte denemiş bir insanım, biz emek verirken sadece yemeye içmeye eğlenmeye gelen insanlar vardı. Herkes eşit emek verse zaten dünya cennet gibi olur, çok çalışmaya gerek kalmaz. İnsanın güzel vakit geçirmesi için karnını doyurması gerekir yani ürünlerden yararlanması, yürüme dışında bir seyahat planı varsa bazı hizmetlerden yararlanması gerekiyor. Bu ürün ve hizmetler emek karşılığında oluştuğuna göre bunları haketmek için yeterli emeği vermiş olmak bizim sorumluluğumuzdur.
Doğru. Katılıyorum dediklerinize.

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Stil

Çark Dönecek Çekiç Vuracak Sosyalist İktidar Kurulacak!
Saat...