Sosyalist Forum - Sosyalizm Okulu  

Ana Sayfa Bugünki Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et
Go Back   Sosyalist Forum - Sosyalizm Okulu > FELSEFE > Düşünbilim Felsefe

Düşünbilim Felsefe Her türlü felsefi fikrin, kuramın, konunun tartışılabileceği bölümümüz

Konu Bilgileri
Kısayollar
Konu Basligi
Allah Yok Din Yalan :)
Cevaplar
16
Sonraki Konu
sonraki Konu
Görüntüleyenler

Görüntüleme
566
Önceki Konu
önceki Konu

Seçenekler Stil
Alt 21.Mart.2019, 18:44   #1

Anarko Nihilizm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Anarko Nihilizm
Okul Üyesi
Kullanıcı Profili
Üye No: 55228
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 0
24 Mesajına 33 Teşekkür Aldı
Standart Allah Yok Din Yalan :)

Konu Anarko Nihilizm tarafından (21.Mart.2019 Saat 19:45 ) değiştirilmiştir..
Anarko Nihilizm isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Anarko Nihilizm Adli üyeye bu mesaji için Teşekkür Eden 2 Kisi:
Alt 21.Mart.2019, 19:19   #2

Kazcynski - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kazcynski
Emekçi
Kullanıcı Profili
Üye No: 7057
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 1,086
881 Mesajına 2,031 Teşekkür Aldı

Görsel, bulunduğu siteden kaldırılmış.
Başka yerden bulabilirsen tekrar ekler misin, Anarko arkadaş?

Kazcynski isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 21.Mart.2019, 19:41   #3

Anarko Nihilizm
Okul Üyesi
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Alıntı:
Kazcynski Nickli Üyeden Alıntı
Görsel, bulunduğu siteden kaldırılmış.
Başka yerden bulabilirsen tekrar ekler misin, Anarko arkadaş?
Eksiup sitesine yüklemiştim ancak sizde gözükmüyor galiba

Konu Anarko Nihilizm tarafından (21.Mart.2019 Saat 19:45 ) değiştirilmiştir..
Alt 21.Mart.2019, 19:53   #4

Kazcynski
Emekçi
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Alıntı:
Anarko Nihilizm Nickli Üyeden Alıntı
Eksiup sitesine yüklemiştim ancak sizde gözükmüyor galiba
Eksiup'tan silinmiş. Şimdiki bağlantı sağlıklı. Eline sağlık.

Alt 22.Mart.2019, 01:20   #5

v-for-Raperîn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
v-for-Raperîn
Komün
Kullanıcı Profili
Üye No: 49566
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 274
526 Mesajına 978 Teşekkür Aldı

Alıntı:

Hala béré béré homete
Şüne diyare dewe, ax şin u şivano
Cendegé domanu tiji verde
Ceni meredne ra kiste
Hay lo lo lo béré bıvine
Zalımene
Tenga ke inu mare arde
Ma vir ra neşiya
Merdene endi mare çef u saltanata
Bırayene veré désude mendime
Bime ağme şime desté saride
Hay lo lo lo béré bıvine
Zalımene

Türkçesi:

Hele gelin; gelin görün ey insanlar
Köye gittim ki, ah dövünmeler, ağıtlar
Çocukların cesetleri güneşin altında
Yatırıp öldürmüşler kadınları
Hay le.. le.. le.. gelin görün
Ey zalimler
Başımıza yıktıkları darlık
Hiç unutulmuyor
Ölüm artık zevk-safadur insana
Duvar önlerinde kalakaldık, kardeşler
Dağıldık.. yağmalandık yollarda
Hay le.. le.. le.. gelin görün
Zalimler

dinlere hoş görü,
zulme onay vermektir.
v-for-Raperîn isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
v-for-Raperîn Adli üyeye bu mesaji için Teşekkür Eden 2 Kisi:
Alt 22.Mart.2019, 01:28   #6

Kazcynski
Emekçi
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Alt 22.Mart.2019, 11:35   #7

Kazcynski
Emekçi
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Twitter'da aklingozu hesabı var. Bu konularda çok kapsamlı paylaşımlar yapıyor.

