Sosyalist Forum - Sosyalizm Okulu  

Ana Sayfa Bugünki Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et
Go Back   Sosyalist Forum - Sosyalizm Okulu > SINIF MÜCADELESİ VE SOSYALİZM > Sendikal Hareket > İşçi Sendika

Konu Bilgileri
Kısayollar
Konu Basligi “Kölelik koşullarına karşı biz sendika değiştirdik”
Cevaplar
0
Sonraki Konu
sonraki Konu
Görüntüleyenler

Görüntüleme
643
Önceki Konu
önceki Konu

Seçenekler Stil
Alt 29.Haziran.2014, 07:11   #1

Maresal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Maresal
Geceyle Batmayan Güneş
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 50522
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 26
23 Mesajına 44 Teşekkür Aldı
Standart “Kölelik koşullarına karşı biz sendika değiştirdik”

Bundan bir sene önce Çelik-İş Sendikası’ndan toplu olarak istifa ederek Birleşik Metal-İş Sendikası’na geçen EKU Fren Kampana işçileriyle sorunlar ve mücadele üzerine konuştuk.

Geçtiğimiz hafta (18 Haziran) günü baskılar ve saldırılar karşısında TAYSAD OSB’den Gebze’ye kadar yürüyen EKU işçileri saldırılar karşısında susmayacaklarını göstermişlerdi.

- Fabrikada ne gibi sorunlar yaşıyorsunuz?

Birinci işçi: İşyerinde her türlü baskı var zulüm var. İşçilere işveren vekili küfür ediyor, işveren kendi vekilini koruyor. Olaylar çok vahim durumda.

İkinci işçi: İçeride çok sorunlar yaşıyoruz örneğin Çelik-İş’e üye olanlara farklı bir davranış var, Birleşik Metal-İş’e üye olanlara farklı bir davranış var. İçeride çifte standart var. Artı bize hiçbir şey yok onlardan olanlara her türlü kolaylık sağlanıyor.

- Baskılara karşı nasıl bir mücadele yolu izliyorsunuz?

Birinci işçi: Zaman zaman yemek boykotları yapıyoruz. Zaman zaman protesto eylemleri yapıyoruz, slogan atarak tepkimizi ortaya koyuyoruz. Bazen iş yavaşlatma eylemine gidiyoruz ancak içeride çok baskı var. Baskılara karşı tepkilerimizi gösteriyoruz.

İkinci işçi: Vardiya amirleri çeşitli baskılar uyguluyor. Örneğin içeride yer değiştirmeler yapılıyor, ben raporluyken bana yerleri boyattırdılar, mesela bu yasak. Yasak olmasına rağmen böyle uygulamalar var. Birleşik Metal-İş Sendikası’na üye olan işçilere her türlü baskı uygulanıyor. Karşı taraftan olursan her şey serbest fabrikada rahatça gezebilirsin, ancak Birleşik Metal-İş üyesi isen su içmek dahi yasak. Yanı başındaki sebilden su içemiyorsun ancak 15 dakika yol yürüyeceksin, oradan içebilirsin. Orada da kamera var, toplu bir şekilde hiçbir yerde duramazsın, yasak. Su içmeye gittiğinde hemen vardiya amiri geliyor “kaç dakikadır yoksun, neredesin?” diye soruyorlar. Yandaşlar her yerden su içebilir ama bize yasak. Sarı sendika üyelerine çay içmek serbest ancak bizim arkadaşımız çay içti diye ana avrat küfre maruz kaldı. Bunu da yaptıran işveren, küfür eden hala fabrikada çalışıyor ancak bizim arkadaşımız işten bu gerekçe ile işten atıldı. 4 yıllık elemanım aldığım ücret 820 TL bu hangi vicdana sığar. Çalıştığımız iş ağır sanayi, taşlama da yıllarca çalışan arkadaşlarımızın birçoğunda meslek hastalığı var. Tozdan dolayı tedavi görenler var, işine gelmiyorsa kapı gösteriliyor. İşverenler benim cebim dolsun da ne olursa olsun diye bakıyor, işçilere köle olarak bakıyorlar. EKU’da kölelik koşulları var. Bir insanın başına birçok şey gelebilir ben hastalandım yere düştüm vardiya amiri beni yerden tekme ile kaldırdı. Köpek miyim ben, böyle yerden kaldırıyorsun. Köpeğe bile böyle müdahale edilmez. Bunlardan kaynaklı biz sendika değiştirme gereği duyduk.

Kızıl Bayrak / Gebze

-------------------------------------

"Mücadelecinin, devrimcinin kalbi çeliktendir. Acıyabilir ama asla affetmez." Karl Marks
Maresal isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Stil

Çark Dönecek Çekiç Vuracak Sosyalist İktidar Kurulacak!
Saat...