Sosyalist Forum - Sosyalizm Okulu  

Ana Sayfa Bugünki Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et
Go Back   Sosyalist Forum - Sosyalizm Okulu > SİYASET > Politik Gündem

Politik Gündem Güncel Politik Konuların Okunup Tartışıldığı Bölüm

Konu Bilgileri
Kısayollar
Konu Basligi Solun Suriyeli Sorunuyla İmtihanı
Cevaplar
0
Sonraki Konu
sonraki Konu
Görüntüleyenler

Görüntüleme
83
Önceki Konu
önceki Konu

Seçenekler Stil
Alt 06.Ağustos.2019, 20:35   #1

Korçagin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Korçagin
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 52104
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 83
35 Mesajına 58 Teşekkür Aldı
Standart Solun Suriyeli Sorunuyla İmtihanı

Şimdi, burada yazacaklarımın bazı kişiler tarafından çok olumsuz, düşmanca karşılanacağını tahmin ediyorum ama bunları başka yazacak bir yer de yok.
lan sen solcu musun bu nasıl solculuk diyenler olacak. solcu muyum? inanın ben de bilmiyorum, sanırım artık solcu değilim. ama burjuva devlete karşıyım. ve sosyalizmden yanayım. Yine de bu yazdıklarımla bir kısım solcular da dahil önemli bir kesimin duygularına tercüman olacağıma inanıyorum.

Öncelikle, önemli bir noktaya dikkat çekmek istiyorum: her ortadoğu ulusu muhafazakardır. avrupa solu, türkiye solu araplara el uzatıyor diye onlar solcu olmuyor. bilgi sahibi olsalar bile yine muhafazakar olmayı tercih ediyorlar. kendi tarihlerine, gelenek ve göreneklerine, devlet geleneklerine, atalarına sarılıyorlar. almayadaki Türkler de böyle değil mi.

Türkiyedeki Suriyeliler, solcu olmayacaklar. enternasyonalist olmayacaklar. solcuları iplemeyecekler. 7 yıldır iplemiyorlar sonra da iplemeyecekler. atalarının değerlerine sarılacaklar. bu bağlamda; reisçi ya da el-kaideci ya da ihvancı olacaklar. ki zaten bir kısmı esadların katliam gibi bombardmanlarından türkiyeye sığınmış insanlardır. bir kısmı da esad ordusunda görev yapmak istemeyecek kadar dinci ve muhalif olduğu için türkiyededir ve esad devletinin arama listesindedir. ek olarak suriyeliler; türkiye halkından daha geriler, cahiller ve antidemokratikler. cahillerle sosyalizm olamaz, olursa da bir işe yaramaz. kültürleri de bize uymuyor, bizden daha geri bir kültüre sahipler.
Onun için, Suriyelilerin vatanlarına geri gönderilmesinden yanayım. Hatta daha da ileriye gitme cüretini göstereceğim: sağ sol demeden ortak bir göçmen karşıtı ittifak oluşturalım.

solcularsa ikilemdeler.
suriyelilerin geri gönderilmesinden yana olsalar ''faşist'' olacaklar. çünkü göçmen karşıtlığının adı islamofobi ve faşizm olmuş.
kalmalarından yana olsalar da potansiyel ''gericiliği'' bağırlarına basacaklar. ayrıca, kültürünü korumak isteyen türkler, kürtler ve diğer yerli milliyetlerden oluşan kendi toplumsal tabanlarını karşılarına alacaklar.

bazı solcu fikir önderleri, suriyeliler hakkında iki kelam edemiyor. kendilerinin suriyelilerin gönderilmesinden yana olduğunu bilmek için alim olmaya gerek yok ama bunları yüksek sesle söylemeye cesaret edemiyorlar.
mesela; kurnaz tilki cehape bu konuda susmayı tercih ediyor.

solun bazı beylik gruplarıysa suriyelilerin kalmasından -hatta istedikleri kentte ikamet etmesinden- yana saf tuttular. yani avrupa solundaki söyleme bağlı kaldılar.