Bir örnek: https://twitter.com/aklingozu/status...058264065?s=19

Kazcynski Kullanicisina Bu Mesaji Için Teşekkür Edenler:
Alt 22.Mart.2019, 14:59   #8

v-for-Raperîn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
v-for-Raperîn
Komün
Kullanıcı Profili
Üye No: 49566
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 274
526 Mesajına 978 Teşekkür Aldı

Alıntı:

aslında birilerinin dediklerini dinlemeye bile gerek yok. kuranın kendisi ortada. sadece okumak ateist olmaya yeter.

ha bu arada ayet bükücülere dikkat edin , çok tehlikelidirler.
v-for-Raperîn isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
v-for-Raperîn Adli üyeye bu mesaji için Teşekkür Eden 2 Kisi:
Alt 23.Mart.2019, 10:46   #9

Yola Devam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yola Devam
Kullanıcı Profili
Üye No: 51114
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 26
15 Mesajına 15 Teşekkür Aldı

İslam dininin %90 Salat kelimesi üzerine kuruludur. Bu kelime çok az kullanılmıştır ama İslam dini için çok önemlidir. Kelimenin kuran'da ve hadislerde nerde kulanıldığını araştırırsanız çelişki ve çözülmeleri yakalarsınız.
Yola Devam isimli Üye şuanda  online konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 27.Mart.2019, 21:57   #10

"ictenlik" - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
"ictenlik"
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 55352
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 22
51 Mesajına 67 Teşekkür Aldı

Alıntı:

Yukardaki anlayış dinin stepnesidir..yedeğidir.
Din patlar patlamaz devreye giren, araya sokuşturulan ve verilen ikinci boş içeriktir.

Malzeme bu! dayatmasıyla da birlikte kişi üçüncü bir yol ya da başka açık kapı ve açık olasılıklar yokmuş -gibi- iki yönlü bir tuzağa ve çıkmaza sürülüyor.

İki ucu ... lı deynektir bu! Tutarsan! Eğer yersen! ...

"Big-bang öncesi demekle, Orada ne vardı? demekle; hiçlikten varlık çıkar mı? demekle, sözde bilim eliyle, Tanrı bir güzel araya itilip güzelce sokuşturulup bize yedirilmektedir/dayatılmaktadır!"

"Hiç dayatan neden hep dayatmıyor!"

Hiç nedir hep nedir?

Big-Bang öncesi deniyorsa büyük Çatırtı sonrası ne var? ne yok? deyip kurtulsunlar.. Onlara ne? ölüp gidecekler. Ölüm sonrası yok ve bizi ilgilendirmiyor diyorlar...
Bunu sorana ne? Niye ilgileniyor bununla. Evrenin öncesini görcekmiş? sonrasını mı?
Doğa hareket kuramı neymiş?

Bunun (Varlık'ın/Varolmanın) başlayamayacağını (öncesi olmayacağını) benim mantığım havsalam çok net alıyor ve kavrıyor da bunlar kurumsal bilimi yapanlar/yönetenler bunların hiçbirinin hiç mi aklı mantığı yok? almıyor mu? Bıraksınlar o zaman yerlerini, biz bilim yapalım, bizden öğrensinler...
Bilmediklerini kabul etsinler. ..

Niye sonsuz evren, evren öncesi evrenler (sonsuz öncesiz evrenler vb.) ve başlamasız varlık vb. kuram geçerli baskın ya da ilk görüş değildir?
Bu yukarıdakini baskın yapan ne? Gözlem mi? Ben niye tersini gözlüyorum?
Öncesiz zaman niye kabul görmüyor onu soruyorum?
Hep vardı. Zaman hep vardı. Evren hep vardı. Evrenin öncesinde hep vardı hiç değil
Hiçten önce hep vardı.

Big bang öncesi hep başka big bangler ve evrenler vardı cevap bu...

Hep oluş bak
Hiç oluş kabul görüyor da Hep oluş neden kabul görmüyor diyorum. Bu çok açık
Hep vardı hiç değil,
Anlıyor musun?

Gelsinler tartışalım. Dürüstlerse gelsinler tartışalım...
Özgürlerse gelsinler tartışalım...
İyiniyetlilerse gelsinler tartışalım. Bilgi bilim peşindelerse gelsinler tartışalım..
Trol değillerse gelsinler tartışalım...

İşin aslı biz bunları artık konunun kendi trollüğü olarak görüyoruz.

Yukarıdaki içerik bir trollüktür. (Kişi yemlemiyorsa kişinin kendi yemlenmesidir. Kendi ağdaki balıktır.) Emin olun ki öyledir. Bir safasatadan diğer safsataya yolculuk ve kişiyi bir kısır döngüye hapsetmek.

Tanrı varsayımının yerini yine bir o kadar akılcı başka bir varsayım ve dogma kültü alıyor..

(Yukarıdaki içerik bir) Bilim (akıl) bükücülüktür ve dindir ve bir o kadar tehlikeliler.

Yukarıdkai ifadeye bu haliyle, öne sürüldüğü biçimiyle, geçit vermek teoloji ve dine geçit vermekle eşdeğerdir. Bir o kadar tehlikelidir.

Kişiyi bir bataktan alıp başka bir batağa ya da yarım adaya yani çevresi bataklıkla çevrili başka bir yere kokuyor...

Dinden kaçarken modern ahmaklığa/bilime tutulmak tam bir aldatmaca...
Ayrıca bu bilgi tabanı belirli bir azınlığa, karanlığa, hizmet ediyor...
Seçkin çıkarı kolluyor. Modern dayatmadır. Dayatmadan ötesi değildir.

Bir kere Tanrı var mı yok mu sorusu bile Tanrıyı araştırılması ya da ortaya konulması gereken bir zorun olarak dayatır.Yukarıdaki belirsizlik Tanrıdan daha büyük bir batak ve aldatmaca. Ordaki her yargı bir tuzak, emir ve dayatmadır. Emin olun öyledir..

Tanrı dışı alana çıkıldığında Tanrı dışı olarak Varlık kavramı kullanılmalıdır..

Tanrı var mı yok mu bir soru değil dayatma. Konu-muz Tanrı değil bir kere. Konuyu Tanrı dayatıyor.
Tanrı ne var ne yok hem var hem yoktur.İlk Tanrı, ilk varlık geçirsizdir. Zaman çerçevesi dayatması sunar. Konunun düzlemi başka
Tanrı bir araştırma konusu mudur? soru
Hayır, Varlık bir keşif soruşturma konusudur yanıt

Gerçekte yukarıdaki soru-lar Varlık nedir nasıldır? Biz kimiz neyiz? Varlık yokluktan gelebilir mi? Başlayabilir mi? İlk kez hareket edebilir mi? Hareketsizlikten eylem belirebilir mi? Başlayabilir mi? Bu mantıklı mıdır? gibi sorularla ve Tanrı adını dahi içermeyen saf Ontolojiyle yer değiştirmelidir.

Big bangi -ilk diye- kim (varsayımlayıp) ortaya atıyor?-dayatıyor? Bunun Tanrıdan farkı var mı? ne?
Tanrı ilk varlık sayılıyor. Bunun yerine ilk olay ve belirsiz önce ve durum kipi dayatılıyor. Bunun Tanrıdan bir farkı inanın yok.

Akıl hapsetmek için uydurulmuş numaralar bunlar. Tuzaklardır...

Yukarıda big-bang öncesi bir şey olması gerektiği dayatması var. İlk ve tek big bang mi? Varlık ilk kez (mi) (ilk) big bangle mi oluşmuş?
Varlık'ın tek bir -ilk- big bangle oluştuğu ve başladığı dayatması var. Tek evren dayatması var. Varlık/Varolma evrenle tümden yer değiştiriyor.
Varlık'ın geçmişte oluştuğu ya da geçmişte oluşup geliştiği dayatması var. Bunların hepsi varsayım. Evren tek evren mi? Zaman nedir-nasıldır_?

Bunlar birebir teolojinin başka yüzü ve biçimidir. Milyonlar bununla kandırılmaktadır-uyutulmaktadır.

(Yukarıda) Hiçlik kavramı (gibi bir öncülün) ve öncedeki zorunlu belirsiziliğin (sözde hiçliğin) dayatımı ve kabulü var.

Bunlar teolojiyle -çok net- eleledir, kolkoladır. Birlikte yürürler. arkadaştırlar. Alt alta üst üstedirler.

İşin adlı bunları öne sürenler ve sürdürenler teolojiden kaçanları ve sürülenleri tutuklayan Jandarmalar gibidir.