bu tarz şeyler bana biraz ''elalem ne der'' durumu gibi geliyor. hele ki avrupa fonlarını kullananların, göçmen karşıtı olmak gibi bir durumu olamıyor yoksa bağlı olduğunuz nizam sizi linç eder. göçmen, lgbt, feminist, afro-amerikan; bunların bir dediğini iki etmeyeceksin.

hdp, ha keza... suriyelilerden yana tavır aldı. yani ileride kendilerine karşı kullanılma potansiyeli bir hayli yüksek olan suriyelilerin kalmasından yana oldu. sol gruplar, zanımca biraz da hdp'ye bakarak hizalanıyor. hdpnin derdi ne sadece varsayımlardan konuşabiliryorum: belki, kuzey suriye'de kurdukları kürt sisteminin araplaşmasını istemiyorlar onun için suriyelilerin türkiyede kalmasını istiyorlardır. yani onlar da kendi milliyetinin prizmasından olaya bakıyor. türkiyedeki kürtler biraz cefa çeksin ama kürdistan politikleşsin diyorlar.

biraz ''trollüğün'' dozunu arttırayım. bakın ne diyeceğim size koministler.
suriyelilerin suriye'ye geri dönmesini istiyor ama riyakar avrupalı establishment'in ve saf solcu arkadaşlarınızın gözünde faşo gibi görünmek istemiyor musunuz...? işte bazı çözüm önerileri:

1) marx ve engels'in lümpen proletaryaya karşı dediklerini kuşanın. sonuçta suriyeliler kısmen o sınıfa giriyor.

2) (yanılmıyorsam engels'in ortaya attığı) ''gerici milliyetler'' konusunu gündeme getirip incelemek lazım. belki türkiye'deki suriyelilere uyarlayabilirsiniz.
bildiğim kadarıyla, marx ve engels, balkanlardaki slav milliyetlerini mutlakiyetçi -yani ''gerici''- bi devlet olan rusya tarafından desteklendikleri gerekçesiyle gerici ilan etmişti.

3) milli kültürün çiçek gibi açması, ortodoks marksizm-leninizm'in olmazsa olmaz söylemidir. m-l, kozmopolitizme savaş açmış, ''rootless cosmopolitan''ları dışlamıştı. hatta, felsefenin temel ilkeleri'nde politzer'in öğrencileri az-biraz bu toplara girmişti. araştırın, eminim ki buradan da ekmek çıkar çünkü türkiye solu halen m-l geçiniyor.

4) ''ya sendikalı olun ya da vatanınıza dönün'' diyen isveç maoistlerinden örnek verin ve örnek alın. bire bir link veremem ama böyle bir şey duymuştum. (isveç, lafı gelmişken, türkiye'den sonra oransal olarak en çok göçmen alan ülkedir. deneyimlerini inceleyiniz.)

5) bence, Slavoj Zizek ve Samir Amin'den de bir şeyler devşirebilirsiniz. hatta, samir amin'in mületeci konusuyla ilgili olarak ''kendi vatanında kalıp mücadele etmek daha onurludur.'' tarzı bir alıntısını bir yerde görmüştüm.

(4. ve özellikle 5. maddeler bi tarafımdan uydurma gibi görülse de öyle değildir. derinlemesine araştırırsanız, soruşturursanız eğer üfürmediğimi siz de göreceksiniz.)

hadi gazanız mübarek olsun.
Fakat Malcolm X'in dehası neydi? (...) Haydi, köklerimizi yeniden keşfedelim; Hayır! Deha X harfinde gizliydi. X, bizim köklerimiz yok, köklerimiz elimizden alındı demekti. Peki, bu durum, bizim, beyaz adamınkinden daha evrensel bir topluluk kurmamızı sağlayacak bir özgürlükse? Bu yaratıcılık, ortada olanı ve köklerinden kopartılmanın yol açtığı aile bağları ve göreneklerden yoksunluğun, travmanın yeni bir özgürlüğün yolunu açabileceğini görebilmektir. (Zizek)
Korçagin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Stil

Çark Dönecek Çekiç Vuracak Sosyalist İktidar Kurulacak!
Saat...