Modern bilim kipi ikinci bir teoloji eleğidir/Yanılgılatmasıdır yanılgısıdır. Batı engizisyonudur. Bilindik klasik engizisyondur. Engisizyonun modern kurumu, biçimidir. Teolojiye ve aynı kaynağa karanlığa hizmet eder.

Hiç kavramı hep kavramının antisidir. Kavamın hiçbir başka anlamı yoktur.

İşin aslı varlık ne başlamıştır ne oluşmuştur. Zaman yoktur. Evrenler sonsuzdur. Geçmiş ve başlama kavramı yapaydır. Hareket ve uzay sonsuz ve başsızdır. Ne öncesi ne sonrası vardır.
Tüm bunlar zamanın ve olayların gerçeklerin kavranmamasını sağlamak için tuzaklardan ibaret.

Yukarıda belirtilen düşünceler açık dogmalardır ve gerçeklermiş gibi sistem eliyle kabulleri sağlanır.

Bunlar dinden sıyrılanları özgürleşenleri hedef alan ikinci-l eleklerdir..

(Yukarıdaki alıntıda) Belirtilen soruların hiçbiri araştırmaya değer değildir hepsi de koftur ve içeriksizdir. Ki onlar soru değildir. Tabanı yok.

Dinsel çelişkiyi aşmak içinse yine dinin dayanağı olduğu varsayılan kof bir kitabın çelişkilerine boğulmakta bir yanıltma ve hezeyandır.

Bunların hepsi ontolojik açık araştırma ve keşifin önünü tıkamak, serbest düşünceyi ya da aslında gerçeği baltalamak için üretilmiş içeriklerdir...

Tanrı kavramı ontoloji de ölebilir öldürebilir.. Varlık'ta, Varlık kavramında ölebilir. Ben kavramında ölebilir. Hiç doğrulmayabilir de.

Ontoloji ya da felsefe sanılanın aksine çocuk dili kadar basit açık özgür düşüncedir
(Felsefe) İsminin üzerine örtülen karmaşıklık bulutları da yine sistem tarafından bilerek dayatılıyor.

Katılmayanla tartışalım. Yayan kişi dahil iyiniyetliyse gelsin tartışalım..
Hiçlikle heplik karşı karşıyadır ikisi birdir gibidir. Abiyogenezi ben bilmiyoırum o ney?
Sen tanımla
Evrenin kendi kendine varolması sorunu yanlış ele alıyor . Evren yok muydu? Yokluğuna muhtaç mı?
Evren bir şekilde oldu-olduruldu dayatması var.
Evren başka bir evrenden dönüştü geçişti ya da gelişti doğdu cevap

Abiyogenez şuysa köken arayışıysa yaşamın kökeni ve ilk kez kökeni olamaz yoktur. Bu Tanrı gibi olamaz. Aksi sizi Tanrı demeye götürür ve götürecek.

Köken varoluştur. Kaynak kendidir varoluştur
Yaşamın kaynağı kökeni varolutur. Hep varolanlardır/hep varolandır.

Köken kendidir yine olan ve olanlardır; başka evrenlerdir;başka ve önceki hiç öncesi olmayan hep baştan beri varolan sonsuz canlılardır ve evrenlerdir.

Canlılık kavramı bozuk- geçersiz ,yaşam herşeydir. Varolan herşeydir. İlk kez değildir son kez de değildir, hep kezdir. her kezdir. her defadır.
İlk defa yapılmadı ilk defa olmadı, başlamadı.. ilk kavramını artık unut at gitsin.

Ayrıca Big-Bang' diayleketik karşıt olarak Büyük Çatırtı makalesi
__
Bilgi güçtür... - Kasyopya Deneyi
---
Teolojik taban/referans bırakılıp doğa taban kullanımalı gözlem için...
Kağıtlarda yazılanları bırakın, doğaya bakın. Bilgi doğa da...

"İLETİŞİMLER LİNK"

Konu "ictenlik" tarafından (28.Mart.2019 Saat 14:18 ) değiştirilmiştir..
"ictenlik" isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 28.Mart.2019, 03:14   #11

Kazcynski
Emekçi
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

"ictenlik" arkadaş,
Gösterdiğim twitter hesabındaki paylaşımlarla tanrı, din gibi konularda kaynak biliminsanlarına ve eserlere ulaşılabilir. Hesabın konu için önemli özelliği budur.
Elbette sosyal medyadaki kısıtlı paylaşımlarla tez, antitez yapılmaz da okunmaz da...

Resmi eğitimden geçen her gence din, devlet, resmi ideoloji falan çok meşru şekilde empoze ediliyor.
Genç, muhalif basın veya gerçekten bilimsel yayınlarla tanışabilirse din hakkında, felsefe hakkında, demokrasi hakkında, gittikçe sol hakkında, sosyalizm, belki anarşizm hakkında gerçeğe yakın bilgilere ulaşabiliyor.
Oradan merakla Evrim Teorisi'ni ilk elden okuma, bilme isteği duyabiliyor ve bunu yapabiliyor.
Sosyalizm hakkında ilk elden kaynaklara ulaşabiliyor.
Deha sahibi olanlar felsefi okumalarını kendi eklemeleri ile sentezleyip yeni teoriler oluşturabiliyor.
Bak nerelere gelinebiliyor. Ama işte ilk adımlar için hemen her gence günlük hayatta karşısına çıkacak yardımcı araçlar lazım. Bahsettiğim hesap, bu araçlardan biri...

Alt 28.Mart.2019, 14:01   #12

"ictenlik"
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Kazcynski arkadaş,
Kendimi anlatamamış olabilirim ama belirli fikirlerim ve gözlemlerim var
Bunlar uzun zaman emekle toplanmış üzerine durulmuş şeyler
Şimdi verdiğim bazı cümlelleri kesinlikle yabana atmayalım derim ve kesinlikle anlamını bilerek verdim..

Şunu yıllaryılı tartışmayı denedik. Şu an bilim adında yapılan sınırlama, dayatma ve tartışmaların bazılarının Ortaçağ karanlığından pek farkı yok.
Bana sorarsak modern bilimin kendi çok net olarak engisizyonu temsil ediyor ve engisizyon işlevi de görüyor.. Buralarda konuşmamıza ve konuşacaklarımıza kadar karışıp sınırlıyor. Biz bununla yıllarca boğuşup heba olduk. Bari başkaları olmasın.

Varlık meydana gelemez. Yoktan oluşmamıştır. Zamanla gelişmemiştir. Değişmemiştir. Bunlar hareketler ve devinimler. Evrim dahil. Sonsuz ve öncesizdir. Tersini konuşmak su bulandırır. Daha bunu örter zaten.
Nesnel bir çerçeve de başlama bulunamaz.

(Hiç gibi, önce gibi, başlama gibi bir durum bellirterek) Evrim konuşmak, konuşlamak gerçekten ya aptalca ya çocuklara göre bir iştir. Evrenin başlangıcından sözetmekte öyle..
Ontolojik süreçsel bir evrim yoktur. Olamaz da. Çünkü köken ya da başlama yok, gelişme yok.. Varlıkla ilişkilendirilebilecek tek şey kuram sonsuz hareket, dalgalar döngüler, çevrimler gibi kuramlardır.
Evrim denilen algıya göre bir süreçtir. Öğrenme süreci..

Ben bu anlamda kişi ve twitter hesabı bilinçli değilse de bilinçsiz bir şekilde belli sistemsel yalan ve propaganlarının yayımında ..
Belirtilen hesabı inceledim, yorumum değişmeyecek

Çekim sonsuzdur. Çekimi nasıl başlatabiliyorlar?. Bükebiliyorlar? Daha doğrusu herşeyi nasıl başlatabiliyorlar? Neden düşünemiyorlar ya da düşünmüyorlar?

Biz şunu diyoruz. Bir kürenin üzerine parmağınızı herhangi bir noktaya dokunun ve koyun. İşte ora; zaman, mekan ve evren, evrim ve varlık'ın hem başladığı hem biteceği yerdir.

Şu an evrendeki temel optik küredir. Küreyi hiza ve taban anlamalılar. Matematik görseli ve tabanı olarakta küre esas alınmalıdır.
Başlangıç tanımlanamaz. Bunlar ne matematik ne de bilim değil. Çocuk edebiyatı serisi.....

Tüm iyiniyetimle açıklamayı deniyorum...

Nesnel bir algı da başlangıç ve zaman çerçevesi yoktur. Sen ben gibi bölümlemeler yoktur ya da yapaydır ya da geçici ve nesnel değil..

Ayrıca ben hesabın yazdıklarına genel bir yanıta sida dönüştürüp bir üstteki yazımı/postumu biraz daha geliştirdim... Şimdi onu ekliyorum ve
tekrar bir okuma rica edeceğiz..
__
---

"İLETİŞİMLER LİNK"

Konu "ictenlik" tarafından (28.Mart.2019 Saat 18:27 ) değiştirilmiştir..
Alt 28.Mart.2019, 14:18   #13

Anarko Nihilizm
Okul Üyesi
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Big bang olsun, evrim olsun bunlar doğal süreçlerdir. Varlığın doğasıdır. Evreni bir başlatan, yaratan da yoktur. Tanrı iddiası gerçek dışı olduğu için onun üzerine bilim yoluyla bir felsefe üretmeye çalışınca da ortaya mantıksız argümanlar çıkıyor. Evrenin bir başlangıcı var o halde bir başlatan olması lazım gibi İlla evreni tanrı denilen hayali varlığa adayacaklar ancak evrenin dışarıdan bir müdahaleye, başlatılmaya, yaratılmaya ihtiyacı yoktur kendi başına bir varlık olarak doğal bir oluşum ve genişleme süreci vardır. Bu yüzden tanrı var mı yok mu, evrenin bir yaratıcısı olması gerekmez mi, dinler gerçek mi değil mi tartışmaları boş, gereksiz ve anlamsızdır Şizofrenik sanrıların gerçek olup olmadığını tartışmak gibi abesle iştigaldir
Alt 28.Mart.2019, 14:21   #14

"ictenlik"
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Alıntı:
Big bang olsun, evrim olsun bunlar doğal süreçlerdir. Varlığın doğasıdır. Evreni bir başlatan, yaratan da yoktur. Tanrı iddiası gerçek dışı olduğu için onun üzerine bilim yoluyla bir felsefe üretmeye çalışınca da ortaya mantıksız argümanlar çıkıyor. Evrenin bir başlangıcı var o halde bir başlatan olması lazım gibi İlla evreni tanrı denilen hayali varlığa adayacaklar ancak evrenin dışarıdan bir müdahaleye, başlatılmaya, yaratılmaya ihtiyacı yoktur kendi başına bir varlık olarak doğal bir oluşum ve genişleme süreci vardır. Bu yüzden tanrı var mı yok mu, bir yaratıcısı olması gerekmez mi, dinler gerçek mi değil mi tartışmaları boş, gereksiz ve anlamsızdır Şizofrenik sanrıların gerçek olup olmadığını tartışmak gibi abesle iştigaldir
İnsan ya da kum tanesi sayısı kadar evren olamaz mı?
Bunlar başlayıp doğup ölemez mi?
Hareket yasası ve gözlem bize ne diyor?

Evrenlerin ölümünden bize ne?

Evrim bir yasa ise ve tüm harekete genellenebilen bir yasa ise ;
Evren Evren olmayan alt evrenden evrimleşmiştir
Ve evrenüstü Evren olmayana evrimleşecektir ve bu hareket yasa sonsuzdur
Daha bu ne dediklerini anlatıyor

Doğa da herşey antisine ya da çoğuluna muhtaç ve içiçe birlikte var

Teknik olarak evren ya başka bir evrende doğup gelişebilir ya da sonsuzdur-öncesizdir, başlamamıştır denmelidir
Bunun dışında her görüş açık safsatadır, dogmadır
Bilim adı görüyorsa da öyledir..

Ortaçağ da bunu diyeni yakıyorlardı şimdi başka şey yapıyorlar..
__
---

"İLETİŞİMLER LİNK"

Konu "ictenlik" tarafından (28.Mart.2019 Saat 15:16 ) değiştirilmiştir..
Alt 28.Mart.2019, 14:46   #15

"ictenlik"
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Şimdi evren ya evrenden (evren olanlardan) ya da anti-evrenden (evren olmayanlardan) oluşmuştur. İkincisi Tanrı gibi bir çıkmazdır. Ontolojik bir çıkmaz.

Evrenin öncesinde ya evren/evrenler ya antievren vardır

Evrenin öncesinde ya (evren cinsinden) evren ya yine evren cinsinden anti-evren vardır.
Diğeri evrenin yokluğunu dayatır.

Evrensizlik öne sürmek Tanrıyla aynı çelişki ve koşulları dayatır size..
Varlık yaratılmamıştır yokedilemez..
Varlık big bangle oluşup başlamıyor. Big bang bir hareket
Büyük patlamalar varsa antisi olan büyük sönüşler ve diyalektiği olan küçük patlamalarda vardır..

Hiçbir şey yokluktan oluşmuyor. Hiç demek bu durumu kapamaz. Hiç adında dayatılan şey Tanrı gibi bir çıkmaz ve hiç sadece heple ilişkili.
Evrensel bir patlama ancak evren içinde oluşup evren içinde gözlenebilir
Yani başka bir evrenin doğuşu bu evrenden gözlenebilir.
Evren (ya da gerçeklik) olmayan bir koşul ve zeminden evren öne sürmek nedir?

Bilim adında gözlenen "hiç" kavramı sadece teolojideki "yok" kavramının yerini alıyor. Yani yoktan yaratılmanın yerini hiçten olma alıyor. İkisi de yanlış ve birebir aynı düşünce hatası.
Yok varla ilişkili ve hiç heple..

Nasıl yoktan varolunamazsa hiçten hep olunamaz. Çatışkı basit çözümü de . Dayatmayı kessinler. Buna bir son versinler...
__
---

"İLETİŞİMLER LİNK"

Konu "ictenlik" tarafından (28.Mart.2019 Saat 15:09 ) değiştirilmiştir..
Alt 28.Mart.2019, 16:02   #16

Anarko Nihilizm
Okul Üyesi
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Ben yaşadığımız evrenin Tek Varlık olduğunu düşünüyorum. Maddi gerçekliğe baktığımda bir tekillik gördüğüm için bu evrenden başka bir evren olduğunu düşünmüyorum. Evren sonsuza doğru genişliyor, ezelden ebede bir yolculuk bir tekamül gibi ancak sınırlı maddi varlık/evren için de bigbang gibi bir başlangıcı gerekli görüyorum. Tam tersi bir.şekilde bir büyük çöküş, evren için bir ölüm/kıyamet senaryolarının da yaşanabileceğini söyleyebiliriz. Tabii tanrı dedikleri şeyin de evrenin/varlığın ta kendisi olduğunu ve varoluş üzerine kurulan bir mitoloji olduğunu düşünüyorum. Din, ahiret masallarını da tamamen reddediyorum.
Alt 28.Mart.2019, 18:30   #17

"ictenlik"
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Tek evreni referans ve tanım alan bir düşünceyle bir yere varamaz bilim yapamazsınız.

Evrenler doğar ölür. Tek kavramı kendinin çokluğunu verir belirtir.
Ben tek insanım. Bu tek dünya demek gibi.
Ontolojik ya da nesnel bir düzlem de böyle bir ikileme gerek kalmaz-duyulmaz. Bir dayatma olarak kalır.
İşin aslı bunlar bilim değil egemen dayatmalarıdır ve bilinçli dağıtılan bilimsel süsü verilmiş hurafelerdir.

Biri bana neden nasıl bu kadar eminsin derse
Nesnel bir bakış ve objekvite diyebilirim. Matematik mantık bilim ve aklın kendinin uygulanması diyebilirim.
Nesnel olan/kalan herkes aynı gerçeği çok kolayca işaretleyebilir...

Kesin olan tek bir şey var.apaçık
Bunlar dini yayan aynı politik merkez tarafından yayınlanıyor. Dini ve tanrıyı politik çıkarlarına aracı eden aynı merkezin bilimi kullanma biçimi

Kaldı ki bu forum Sosyalizmi ve Marks'ın Komünizm hedefini esas alıyorsa denileni iki kere düşünmeli. Bu yapının saldırdığı en temel düşünce ve subjektivite dayatımı.
__
---

"İLETİŞİMLER LİNK"

Konu "ictenlik" tarafından (28.Mart.2019 Saat 18:50 ) değiştirilmiştir..

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Stil

Çark Dönecek Çekiç Vuracak Sosyalist İktidar Kurulacak!
Saat...